Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/13/2017

race logo










                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 13, 2017
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 3 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/1     659 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21 M     1  6:17  1:26  0:54    4   35:38 23.6  0:47    1   19:17  6:26 1:02:51 
    2   1/4     702 Rob Madawick            Sauk Rapids        MN  52 M    37  9:18  2:07  0:57    1   32:20 26.0  0:54    6   20:41  6:54 1:04:07 
    3   1/12    673 Darin Wieneke           St. Paul           MN  43 M    14  8:18  1:54  1:36    2   34:51 24.1  1:01    2   20:01  6:41 1:05:45 
    4   2/12    539 Robert Brown            Hopkins            MN  42 M     4  7:08  1:38  1:04    6   36:22 23.1  0:52   10   21:18  7:06 1:06:41 
    5   1/9     555 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M    16  8:21  1:54  1:01    3   35:14 23.8  0:47   11   21:24  7:08 1:06:46 
    6   2/9     663 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38 M     9  7:56  1:49  1:26    7   37:01 22.7  1:12    8   20:54  6:58 1:08:28 
    7   3/9     621 Anthony Mosley          Waconia            MN  36 M    11  8:05  1:51  1:18    5   35:49 23.5  1:02   23   23:21  7:47 1:09:33 
    8   1/7     561 Breck Erickson          Willmar            MN  19 M     6  7:33  1:43  1:27   19   39:36 21.2  0:50    4   20:27  6:49 1:09:51 
    9   4/9     655 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  38 M    22  8:38  1:58  1:38   15   39:20 21.4  0:37    7   20:41  6:54 1:10:52 
   10   1/7     604 Mark Lindquist          Buffalo            MN  45 M    17  8:21  1:54  1:46   11   38:30 21.8  1:11   12   21:46  7:16 1:11:32 
   11   5/9     538 Steven Brouwer          Waverly            MN  38 M    28  8:47  2:00  1:02    8   37:05 22.7  0:46   34   24:05  8:02 1:11:44 
   12   1/8     654 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32 F    10  8:01  1:50  1:34   12   38:50 21.6  1:00   20   22:41  7:34 1:12:03 
   13   1/17    587 Macy Iyer               Edina              MN  13 F    12  8:12  1:52  0:52   24   40:28 20.8  0:46   13   22:04  7:22 1:12:20 
   14   2/4     532 Bret Borth              Chanhassen         MN  54 M    13  8:16  1:53  1:55   13   38:59 21.5  1:29   17   22:21  7:27 1:12:59 
   15   3/4     578 Michael Hanson          Spicer             MN  50 M    31  9:07  2:05  1:45   14   39:05 21.5  0:45   21   22:52  7:38 1:13:32 
   16   2/7     652 Josh Stahl              Excelsior          MN  48 M    30  8:49  2:01  1:21    9   37:35 22.4  1:06   39   24:55  8:19 1:13:44 
   17   3/12    566 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  43 M    53  9:54  2:15  1:03   21   39:48 21.1  1:06   14   22:08  7:23 1:13:58 
   18   1/5     598 Jason Larson            Golden Valley      MN  34 M    80 11:04  2:31  1:49   18   39:36 21.2  1:11    5   20:30  6:50 1:14:07 
   19   3/7     548 Scott Dezurik           Avon               MN  49 M    35  9:16  2:07  1:18   16   39:23 21.3  1:08   27   23:45  7:55 1:14:48 
   20   1/7     635 Duane Pullins           Maple Lake         MN  59 M    43  9:30  2:10  1:26   10   37:48 22.2  1:13   42   25:10  8:24 1:15:05 
   21   6/9     534 Charles Brecht          Mendota Heights    MN  38 M     8  7:49  1:47  1:52   17   39:27 21.3  1:09   41   25:06  8:22 1:15:20 
   22   7/9     545 Ryan Davis              Willmar            MN  35 M     7  7:36  1:44  2:29   33   42:13 19.9  1:10   16   22:18  7:26 1:15:43 
   23   2/7     554 Grant Duininck          Willmar            MN  18 M    38  9:18  2:07  1:16   27   41:08 20.4  0:55   22   23:17  7:46 1:15:52 
   24   4/7     581 Michael Heaney          Maple Grove        MN  49 M    51  9:42  2:13  2:00   26   40:34 20.7  1:55   19   22:39  7:33 1:16:49 
   25   4/12    707 Scott Abrams            Willmar            MN  44 M    27  8:46  2:00  2:01   20   39:39 21.2  0:53   45   25:40  8:34 1:16:55 
   26   3/7     658 Easton Syvertson        Paynesville        MN  18 M    32  9:08  2:05  2:00   46   44:17 19.0  0:43    9   21:11  7:04 1:17:17 
   27   5/12    640 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  40 M    54  9:56  2:16  1:00   25   40:30 20.7  0:52   44   25:37  8:33 1:17:53 
   28   2/8     525 Amy Bergan              Fargo              ND  33 F    61 10:14  2:20  1:50   23   40:14 20.9  2:05   28   23:51  7:57 1:18:11 
   29   6/12    653 Joel Stark-Haws         St. Cloud          MN  44 M    57 10:07  2:18  1:51   28   41:18 20.3  1:07   33   24:02  8:01 1:18:24 
   30   5/7     647 Jason Schultz           Lakeville          MN  48 M    89 12:35  2:52  3:15   31   41:53 20.1  0:37    3   20:14  6:45 1:18:32 
   31   2/17    524 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14 F    42  9:24  2:09  1:50   36   43:05 19.5  0:44   35   24:11  8:04 1:19:12 
   32   8/9     622 Jake Mueller            Richmond           MN  36 M    23  8:39  1:58  2:01   43   43:56 19.1  1:15   31   23:54  7:58 1:19:44 
   33   1/7     580 Maria Hauer             Little Falls       MN  22 F    19  8:34  1:57  1:58   50   45:11 18.6  1:34   18   22:31  7:31 1:19:46 
   34   2/7     612 David McCullough        Waverly            IA  58 M    63 10:19  2:21  2:21   29   41:40 20.2  1:36   32   23:55  7:59 1:19:50 
   35   1/4     613 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  25 F    18  8:21  1:54  1:51   39   43:15 19.4  1:29   40   24:58  8:20 1:19:53 
   36   2/4     619 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28 F    50  9:41  2:12  1:29   40   43:19 19.4  1:06   36   24:21  8:07 1:19:54 
   37   1/3     602 John Lewer              Rice               MN  27 M    79 11:01  2:31  1:54   34   42:38 19.7  0:43   29   23:52  7:58 1:20:07 
   38   3/7     656 Bob Strandell           Plymouth           MN  55 M    70 10:30  2:24  2:14   38   43:14 19.4  1:18   30   23:53  7:58 1:21:08 
   39   1/3     678 John Zumhofe            Sioux Falls        SD  67 M    52  9:53  2:15  2:15   22   40:12 20.9  2:02   61   28:44  9:35 1:23:05 
   40   1/2     544 Declan Crumley          Avon               MN  13 M    75 10:45  2:27  2:04   55   46:10 18.2  0:49   25   23:37  7:53 1:23:23 
   41   3/8     576 Hannah Hannig           Spicer             MN  30 F    84 11:34  2:38  1:46   48   44:56 18.7  0:43   38   24:44  8:15 1:23:40 
   42   7/12    597 Ryan Lange              Willmar            MN  40 M    40  9:21  2:08  2:32   41   43:21 19.4  0:57   57   28:21  9:27 1:24:29 
   43   2/7     620 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22 F     5  7:14  1:39  1:57   61   48:00 17.5  0:40   47   26:41  8:54 1:24:30 
   44   4/7     615 Jack Meehan             Northfield         MN  16 M     3  6:54  1:34  2:36   53   45:58 18.3  2:03   49   27:03  9:01 1:24:32 
   45   2/3     601 Jarett Lehner           Minnetonka         MN  29 M    82 11:19  2:35  2:43   52   45:45 18.4  1:23   26   23:37  7:53 1:24:45 
   46   4/4     629 Keith Olson             Springfield        MN  54 M   102 16:05  3:40  2:55   30   41:42 20.1  2:06   15   22:12  7:24 1:24:58 
   47   2/2     668 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  13 M    21  8:36  1:58  1:43   66   49:30 17.0  0:43   37   24:39  8:13 1:25:10 
   48   4/7     618 Al Molitor              Belgrade           MN  56 M    74 10:44  2:27  2:17   35   42:56 19.6  1:49   56   28:15  9:25 1:26:00 
   49   9/9     582 Andrew Heinen           Paynesville        MN  39 M    88 12:20  2:49  2:07   45   44:10 19.0  0:54   51   27:22  9:08 1:26:51 
   50   2/3     669 Mark Walford            Glencoe            MN  67 M    81 11:17  2:34  1:58   32   42:13 19.9  2:05   69   29:32  9:51 1:27:03 
   51   1/7     593 Sara Koltes             Avon               MN  16 F    26  8:44  1:59  3:42   57   46:28 18.1  1:08   50   27:13  9:05 1:27:14 
   52   3/7     535 Michaela Brenner        Saint Cloud        MN  21 F    36  9:17  2:07  3:19   54   46:08 18.2  0:50   55   27:48  9:16 1:27:21 
   53   5/7     650 Sam Somrock             Becker             MN  19 M    25  8:43  1:59  3:03   71   51:20 16.4  0:53   24   23:35  7:52 1:27:34 
   54   3/17    549 Jessica Dolan           Avon               MN  15 F    20  8:35  1:57  3:08   59   47:20 17.7  0:56   54   27:45  9:15 1:27:42 
   55   6/7     523 Andrew Becker           Northfield         MN  16 M     2  6:36  1:30  2:22   56   46:23 18.1  1:09   75   31:17 10:26 1:27:46 
   56   2/5     610 Tyler Malotky           Sartell            MN  32 M    78 10:57  2:30  2:44   58   46:35 18.0  2:22   43   25:21  8:27 1:27:57 
   57   1/2     546 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  61 M    94 13:32  3:05  3:59   37   43:07 19.5  1:28   46   26:05  8:42 1:28:09 
   58   4/8     606 Brenna Luethmers        Albany             MN  32 F    72 10:34  2:25  3:38   42   43:39 19.2  1:12   68   29:18  9:46 1:28:19 
   59   2/7     586 Olivia Hultgren         Clear Lake         MN  19 F    76 10:46  2:27  2:56   51   45:12 18.6  1:15   63   28:58  9:40 1:29:06 
   60   8/12    583 Brian Heinen            Spicer             MN  41 M    97 13:57  3:11  2:18   44   43:57 19.1  1:44   60   28:29  9:30 1:30:24 
   61   9/12    633 Bill Phillips           Brooklyn Park      MN  44 M    85 11:46  2:41  2:50   47   44:53 18.7  1:17   72   30:32 10:11 1:31:17 
   62   2/2     599 Richard Larson          Stillwater         MN  63 M    93 13:19  3:02  3:25                           66   29:05  9:42 1:32:02 
   63   5/8     609 Katie Malotky           Sartell            MN  32 F    66 10:21  2:22  2:52   67   49:31 17.0  1:02   59   28:29  9:30 1:32:13 
   64   3/4     570 Anna Fuglestad          Willmar            MN  26 F    29  8:49  2:01  2:23   76   53:08 15.8  1:09   52   27:36  9:12 1:33:03 
   65   3/5     600 Brandon Lehner          Vadnais Heights    MN  31 M    92 13:13  3:01  3:37   63   48:30 17.3  0:56   53   27:38  9:13 1:33:52 
   66   4/4     574 Jessica Gronli          Big Lake           MN  25 F    24  8:43  1:59  2:35   49   44:57 18.7  1:58   87   36:13 12:05 1:34:23 
   67   4/7     571 Jessica Gerdes          Prinsburg          MN  23 F    95 13:43  3:07  2:50   60   47:23 17.7  1:13   71   30:16 10:06 1:35:24 
   68   5/7     611 Steve Marek             Hutchinson         MN  56 M    41  9:23  2:08  3:37   65   49:18 17.0  0:54   79   33:03 11:01 1:36:14 
   69   3/3     630 John O'Neill            Bird Island        MN  65 M    83 11:30  2:37  2:01   64   48:53 17.2  0:59   80   33:10 11:04 1:36:32 
   70  10/12    527 George Bergh            Eagan              MN  41 M   104 16:30  3:45  2:21   62   48:06 17.5  1:02   62   28:57  9:39 1:36:54 
   71   4/17    550 Katie Dolan             Avon               MN  13 F    59 10:09  2:19  2:20   72   51:58 16.2  0:46   77   32:14 10:45 1:37:25 
   72   3/3     596 Clark Lamb              Hector             MN  28 M    90 12:56  2:57  3:51   69   50:40 16.6  1:05   70   29:57  9:59 1:38:26 
   73   5/17    713 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15 F    71 10:30  2:24  2:54   75   52:14 16.1  1:36   81   33:23 11:08 1:40:35 
   74   4/5     661 Sam Tait                Brooklyn Park      MN  34 M    62 10:16  2:20  5:10   68   50:01 16.8  1:58   83   33:55 11:19 1:41:18 
   75   5/5     560 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  34 M    55  9:59  2:16  3:27   73   52:03 16.1  1:08   85   35:21 11:47 1:41:56 
   76   6/8     660 Laura Tait              Brooklyn Park      MN  31 F    86 12:14  2:47  2:34   70   50:52 16.5  1:47   86   35:55 11:59 1:43:20 
   77  11/12    624 Alex Nelson             St. Paul           MN  40 M                           74   52:06 16.1  4:03   76   31:50 10:37 1:43:51 
   78   3/7     649 Gracey Scott            Edina              MN  18 F    15  8:18  1:54  3:23   93 1:03:05 13.3  1:53   65   29:03  9:41 1:45:40 
   79   6/7     569 Rick Fredin             New London         MN  46 M   101 15:37  3:33  4:04   80   55:14 15.2  1:52   64   28:59  9:40 1:45:43 
   80   6/17    536 Kendra Bromenschenkel   Albany             MN  15 F    73 10:38  2:25  2:00   94 1:03:56 13.1  1:09   58   28:22  9:28 1:46:03 
   81  12/12    542 James Conway            Lake Zurich        IL  41 M    99 15:11  3:27  7:27   81   55:31 15.1  2:04   48   26:58  9:00 1:47:09 
   82   7/17    551 Autumn Donabauer        Avon               MN  14 F    34  9:15  2:07  2:51   86   58:35 14.3  1:00   91   36:59 12:20 1:48:38 
   83   7/8     643 Katherine Sauter        St Paul            MN  32 F    98 14:29  3:18  3:02   89 1:00:49 13.8  1:15   67   29:14  9:45 1:48:46 
   84   4/7     557 Jessica Eischen         Willmar            MN  18 F   103 16:23  3:44  2:49   82   56:07 15.0  1:25   78   32:23 10:48 1:49:05 
   85   8/17    590 Bree Jensen             Albany             MN  14 F    44  9:33  2:11  3:39   90 1:01:02 13.8  1:16   82   33:43 11:15 1:49:10 
   86   9/17    579 Olivia Harren           Albany             MN  15 F    46  9:35  2:11  2:21   87   59:12 14.2  1:12   90   36:52 12:18 1:49:10 
   87   5/7     664 Abby Vink               Freeport           MN  24 F    67 10:22  2:22  3:04   85   57:29 14.6  1:00   93   37:29 12:30 1:49:22 
   88  10/17    592 Megan Koglin            Avon               MN  13 F    47  9:35  2:11  3:21   96 1:04:55 12.9  2:05   73   30:47 10:16 1:50:42 
   89  11/17    634 Alaina Pullins          Holdingford        MN  13 F    48  9:35  2:11 12:11                           74   30:49 10:17 1:50:44 
   90  12/17    677 Livi Zenzen             Avon               MN  14 F    45  9:33  2:11  3:40   91 1:01:02 13.8  1:13   92   37:12 12:24 1:52:39 
   91   5/7     595 Leanna Laing            Avon               MN  17 F    68 10:24  2:22  2:12   83   56:29 14.9  0:55   97   43:25 14:29 1:53:22 
   92   6/7     628 Alexandra Odenthal      Minneapolis        MN  24 F    56 10:06  2:18  2:34   92 1:01:57 13.6  1:00   96   39:53 13:18 1:55:28 
   93  13/17    530 Elizabeth Blattner      Albany             MN  13 F    49  9:35  2:11  3:22   97 1:05:18 12.9  1:41   88   36:35 12:12 1:56:30 
   94   6/7     567 Sam Fischbach           Avon               MN  17 F    33  9:15  2:07  3:17   99 1:08:03 12.3  1:16   84   35:15 11:45 1:57:03 
   95   7/7     603 David Limberg           Burnsville         MN  49 M    87 12:15  2:47  4:41   88   59:59 14.0  2:17   95   38:32 12:51 1:57:42 
   96   7/7     704 Jessica Ohmann          Albany             MN  16 F    39  9:19  2:07  3:14   98 1:06:12 12.7  1:28   94   37:42 12:34 1:57:53 
   97   7/7     665 Ben Vogelsang           Bloomington        MN  16 M    58 10:08  2:19  8:04   78   53:46 15.6  3:14   98   44:43 14:55 1:59:53 
   98   6/7     666 Jeff Vogelsang          Bloomington        MN  55 M    60 10:10  2:19  8:07   77   53:43 15.6  3:11   99   44:44 14:55 1:59:54 
   99   7/7     589 Ashlyn Jendro           Marquette          MI  23 F    96 13:56  3:10  2:51   84   57:20 14.7  1:02  100   46:03 15:21 2:01:10 
  100  14/17    540 Allie Buermann          Albany             MN  13 F    69 10:27  2:23  3:08  100 1:09:55 12.0  1:03   89   36:40 12:14 2:01:11 
  101   7/7     563 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  58 M    91 13:04  2:59  5:52   79   55:09 15.2  1:36  102   46:52 15:38 2:02:32 
  102   8/8     564 Terra Erickson          Minneapolis        MN  34 F   100 15:33  3:32  3:43   95 1:04:50 13.0  1:14  101   46:35 15:32 2:11:52 
  103  15/17    623 Hailey Nathe            Albany             MN  13 F    64 10:20  2:21  3:43  103 1:11:14 11.8  0:52  103 1:28:05 29:22 2:54:12 
  104  16/17    703 Alissa Ohmann           Albany             MN  14 F    77 10:55  2:29  3:09  102 1:11:12 11.8  0:52  104 1:39:34 33:12 3:05:41 
  105  17/17    674 Kyra Wilson             Albany             MN  14 F    65 10:20  2:21  3:44  101 1:11:10 11.8  0:55  105 1:39:34 33:12 3:05:41 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  689 Team House of Pizza                              3  7:16  1:39  0:57    2   34:47 24.1  0:30    2   20:23  6:48 1:03:51 
           Alexandra Badger , Eric Nacey , Brent Kieke            
    2  684 Heaney Kids                                      4  7:29  1:43  0:37    4   38:03 22.1  0:42   10   23:24  7:48 1:10:14 
           Anna Heaney , Ryan Heaney , Cait Heaney                
    3  614 McNamara                                         5  8:04  1:50  1:18    3   34:47 24.1  0:43   13   26:30  8:50 1:11:20 
           Ted McNamara , Ted McNamara , Jill McNamara            
    4  687 Holm                                             9  8:47  2:00  0:49    6   43:00 19.5  0:47    5   21:29  7:10 1:14:50 
           P Holm , C Holm , J Holm                               
    5  697 Sub-sonic Salamanders                            6  8:15  1:53  1:42                            3   20:49  6:57 1:15:29 
           Kathryn Kuhlman Schwartz , Andrew Schwartz , Daniel Sc 
    6  700 Team V                                          10  8:50  2:01  0:52    7   43:26 19.3  0:42    6   22:42  7:34 1:16:30 
           Ann Varpness , Matt Varpness , Sawyer Varpness         
    7  714 Gag                                             22 14:44  3:21  1:04    5   38:20 21.9  0:36   11   23:36  7:52 1:18:19 
           Jennifer Gag , John Gag , Tom Goblerson                
    8  701 SAMPRES                                          7  8:29  1:56  1:02   10   44:41 18.8  1:11    7   23:07  7:43 1:18:28 
           Preston Werhman , Sam Newell , Sam Newell              
    9  688 Hultgren/Barney/Barney                          13  9:51  2:15  0:52    8   43:46 19.2  0:44   12   24:23  8:08 1:19:34 
           Nate Hultgren , Ryan Barney , Jack Barney              
   10  693 Kathi & Tyson Molitor                           17 11:58  2:44  1:18   12   45:38 18.4  1:55    1   19:32  6:31 1:20:19 
           Kathi Molitor , Kathi Molitor , Tyson Molitor          
   11  679 Bellswade                                        2  7:02  1:36  0:51   16   51:20 16.4  0:36    4   21:10  7:04 1:20:57 
           Bella Nordstrom , Sadie Bendson , Wade Bendson         
   12  696 Reese Racers                                     1  6:43  1:32  1:04   15   51:00 16.5  0:43    8   23:20  7:47 1:22:48 
           Ayden Schueler , Brienna Reese , Aubrey Schueler       
   13  690 Laing                                           19 13:17  3:01  1:38    9   44:17 19.0  0:54   15   29:54  9:58 1:29:58 
           Reanna Laing , Gary Laing , Tammy Laing                
   14  699 Team Stafford                                   18 12:26  2:50  1:18   11   44:55 18.7  0:50   19   30:53 10:18 1:30:20 
           Sean Stafford , Jim Stafford , Mandy Stafford          
   15  692 A Gull and a Buoy                               23 14:48  3:22  0:59    1   31:48 26.4  0:54   23   44:22 14:48 1:32:49 
           Paula Andrist , Tom Manderfeld , Paula Andrist         
   16  695 Sandin Janis                                    15 11:17  2:34  2:32   14   47:43 17.6  0:57   16   30:27 10:09 1:32:54 
           Andrew Janis , Andrew Janis , Julie Sandin             
   17  698 Invasive Species                                12  9:39  2:12  0:57   18   52:19 16.1  0:50   14   29:44  9:55 1:33:27 
           Sarah Furth , Kirsten Van Hulzen , Pete Schwartz       
   18  685 Helgoe                                           8  8:35  1:57  1:10   17   52:06 16.1  1:21   21   33:35 11:12 1:36:46 
           Amber Helgoe , Laura Mueller , Laura Mueller           
   19  681 Team Jaybee                                     20 13:18  3:02  1:18   13   46:13 18.2  1:04   22   36:19 12:07 1:38:09 
           Jennifer Court , John Court , Jennifer Court           
   20  680 The Sisters                                     14 10:59  2:30                          3:15   17   30:38 10:13 1:42:29 
           Paige Borth , Maci Borth , Maci Borth                  
   21  691 KC-3                                            16 11:26  2:36  3:18   19   55:22 15.2  0:51   20   32:28 10:50 1:43:24 
           Curt Mackedanz , Curt Mackedanz , Kristi Butler        
   22  686 Team Hoeft                                      11  9:03  2:04  1:23   20 1:03:19 13.3  1:12   18   30:48 10:16 1:45:43 
           Carl Hoeft , Amanda Hoeft , Jared Hoeft                
   23  682 Ye Olde Mill Team                               21 14:01  3:12  4:18   21 1:03:44 13.2  0:41    9   23:23  7:48 1:46:06 
           Logan Hanson , Logan Hanson , Steve Eischen            

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 556 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  57 M      1 19:19  4:24  4:25    1 1:06:48 12.6                                  

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21 M    6:17  1:26 
    2 Andrew Becker           Northfield         MN  16 M    6:36  1:30 
    3 Jack Meehan             Northfield         MN  16 M    6:54  1:34 
    4 Robert Brown            Hopkins            MN  42 M    7:08  1:38 
    5 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22 F    7:14  1:39 
    6 Breck Erickson          Willmar            MN  19 M    7:33  1:43 
    7 Ryan Davis              Willmar            MN  35 M    7:36  1:44 
    8 Charles Brecht          Mendota Heights    MN  38 M    7:49  1:47 
    9 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38 M    7:56  1:49 
   10 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32 F    8:01  1:50 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Rob Madawick            Sauk Rapids        MN  52 M   32:20 26.0 
    2 Darin Wieneke           St. Paul           MN  43 M   34:51 24.1 
    3 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37 M   35:14 23.8 
    4 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21 M   35:38 23.6 
    5 Anthony Mosley          Waconia            MN  36 M   35:49 23.5 
    6 Robert Brown            Hopkins            MN  42 M   36:22 23.1 
    7 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38 M   37:01 22.7 
    8 Steven Brouwer          Waverly            MN  38 M   37:05 22.7 
    9 Josh Stahl              Excelsior          MN  48 M   37:35 22.4 
   10 Duane Pullins           Maple Lake         MN  59 M   37:48 22.2 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21 M   19:17  6:26 
    2 Darin Wieneke           St. Paul           MN  43 M   20:01  6:41 
    3 Jason Schultz           Lakeville          MN  48 M   20:14  6:45 
    4 Breck Erickson          Willmar            MN  19 M   20:27  6:49 
    5 Jason Larson            Golden Valley      MN  34 M   20:30  6:50 
    6 Rob Madawick            Sauk Rapids        MN  52 M   20:41  6:54 
    7 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  38 M   20:41  6:54 
    8 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38 M   20:54  6:58 
    9 Easton Syvertson        Paynesville        MN  18 M   21:11  7:04 
   10 Robert Brown            Hopkins            MN  42 M   21:18  7:06 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  659 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21    1  6:17  1:26  0:54    4   35:38 23.6  0:47    1   19:17  6:26 1:02:51 
    2  702 Rob Madawick            Sauk Rapids        MN  52   24  9:18  2:07  0:57    1   32:20 26.0  0:54    6   20:41  6:54 1:04:07 
    3  673 Darin Wieneke           St. Paul           MN  43   11  8:18  1:54  1:36    2   34:51 24.1  1:01    2   20:01  6:41 1:05:45 
    4  539 Robert Brown            Hopkins            MN  42    4  7:08  1:38  1:04    6   36:22 23.1  0:52   10   21:18  7:06 1:06:41 
    5  555 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37   12  8:21  1:54  1:01    3   35:14 23.8  0:47   11   21:24  7:08 1:06:46 
    6  663 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38    8  7:56  1:49  1:26    7   37:01 22.7  1:12    8   20:54  6:58 1:08:28 
    7  621 Anthony Mosley          Waconia            MN  36    9  8:05  1:51  1:18    5   35:49 23.5  1:02   20   23:21  7:47 1:09:33 
    8  561 Breck Erickson          Willmar            MN  19    5  7:33  1:43  1:27   18   39:36 21.2  0:50    4   20:27  6:49 1:09:51 
    9  655 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  38   15  8:38  1:58  1:38   14   39:20 21.4  0:37    7   20:41  6:54 1:10:52 
   10  604 Mark Lindquist          Buffalo            MN  45   13  8:21  1:54  1:46   11   38:30 21.8  1:11   12   21:46  7:16 1:11:32 
   11  538 Steven Brouwer          Waverly            MN  38   19  8:47  2:00  1:02    8   37:05 22.7  0:46   30   24:05  8:02 1:11:44 
   12  532 Bret Borth              Chanhassen         MN  54   10  8:16  1:53  1:55   12   38:59 21.5  1:29   16   22:21  7:27 1:12:59 
   13  578 Michael Hanson          Spicer             MN  50   21  9:07  2:05  1:45   13   39:05 21.5  0:45   18   22:52  7:38 1:13:32 
   14  652 Josh Stahl              Excelsior          MN  48   20  8:49  2:01  1:21    9   37:35 22.4  1:06   32   24:55  8:19 1:13:44 
   15  566 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  43   31  9:54  2:15  1:03   20   39:48 21.1  1:06   13   22:08  7:23 1:13:58 
   16  598 Jason Larson            Golden Valley      MN  34   44 11:04  2:31  1:49   17   39:36 21.2  1:11    5   20:30  6:50 1:14:07 
   17  548 Scott Dezurik           Avon               MN  49   23  9:16  2:07  1:18   15   39:23 21.3  1:08   24   23:45  7:55 1:14:48 
   18  635 Duane Pullins           Maple Lake         MN  59   28  9:30  2:10  1:26   10   37:48 22.2  1:13   34   25:10  8:24 1:15:05 
   19  534 Charles Brecht          Mendota Heights    MN  38    7  7:49  1:47  1:52   16   39:27 21.3  1:09   33   25:06  8:22 1:15:20 
   20  545 Ryan Davis              Willmar            MN  35    6  7:36  1:44  2:29   30   42:13 19.9  1:10   15   22:18  7:26 1:15:43 
   21  554 Grant Duininck          Willmar            MN  18   25  9:18  2:07  1:16   24   41:08 20.4  0:55   19   23:17  7:46 1:15:52 
   22  581 Michael Heaney          Maple Grove        MN  49   29  9:42  2:13  2:00   23   40:34 20.7  1:55   17   22:39  7:33 1:16:49 
   23  707 Scott Abrams            Willmar            MN  44   18  8:46  2:00  2:01   19   39:39 21.2  0:53   37   25:40  8:34 1:16:55 
   24  658 Easton Syvertson        Paynesville        MN  18   22  9:08  2:05  2:00   39   44:17 19.0  0:43    9   21:11  7:04 1:17:17 
   25  640 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  40   32  9:56  2:16  1:00   22   40:30 20.7  0:52   36   25:37  8:33 1:17:53 
   26  653 Joel Stark-Haws         St. Cloud          MN  44   34 10:07  2:18  1:51   25   41:18 20.3  1:07   29   24:02  8:01 1:18:24 
   27  647 Jason Schultz           Lakeville          MN  48   51 12:35  2:52  3:15   28   41:53 20.1  0:37    3   20:14  6:45 1:18:32 
   28  622 Jake Mueller            Richmond           MN  36   16  8:39  1:58  2:01   36   43:56 19.1  1:15   27   23:54  7:58 1:19:44 
   29  612 David McCullough        Waverly            IA  58   38 10:19  2:21  2:21   26   41:40 20.2  1:36   28   23:55  7:59 1:19:50 
   30  602 John Lewer              Rice               MN  27   43 11:01  2:31  1:54   31   42:38 19.7  0:43   25   23:52  7:58 1:20:07 
   31  656 Bob Strandell           Plymouth           MN  55   39 10:30  2:24  2:14   34   43:14 19.4  1:18   26   23:53  7:58 1:21:08 
   32  678 John Zumhofe            Sioux Falls        SD  67   30  9:53  2:15  2:15   21   40:12 20.9  2:02   46   28:44  9:35 1:23:05 
   33  544 Declan Crumley          Avon               MN  13   41 10:45  2:27  2:04   43   46:10 18.2  0:49   22   23:37  7:53 1:23:23 
   34  597 Ryan Lange              Willmar            MN  40   26  9:21  2:08  2:32   35   43:21 19.4  0:57   44   28:21  9:27 1:24:29 
   35  615 Jack Meehan             Northfield         MN  16    3  6:54  1:34  2:36   42   45:58 18.3  2:03   40   27:03  9:01 1:24:32 
   36  601 Jarett Lehner           Minnetonka         MN  29   46 11:19  2:35  2:43   41   45:45 18.4  1:23   23   23:37  7:53 1:24:45 
   37  629 Keith Olson             Springfield        MN  54   60 16:05  3:40  2:55   27   41:42 20.1  2:06   14   22:12  7:24 1:24:58 
   38  668 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  13   14  8:36  1:58  1:43   50   49:30 17.0  0:43   31   24:39  8:13 1:25:10 
   39  618 Al Molitor              Belgrade           MN  56   40 10:44  2:27  2:17   32   42:56 19.6  1:49   43   28:15  9:25 1:26:00 
   40  582 Andrew Heinen           Paynesville        MN  39   50 12:20  2:49  2:07   38   44:10 19.0  0:54   41   27:22  9:08 1:26:51 
   41  669 Mark Walford            Glencoe            MN  67   45 11:17  2:34  1:58   29   42:13 19.9  2:05   50   29:32  9:51 1:27:03 
   42  650 Sam Somrock             Becker             MN  19   17  8:43  1:59  3:03   53   51:20 16.4  0:53   21   23:35  7:52 1:27:34 
   43  523 Andrew Becker           Northfield         MN  16    2  6:36  1:30  2:22   44   46:23 18.1  1:09   53   31:17 10:26 1:27:46 
   44  610 Tyler Malotky           Sartell            MN  32   42 10:57  2:30  2:44   45   46:35 18.0  2:22   35   25:21  8:27 1:27:57 
   45  546 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  61   56 13:32  3:05  3:59   33   43:07 19.5  1:28   38   26:05  8:42 1:28:09 
   46  583 Brian Heinen            Spicer             MN  41   57 13:57  3:11  2:18   37   43:57 19.1  1:44   45   28:29  9:30 1:30:24 
   47  633 Bill Phillips           Brooklyn Park      MN  44   48 11:46  2:41  2:50   40   44:53 18.7  1:17   52   30:32 10:11 1:31:17 
   48  599 Richard Larson          Stillwater         MN  63   55 13:19  3:02  3:25                           49   29:05  9:42 1:32:02 
   49  600 Brandon Lehner          Vadnais Heights    MN  31   54 13:13  3:01  3:37   47   48:30 17.3  0:56   42   27:38  9:13 1:33:52 
   50  611 Steve Marek             Hutchinson         MN  56   27  9:23  2:08  3:37   49   49:18 17.0  0:54   55   33:03 11:01 1:36:14 
   51  630 John O'Neill            Bird Island        MN  65   47 11:30  2:37  2:01   48   48:53 17.2  0:59   56   33:10 11:04 1:36:32 
   52  527 George Bergh            Eagan              MN  41   61 16:30  3:45  2:21   46   48:06 17.5  1:02   47   28:57  9:39 1:36:54 
   53  596 Clark Lamb              Hector             MN  28   52 12:56  2:57  3:51   52   50:40 16.6  1:05   51   29:57  9:59 1:38:26 
   54  661 Sam Tait                Brooklyn Park      MN  34   37 10:16  2:20  5:10   51   50:01 16.8  1:58   57   33:55 11:19 1:41:18 
   55  560 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  34   33  9:59  2:16  3:27   54   52:03 16.1  1:08   58   35:21 11:47 1:41:56 
   56  624 Alex Nelson             St. Paul           MN  40                          55   52:06 16.1  4:03   54   31:50 10:37 1:43:51 
   57  569 Rick Fredin             New London         MN  46   59 15:37  3:33  4:04   59   55:14 15.2  1:52   48   28:59  9:40 1:45:43 
   58  542 James Conway            Lake Zurich        IL  41   58 15:11  3:27  7:27   60   55:31 15.1  2:04   39   26:58  9:00 1:47:09 
   59  603 David Limberg           Burnsville         MN  49   49 12:15  2:47  4:41   61   59:59 14.0  2:17   59   38:32 12:51 1:57:42 
   60  665 Ben Vogelsang           Bloomington        MN  16   35 10:08  2:19  8:04   57   53:46 15.6  3:14   60   44:43 14:55 1:59:53 
   61  666 Jeff Vogelsang          Bloomington        MN  55   36 10:10  2:19  8:07   56   53:43 15.6  3:11   61   44:44 14:55 1:59:54 
   62  563 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  58   53 13:04  2:59  5:52   58   55:09 15.2  1:36   62   46:52 15:38 2:02:32 
       556 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  57   62 19:19  4:24  4:25   62 1:06:48 12.6                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  654 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32    2  8:01  1:50  1:34    1   38:50 21.6  1:00    3   22:41  7:34 1:12:03 
    2  587 Macy Iyer               Edina              MN  13    3  8:12  1:52  0:52    3   40:28 20.8  0:46    1   22:04  7:22 1:12:20 
    3  525 Amy Bergan              Fargo              ND  33   25 10:14  2:20  1:50    2   40:14 20.9  2:05    4   23:51  7:57 1:18:11 
    4  524 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14   15  9:24  2:09  1:50    4   43:05 19.5  0:44    5   24:11  8:04 1:19:12 
    5  580 Maria Hauer             Little Falls       MN  22    6  8:34  1:57  1:58   10   45:11 18.6  1:34    2   22:31  7:31 1:19:46 
    6  613 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  25    5  8:21  1:54  1:51    5   43:15 19.4  1:29    8   24:58  8:20 1:19:53 
    7  619 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28   22  9:41  2:12  1:29    6   43:19 19.4  1:06    6   24:21  8:07 1:19:54 
    8  576 Hannah Hannig           Spicer             MN  30   37 11:34  2:38  1:46    8   44:56 18.7  0:43    7   24:44  8:15 1:23:40 
    9  620 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22    1  7:14  1:39  1:57   16   48:00 17.5  0:40    9   26:41  8:54 1:24:30 
   10  593 Sara Koltes             Avon               MN  16    9  8:44  1:59  3:42   13   46:28 18.1  1:08   10   27:13  9:05 1:27:14 
   11  535 Michaela Brenner        Saint Cloud        MN  21   13  9:17  2:07  3:19   12   46:08 18.2  0:50   13   27:48  9:16 1:27:21 
   12  549 Jessica Dolan           Avon               MN  15    7  8:35  1:57  3:08   14   47:20 17.7  0:56   12   27:45  9:15 1:27:42 
   13  606 Brenna Luethmers        Albany             MN  32   33 10:34  2:25  3:38    7   43:39 19.2  1:12   19   29:18  9:46 1:28:19 
   14  586 Olivia Hultgren         Clear Lake         MN  19   35 10:46  2:27  2:56   11   45:12 18.6  1:15   16   28:58  9:40 1:29:06 
   15  609 Katie Malotky           Sartell            MN  32   28 10:21  2:22  2:52   17   49:31 17.0  1:02   15   28:29  9:30 1:32:13 
   16  570 Anna Fuglestad          Willmar            MN  26   10  8:49  2:01  2:23   21   53:08 15.8  1:09   11   27:36  9:12 1:33:03 
   17  574 Jessica Gronli          Big Lake           MN  25    8  8:43  1:59  2:35    9   44:57 18.7  1:58   29   36:13 12:05 1:34:23 
   18  571 Jessica Gerdes          Prinsburg          MN  23   39 13:43  3:07  2:50   15   47:23 17.7  1:13   20   30:16 10:06 1:35:24 
   19  550 Katie Dolan             Avon               MN  13   24 10:09  2:19  2:20   19   51:58 16.2  0:46   23   32:14 10:45 1:37:25 
   20  713 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15   32 10:30  2:24  2:54   20   52:14 16.1  1:36   25   33:23 11:08 1:40:35 
   21  660 Laura Tait              Brooklyn Park      MN  31   38 12:14  2:47  2:34   18   50:52 16.5  1:47   28   35:55 11:59 1:43:20 
   22  649 Gracey Scott            Edina              MN  18    4  8:18  1:54  3:23   32 1:03:05 13.3  1:53   17   29:03  9:41 1:45:40 
   23  536 Kendra Bromenschenkel   Albany             MN  15   34 10:38  2:25  2:00   33 1:03:56 13.1  1:09   14   28:22  9:28 1:46:03 
   24  551 Autumn Donabauer        Avon               MN  14   12  9:15  2:07  2:51   26   58:35 14.3  1:00   33   36:59 12:20 1:48:38 
   25  643 Katherine Sauter        St Paul            MN  32   41 14:29  3:18  3:02   28 1:00:49 13.8  1:15   18   29:14  9:45 1:48:46 
   26  557 Jessica Eischen         Willmar            MN  18   43 16:23  3:44  2:49   22   56:07 15.0  1:25   24   32:23 10:48 1:49:05 
   27  590 Bree Jensen             Albany             MN  14   16  9:33  2:11  3:39   29 1:01:02 13.8  1:16   26   33:43 11:15 1:49:10 
   28  579 Olivia Harren           Albany             MN  15   18  9:35  2:11  2:21   27   59:12 14.2  1:12   32   36:52 12:18 1:49:10 
   29  664 Abby Vink               Freeport           MN  24   29 10:22  2:22  3:04   25   57:29 14.6  1:00   35   37:29 12:30 1:49:22 
   30  592 Megan Koglin            Avon               MN  13   19  9:35  2:11  3:21   35 1:04:55 12.9  2:05   21   30:47 10:16 1:50:42 
   31  634 Alaina Pullins          Holdingford        MN  13   20  9:35  2:11 12:11                           22   30:49 10:17 1:50:44 
   32  677 Livi Zenzen             Avon               MN  14   17  9:33  2:11  3:40   30 1:01:02 13.8  1:13   34   37:12 12:24 1:52:39 
   33  595 Leanna Laing            Avon               MN  17   30 10:24  2:22  2:12   23   56:29 14.9  0:55   38   43:25 14:29 1:53:22 
   34  628 Alexandra Odenthal      Minneapolis        MN  24   23 10:06  2:18  2:34   31 1:01:57 13.6  1:00   37   39:53 13:18 1:55:28 
   35  530 Elizabeth Blattner      Albany             MN  13   21  9:35  2:11  3:22   36 1:05:18 12.9  1:41   30   36:35 12:12 1:56:30 
   36  567 Sam Fischbach           Avon               MN  17   11  9:15  2:07  3:17   38 1:08:03 12.3  1:16   27   35:15 11:45 1:57:03 
   37  704 Jessica Ohmann          Albany             MN  16   14  9:19  2:07  3:14   37 1:06:12 12.7  1:28   36   37:42 12:34 1:57:53 
   38  589 Ashlyn Jendro           Marquette          MI  23   40 13:56  3:10  2:51   24   57:20 14.7  1:02   39   46:03 15:21 2:01:10 
   39  540 Allie Buermann          Albany             MN  13   31 10:27  2:23  3:08   39 1:09:55 12.0  1:03   31   36:40 12:14 2:01:11 
   40  564 Terra Erickson          Minneapolis        MN  34   42 15:33  3:32  3:43   34 1:04:50 13.0  1:14   40   46:35 15:32 2:11:52 
   41  623 Hailey Nathe            Albany             MN  13   26 10:20  2:21  3:43   42 1:11:14 11.8  0:52   41 1:28:05 29:22 2:54:12 
   42  703 Alissa Ohmann           Albany             MN  14   36 10:55  2:29  3:09   41 1:11:12 11.8  0:52   42 1:39:34 33:12 3:05:41 
   43  674 Kyra Wilson             Albany             MN  14   27 10:20  2:21  3:44   40 1:11:10 11.8  0:55   43 1:39:34 33:12 3:05:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  544 Declan Crumley          Avon               MN  13    2 10:45  2:27  2:04    1   46:10 18.2  0:49    1   23:37  7:53 1:23:23 
    2  668 Cameron Wagner          Hutchinson         MN  13    1  8:36  1:58  1:43    2   49:30 17.0  0:43    2   24:39  8:13 1:25:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  587 Macy Iyer               Edina              MN  13    1  8:12  1:52  0:52    1   40:28 20.8  0:46    1   22:04  7:22 1:12:20 
    2  524 Morgan Bell             Maple Grove        MN  14    4  9:24  2:09  1:50    2   43:05 19.5  0:44    2   24:11  8:04 1:19:12 
    3  549 Jessica Dolan           Avon               MN  15    2  8:35  1:57  3:08    3   47:20 17.7  0:56    3   27:45  9:15 1:27:42 
    4  550 Katie Dolan             Avon               MN  13   11 10:09  2:19  2:20    4   51:58 16.2  0:46    7   32:14 10:45 1:37:25 
    5  713 Alexis Rothmeier        Albert Lea         MN  15   15 10:30  2:24  2:54    5   52:14 16.1  1:36    8   33:23 11:08 1:40:35 
    6  536 Kendra Bromenschenkel   Albany             MN  15   16 10:38  2:25  2:00   10 1:03:56 13.1  1:09    4   28:22  9:28 1:46:03 
    7  551 Autumn Donabauer        Avon               MN  14    3  9:15  2:07  2:51    6   58:35 14.3  1:00   13   36:59 12:20 1:48:38 
    8  590 Bree Jensen             Albany             MN  14    5  9:33  2:11  3:39    8 1:01:02 13.8  1:16    9   33:43 11:15 1:49:10 
    9  579 Olivia Harren           Albany             MN  15    7  9:35  2:11  2:21    7   59:12 14.2  1:12   12   36:52 12:18 1:49:10 
   10  592 Megan Koglin            Avon               MN  13    8  9:35  2:11  3:21   11 1:04:55 12.9  2:05    5   30:47 10:16 1:50:42 
   11  634 Alaina Pullins          Holdingford        MN  13    9  9:35  2:11 12:11                            6   30:49 10:17 1:50:44 
   12  677 Livi Zenzen             Avon               MN  14    6  9:33  2:11  3:40    9 1:01:02 13.8  1:13   14   37:12 12:24 1:52:39 
   13  530 Elizabeth Blattner      Albany             MN  13   10  9:35  2:11  3:22   12 1:05:18 12.9  1:41   10   36:35 12:12 1:56:30 
   14  540 Allie Buermann          Albany             MN  13   14 10:27  2:23  3:08   13 1:09:55 12.0  1:03   11   36:40 12:14 2:01:11 
   15  623 Hailey Nathe            Albany             MN  13   12 10:20  2:21  3:43   16 1:11:14 11.8  0:52   15 1:28:05 29:22 2:54:12 
   16  703 Alissa Ohmann           Albany             MN  14   17 10:55  2:29  3:09   15 1:11:12 11.8  0:52   16 1:39:34 33:12 3:05:41 
   17  674 Kyra Wilson             Albany             MN  14   13 10:20  2:21  3:44   14 1:11:10 11.8  0:55   17 1:39:34 33:12 3:05:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  561 Breck Erickson          Willmar            MN  19    3  7:33  1:43  1:27    1   39:36 21.2  0:50    1   20:27  6:49 1:09:51 
    2  554 Grant Duininck          Willmar            MN  18    6  9:18  2:07  1:16    2   41:08 20.4  0:55    3   23:17  7:46 1:15:52 
    3  658 Easton Syvertson        Paynesville        MN  18    5  9:08  2:05  2:00    3   44:17 19.0  0:43    2   21:11  7:04 1:17:17 
    4  615 Jack Meehan             Northfield         MN  16    2  6:54  1:34  2:36    4   45:58 18.3  2:03    5   27:03  9:01 1:24:32 
    5  650 Sam Somrock             Becker             MN  19    4  8:43  1:59  3:03    6   51:20 16.4  0:53    4   23:35  7:52 1:27:34 
    6  523 Andrew Becker           Northfield         MN  16    1  6:36  1:30  2:22    5   46:23 18.1  1:09    6   31:17 10:26 1:27:46 
    7  665 Ben Vogelsang           Bloomington        MN  16    7 10:08  2:19  8:04    7   53:46 15.6  3:14    7   44:43 14:55 1:59:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  593 Sara Koltes             Avon               MN  16    2  8:44  1:59  3:42    2   46:28 18.1  1:08    1   27:13  9:05 1:27:14 
    2  586 Olivia Hultgren         Clear Lake         MN  19    6 10:46  2:27  2:56    1   45:12 18.6  1:15    2   28:58  9:40 1:29:06 
    3  649 Gracey Scott            Edina              MN  18    1  8:18  1:54  3:23    5 1:03:05 13.3  1:53    3   29:03  9:41 1:45:40 
    4  557 Jessica Eischen         Willmar            MN  18    7 16:23  3:44  2:49    3   56:07 15.0  1:25    4   32:23 10:48 1:49:05 
    5  595 Leanna Laing            Avon               MN  17    5 10:24  2:22  2:12    4   56:29 14.9  0:55    7   43:25 14:29 1:53:22 
    6  567 Sam Fischbach           Avon               MN  17    3  9:15  2:07  3:17    7 1:08:03 12.3  1:16    5   35:15 11:45 1:57:03 
    7  704 Jessica Ohmann          Albany             MN  16    4  9:19  2:07  3:14    6 1:06:12 12.7  1:28    6   37:42 12:34 1:57:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  659 Spencer Syvertson       Paynesville        MN  21    1  6:17  1:26  0:54    1   35:38 23.6  0:47    1   19:17  6:26 1:02:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  580 Maria Hauer             Little Falls       MN  22    2  8:34  1:57  1:58    1   45:11 18.6  1:34    1   22:31  7:31 1:19:46 
    2  620 Tiana Molitor           Belgrade           MN  22    1  7:14  1:39  1:57    4   48:00 17.5  0:40    2   26:41  8:54 1:24:30 
    3  535 Michaela Brenner        Saint Cloud        MN  21    3  9:17  2:07  3:19    2   46:08 18.2  0:50    3   27:48  9:16 1:27:21 
    4  571 Jessica Gerdes          Prinsburg          MN  23    6 13:43  3:07  2:50    3   47:23 17.7  1:13    4   30:16 10:06 1:35:24 
    5  664 Abby Vink               Freeport           MN  24    5 10:22  2:22  3:04    6   57:29 14.6  1:00    5   37:29 12:30 1:49:22 
    6  628 Alexandra Odenthal      Minneapolis        MN  24    4 10:06  2:18  2:34    7 1:01:57 13.6  1:00    6   39:53 13:18 1:55:28 
    7  589 Ashlyn Jendro           Marquette          MI  23    7 13:56  3:10  2:51    5   57:20 14.7  1:02    7   46:03 15:21 2:01:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  602 John Lewer              Rice               MN  27    1 11:01  2:31  1:54    1   42:38 19.7  0:43    2   23:52  7:58 1:20:07 
    2  601 Jarett Lehner           Minnetonka         MN  29    2 11:19  2:35  2:43    2   45:45 18.4  1:23    1   23:37  7:53 1:24:45 
    3  596 Clark Lamb              Hector             MN  28    3 12:56  2:57  3:51    3   50:40 16.6  1:05    3   29:57  9:59 1:38:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  613 Elizabeth McNamara      Fargo              ND  25    1  8:21  1:54  1:51    1   43:15 19.4  1:29    2   24:58  8:20 1:19:53 
    2  619 Michelle Molitor        Belgrade           MN  28    4  9:41  2:12  1:29    2   43:19 19.4  1:06    1   24:21  8:07 1:19:54 
    3  570 Anna Fuglestad          Willmar            MN  26    3  8:49  2:01  2:23    4   53:08 15.8  1:09    3   27:36  9:12 1:33:03 
    4  574 Jessica Gronli          Big Lake           MN  25    2  8:43  1:59  2:35    3   44:57 18.7  1:58    4   36:13 12:05 1:34:23 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  598 Jason Larson            Golden Valley      MN  34    4 11:04  2:31  1:49    1   39:36 21.2  1:11    1   20:30  6:50 1:14:07 
    2  610 Tyler Malotky           Sartell            MN  32    3 10:57  2:30  2:44    2   46:35 18.0  2:22    2   25:21  8:27 1:27:57 
    3  600 Brandon Lehner          Vadnais Heights    MN  31    5 13:13  3:01  3:37    3   48:30 17.3  0:56    3   27:38  9:13 1:33:52 
    4  661 Sam Tait                Brooklyn Park      MN  34    2 10:16  2:20  5:10    4   50:01 16.8  1:58    4   33:55 11:19 1:41:18 
    5  560 Andrew Erickson         Minneapolis        MN  34    1  9:59  2:16  3:27    5   52:03 16.1  1:08    5   35:21 11:47 1:41:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  654 Mandy Stoesz            Buffalo            MN  32    1  8:01  1:50  1:34    1   38:50 21.6  1:00    1   22:41  7:34 1:12:03 
    2  525 Amy Bergan              Fargo              ND  33    2 10:14  2:20  1:50    2   40:14 20.9  2:05    2   23:51  7:57 1:18:11 
    3  576 Hannah Hannig           Spicer             MN  30    5 11:34  2:38  1:46    4   44:56 18.7  0:43    3   24:44  8:15 1:23:40 
    4  606 Brenna Luethmers        Albany             MN  32    4 10:34  2:25  3:38    3   43:39 19.2  1:12    6   29:18  9:46 1:28:19 
    5  609 Katie Malotky           Sartell            MN  32    3 10:21  2:22  2:52    5   49:31 17.0  1:02    4   28:29  9:30 1:32:13 
    6  660 Laura Tait              Brooklyn Park      MN  31    6 12:14  2:47  2:34    6   50:52 16.5  1:47    7   35:55 11:59 1:43:20 
    7  643 Katherine Sauter        St Paul            MN  32    7 14:29  3:18  3:02    7 1:00:49 13.8  1:15    5   29:14  9:45 1:48:46 
    8  564 Terra Erickson          Minneapolis        MN  34    8 15:33  3:32  3:43    8 1:04:50 13.0  1:14    8   46:35 15:32 2:11:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  555 Joel Dunn               Sauk Centre        MN  37    5  8:21  1:54  1:01    1   35:14 23.8  0:47    3   21:24  7:08 1:06:46 
    2  663 Tim Vedder              Minneapolis        MN  38    3  7:56  1:49  1:26    3   37:01 22.7  1:12    2   20:54  6:58 1:08:28 
    3  621 Anthony Mosley          Waconia            MN  36    4  8:05  1:51  1:18    2   35:49 23.5  1:02    5   23:21  7:47 1:09:33 
    4  655 Ryan Stoneburner        Paynesville        MN  38    6  8:38  1:58  1:38    5   39:20 21.4  0:37    1   20:41  6:54 1:10:52 
    5  538 Steven Brouwer          Waverly            MN  38    8  8:47  2:00  1:02    4   37:05 22.7  0:46    7   24:05  8:02 1:11:44 
    6  534 Charles Brecht          Mendota Heights    MN  38    2  7:49  1:47  1:52    6   39:27 21.3  1:09    8   25:06  8:22 1:15:20 
    7  545 Ryan Davis              Willmar            MN  35    1  7:36  1:44  2:29    7   42:13 19.9  1:10    4   22:18  7:26 1:15:43 
    8  622 Jake Mueller            Richmond           MN  36    7  8:39  1:58  2:01    8   43:56 19.1  1:15    6   23:54  7:58 1:19:44 
    9  582 Andrew Heinen           Paynesville        MN  39    9 12:20  2:49  2:07    9   44:10 19.0  0:54    9   27:22  9:08 1:26:51 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  673 Darin Wieneke           St. Paul           MN  43    2  8:18  1:54  1:36    1   34:51 24.1  1:01    1   20:01  6:41 1:05:45 
    2  539 Robert Brown            Hopkins            MN  42    1  7:08  1:38  1:04    2   36:22 23.1  0:52    2   21:18  7:06 1:06:41 
    3  566 Mike Ewasiuk            Chanhassen         MN  43    5  9:54  2:15  1:03    4   39:48 21.1  1:06    3   22:08  7:23 1:13:58 
    4  707 Scott Abrams            Willmar            MN  44    3  8:46  2:00  2:01    3   39:39 21.2  0:53    6   25:40  8:34 1:16:55 
    5  640 Jesse Rothfork          Saint Cloud        MN  40    6  9:56  2:16  1:00    5   40:30 20.7  0:52    5   25:37  8:33 1:17:53 
    6  653 Joel Stark-Haws         St. Cloud          MN  44    7 10:07  2:18  1:51    6   41:18 20.3  1:07    4   24:02  8:01 1:18:24 
    7  597 Ryan Lange              Willmar            MN  40    4  9:21  2:08  2:32    7   43:21 19.4  0:57    8   28:21  9:27 1:24:29 
    8  583 Brian Heinen            Spicer             MN  41    9 13:57  3:11  2:18    8   43:57 19.1  1:44    9   28:29  9:30 1:30:24 
    9  633 Bill Phillips           Brooklyn Park      MN  44    8 11:46  2:41  2:50    9   44:53 18.7  1:17   11   30:32 10:11 1:31:17 
   10  527 George Bergh            Eagan              MN  41   11 16:30  3:45  2:21   10   48:06 17.5  1:02   10   28:57  9:39 1:36:54 
   11  624 Alex Nelson             St. Paul           MN  40                          11   52:06 16.1  4:03   12   31:50 10:37 1:43:51 
   12  542 James Conway            Lake Zurich        IL  41   10 15:11  3:27  7:27   12   55:31 15.1  2:04    7   26:58  9:00 1:47:09 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  604 Mark Lindquist          Buffalo            MN  45    1  8:21  1:54  1:46    2   38:30 21.8  1:11    2   21:46  7:16 1:11:32 
    2  652 Josh Stahl              Excelsior          MN  48    2  8:49  2:01  1:21    1   37:35 22.4  1:06    5   24:55  8:19 1:13:44 
    3  548 Scott Dezurik           Avon               MN  49    3  9:16  2:07  1:18    3   39:23 21.3  1:08    4   23:45  7:55 1:14:48 
    4  581 Michael Heaney          Maple Grove        MN  49    4  9:42  2:13  2:00    4   40:34 20.7  1:55    3   22:39  7:33 1:16:49 
    5  647 Jason Schultz           Lakeville          MN  48    6 12:35  2:52  3:15    5   41:53 20.1  0:37    1   20:14  6:45 1:18:32 
    6  569 Rick Fredin             New London         MN  46    7 15:37  3:33  4:04    6   55:14 15.2  1:52    6   28:59  9:40 1:45:43 
    7  603 David Limberg           Burnsville         MN  49    5 12:15  2:47  4:41    7   59:59 14.0  2:17    7   38:32 12:51 1:57:42 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  702 Rob Madawick            Sauk Rapids        MN  52    3  9:18  2:07  0:57    1   32:20 26.0  0:54    1   20:41  6:54 1:04:07 
    2  532 Bret Borth              Chanhassen         MN  54    1  8:16  1:53  1:55    2   38:59 21.5  1:29    3   22:21  7:27 1:12:59 
    3  578 Michael Hanson          Spicer             MN  50    2  9:07  2:05  1:45    3   39:05 21.5  0:45    4   22:52  7:38 1:13:32 
    4  629 Keith Olson             Springfield        MN  54    4 16:05  3:40  2:55    4   41:42 20.1  2:06    2   22:12  7:24 1:24:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  635 Duane Pullins           Maple Lake         MN  59    2  9:30  2:10  1:26    1   37:48 22.2  1:13    3   25:10  8:24 1:15:05 
    2  612 David McCullough        Waverly            IA  58    4 10:19  2:21  2:21    2   41:40 20.2  1:36    2   23:55  7:59 1:19:50 
    3  656 Bob Strandell           Plymouth           MN  55    5 10:30  2:24  2:14    4   43:14 19.4  1:18    1   23:53  7:58 1:21:08 
    4  618 Al Molitor              Belgrade           MN  56    6 10:44  2:27  2:17    3   42:56 19.6  1:49    4   28:15  9:25 1:26:00 
    5  611 Steve Marek             Hutchinson         MN  56    1  9:23  2:08  3:37    5   49:18 17.0  0:54    5   33:03 11:01 1:36:14 
    6  666 Jeff Vogelsang          Bloomington        MN  55    3 10:10  2:19  8:07    6   53:43 15.6  3:11    6   44:44 14:55 1:59:54 
    7  563 Michael Erickson        Lino Lakes         MN  58    7 13:04  2:59  5:52    7   55:09 15.2  1:36    7   46:52 15:38 2:02:32 
       556 Stephen Edmonson        Buffalo            MN  57    8 19:19  4:24  4:25    8 1:06:48 12.6                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  546 Bryan De Groot          Prinsburg          MN  61    2 13:32  3:05  3:59    1   43:07 19.5  1:28    1   26:05  8:42 1:28:09 
    2  599 Richard Larson          Stillwater         MN  63    1 13:19  3:02  3:25                            2   29:05  9:42 1:32:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  678 John Zumhofe            Sioux Falls        SD  67    1  9:53  2:15  2:15    1   40:12 20.9  2:02    1   28:44  9:35 1:23:05 
    2  669 Mark Walford            Glencoe            MN  67    2 11:17  2:34  1:58    2   42:13 19.9  2:05    2   29:32  9:51 1:27:03 
    3  630 John O'Neill            Bird Island        MN  65    3 11:30  2:37  2:01    3   48:53 17.2  0:59    3   33:10 11:04 1:36:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        133
Total Number of Team Finishers:           23
Total Number of Individual Finishers:    105
Number of Male   Finishers:               62
Number of Female Finishers:               43
Did not Finish Race or Did Not Start:      5