Green Lake Triathlon -
Spicer, MN
8/13/2017

race logo










                                                          GREEN LAKE TRIATHLON
                                                 Zorbaz - Spicer, MN - August 13, 2017
                                               3/4 Mile Swim - 22 Mile Bike - 6 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/3     705 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M     5 18:00  1:22  0:50    1   52:55 24.9  0:45    2   39:55  6:40 1:52:23 
    2   2/3     706 Jake Braam              Elysian            MN  26 M     7 18:52  1:26  1:04    4   57:03 23.1  0:52    1   39:17  6:33 1:57:06 
    3   1/3     507 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M     3 16:46  1:17  1:10    3   54:57 24.0  1:05    6   45:30  7:35 1:59:25 
    4   1/5     484 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M     2 16:11  1:14  1:02    2   53:01 24.9  1:13   11   49:54  8:19 2:01:19 
    5   1/2     501 Eamonn McCullough       Waverly            IA  17 M     1 14:59  1:09  1:30   12 1:03:22 20.8  1:00    3   43:40  7:17 2:04:30 
    6   2/3     511 Mick Quinn              Willmar            MN  43 M    13 21:59  1:40  1:22    5   57:25 23.0  1:17    4   44:02  7:21 2:06:02 
    7   1/3     487 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35 F     9 19:31  1:29  1:32    8 1:00:56 21.7  1:18    5   45:27  7:35 2:08:43 
    8   1/1     506 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F     4 17:27  1:20  1:13    7 1:00:53 21.7  1:10   16   54:22  9:04 2:15:02 
    9   2/2     499 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  16 M     8 19:08  1:27  2:12   18 1:06:04 20.0  0:45    7   46:56  7:50 2:15:03 
   10   1/4     505 Mike Murray             Sartell            MN  58 M    15 22:17  1:42  1:17    6   59:22 22.2  1:23   15   54:09  9:02 2:18:26 
   11   2/5     497 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52 M     6 18:08  1:23  2:26   15 1:03:55 20.7  2:09   13   52:44  8:48 2:19:20 
   12   1/4     518 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  52 F    11 21:36  1:39  1:56   10 1:03:14 20.9  1:33   14   52:58  8:50 2:21:14 
   13   1/3     483 Ben Bahr                Columbus           MN  36 M    18 23:00  1:45  2:13   17 1:05:54 20.0  1:32    9   48:59  8:10 2:21:36 
   14   2/3     486 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  36 F    16 22:23  1:42  1:29   21 1:07:38 19.5  1:35   10   49:38  8:17 2:22:41 
   15   3/3     709 Kirby Johnson           Spicer             MN  29 M    21 24:18  1:51  3:12   13 1:03:31 20.8  2:53    8   48:51  8:09 2:22:44 
   16   3/3     513 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38 F    17 22:46  1:44  1:15   19 1:06:12 19.9  1:38   12   52:38  8:47 2:24:27 
   17   1/2     496 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  58 F    19 23:44  1:48  2:30   16 1:03:59 20.6  2:02   18   57:52  9:39 2:30:04 
   18   1/1     515 Pam Stevens             Sartell            MN  64 F    12 21:56  1:40  1:41   11 1:03:19 20.8  1:51   26 1:01:39 10:17 2:30:24 
   19   1/3     508 Chris Nehring           Kimball            MN  48 F    24 25:19  1:56  2:24   14 1:03:35 20.8  1:37   21 1:00:09 10:02 2:33:02 
   20   2/4     516 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  58 M    31 30:15  2:18  2:30    9 1:01:09 21.6  1:55   20   59:46  9:58 2:35:33 
   21   2/3     498 Brad Koch               Blaine             MN  36 M    27 26:43  2:02  2:11   24 1:09:24 19.0  1:46   17   57:39  9:37 2:37:41 
   22   3/4     490 Dan Enderson            Benson             MN  58 M    20 23:51  1:49  3:34   33 1:15:21 17.5  1:01   23 1:00:21 10:04 2:44:06 
   23   3/5     503 Michael Miller          Minneapolis        MN  51 M    14 22:11  1:41  3:40   30 1:14:30 17.7  4:12   28 1:04:36 10:46 2:49:08 
   24   4/4     485 Jonathan Bratt          Amery              WI  56 M    38 39:00  2:58  2:10   20 1:07:35 19.5  2:44   19   58:26  9:45 2:49:53 
   25   1/1     500 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  33 F    29 29:03  2:13  2:37   34 1:16:41 17.2  1:35   24 1:00:30 10:05 2:50:24 
   26   2/4     502 Cathleen McGinnity      Luck               WI  51 F    23 25:17  1:55  2:22   26 1:11:46 18.4  2:49   30 1:08:41 11:27 2:50:53 
   27   3/3     492 Nicholas Gillen         Shakopee           MN  36 M    22 24:25  1:51  6:41   35 1:17:32 17.0  3:04   22 1:00:11 10:02 2:51:52 
   28   1/1     491 George Fantauzza        Buffalo            MN  65 M    33 31:24  2:23  4:45   25 1:10:57 18.6  5:20   25 1:01:15 10:13 2:53:38 
   29   4/5     510 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52 M    34 33:14  2:32  2:40   22 1:07:48 19.5  3:51   29 1:06:23 11:04 2:53:55 
   30   5/5     488 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53 M    25 25:35  1:57  2:08   31 1:14:53 17.6  1:03   32 1:10:27 11:45 2:54:03 
   31   3/4     509 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51 F    26 26:11  1:59  3:47   27 1:12:39 18.2  3:16   31 1:08:55 11:30 2:54:46 
   32   2/3     514 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48 F    32 30:58  2:21  3:06   32 1:15:10 17.6  2:48   27 1:03:24 10:34 2:55:25 
   33   3/3     710 Laurie Ayala            Harrisburg         SD  47 F    28 28:01  2:08  2:13   23 1:07:48 19.5  2:36   34 1:18:27 13:05 2:59:03 
   34   1/2     504 Allie Mortenson         Shakopee           MN  27 F    36 36:58  2:48  2:46   29 1:14:17 17.8  2:16   33 1:12:56 12:10 3:09:11 
   35   3/3     489 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  42 M    10 21:29  1:38  5:22   36 1:18:21 16.8  6:18   35 1:19:49 13:19 3:11:16 
   36   2/2     495 Karen Janssen           Richmond           MN  27 F    30 30:06  2:17  2:00   37 1:19:44 16.6  1:41   37 1:23:22 13:54 3:16:50 
   37   2/2     493 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  55 F    35 35:03  2:40  3:55   28 1:13:17 18.0  4:49   36 1:20:21 13:24 3:17:24 
   38   4/4     481 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53 F    37 38:07  2:54  5:43   38 1:28:50 14.9  2:38   38 1:46:01 17:41 4:01:17 


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  520 Herd of Turtles                                  1 23:02  1:45  1:36    2 1:03:43 20.7  0:37    1   46:18  7:43 2:15:15 
           Emily Dunn , Emily Dunn , Bill Lorenz                  
    2  519 Team 76                                          2 23:46  1:48  1:26    1   59:28 22.2  0:39    2   55:15  9:13 2:20:31 
           Steve Dresler , Steve Dresler , Patrick Dresler        
    3  521 Purple Cobras                                    3 34:33  2:37  1:02    3 1:07:24 19.6  0:49    3 1:03:43 10:38 2:47:28 
           Gabriella Auspos , Mark Bartels , Mary Keller          


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 494 Jarrett Hubbard         Prior Lake         MN  35 M      2 26:59  2:03  3:14    1 1:06:37 19.8                                  
 482 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39 F      1 23:00  1:45  1:24                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Eamonn McCullough       Waverly            IA  17 M   14:59  1:09 
    2 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M   16:11  1:14 
    3 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   16:46  1:17 
    4 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F   17:27  1:20 
    5 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M   18:00  1:22 
    6 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52 M   18:08  1:23 
    7 Jake Braam              Elysian            MN  26 M   18:52  1:26 
    8 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  16 M   19:08  1:27 
    9 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35 F   19:31  1:29 
   10 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  42 M   21:29  1:38 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M   52:55 24.9 
    2 Tim Bode                Buffalo            MN  50 M   53:01 24.9 
    3 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   54:57 24.0 
    4 Jake Braam              Elysian            MN  26 M   57:03 23.1 
    5 Mick Quinn              Willmar            MN  43 M   57:25 23.0 
    6 Mike Murray             Sartell            MN  58 M   59:22 22.2 
    7 Andrea Myers            Plymouth           MN  41 F 1:00:53 21.7 
    8 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35 F 1:00:56 21.7 
    9 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  58 M 1:01:09 21.6 
   10 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  52 F 1:03:14 20.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jake Braam              Elysian            MN  26 M   39:17  6:33 
    2 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27 M   39:55  6:40 
    3 Eamonn McCullough       Waverly            IA  17 M   43:40  7:17 
    4 Mick Quinn              Willmar            MN  43 M   44:02  7:21 
    5 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35 F   45:27  7:35 
    6 Scott Myers             Plymouth           MN  42 M   45:30  7:35 
    7 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  16 M   46:56  7:50 
    8 Kirby Johnson           Spicer             MN  29 M   48:51  8:09 
    9 Ben Bahr                Columbus           MN  36 M   48:59  8:10 
   10 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  36 F   49:38  8:17 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  705 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27    4 18:00  1:22  0:50    1   52:55 24.9  0:45    2   39:55  6:40 1:52:23 
    2  706 Jake Braam              Elysian            MN  26    6 18:52  1:26  1:04    4   57:03 23.1  0:52    1   39:17  6:33 1:57:06 
    3  507 Scott Myers             Plymouth           MN  42    3 16:46  1:17  1:10    3   54:57 24.0  1:05    5   45:30  7:35 1:59:25 
    4  484 Tim Bode                Buffalo            MN  50    2 16:11  1:14  1:02    2   53:01 24.9  1:13    9   49:54  8:19 2:01:19 
    5  501 Eamonn McCullough       Waverly            IA  17    1 14:59  1:09  1:30    8 1:03:22 20.8  1:00    3   43:40  7:17 2:04:30 
    6  511 Mick Quinn              Willmar            MN  43    9 21:59  1:40  1:22    5   57:25 23.0  1:17    4   44:02  7:21 2:06:02 
    7  499 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  16    7 19:08  1:27  2:12   12 1:06:04 20.0  0:45    6   46:56  7:50 2:15:03 
    8  505 Mike Murray             Sartell            MN  58   11 22:17  1:42  1:17    6   59:22 22.2  1:23   11   54:09  9:02 2:18:26 
    9  497 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52    5 18:08  1:23  2:26   10 1:03:55 20.7  2:09   10   52:44  8:48 2:19:20 
   10  483 Ben Bahr                Columbus           MN  36   12 23:00  1:45  2:13   11 1:05:54 20.0  1:32    8   48:59  8:10 2:21:36 
   11  709 Kirby Johnson           Spicer             MN  29   14 24:18  1:51  3:12    9 1:03:31 20.8  2:53    7   48:51  8:09 2:22:44 
   12  516 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  58   19 30:15  2:18  2:30    7 1:01:09 21.6  1:55   14   59:46  9:58 2:35:33 
   13  498 Brad Koch               Blaine             MN  36   17 26:43  2:02  2:11   16 1:09:24 19.0  1:46   12   57:39  9:37 2:37:41 
   14  490 Dan Enderson            Benson             MN  58   13 23:51  1:49  3:34   20 1:15:21 17.5  1:01   16 1:00:21 10:04 2:44:06 
   15  503 Michael Miller          Minneapolis        MN  51   10 22:11  1:41  3:40   18 1:14:30 17.7  4:12   18 1:04:36 10:46 2:49:08 
   16  485 Jonathan Bratt          Amery              WI  56   22 39:00  2:58  2:10   14 1:07:35 19.5  2:44   13   58:26  9:45 2:49:53 
   17  492 Nicholas Gillen         Shakopee           MN  36   15 24:25  1:51  6:41   21 1:17:32 17.0  3:04   15 1:00:11 10:02 2:51:52 
   18  491 George Fantauzza        Buffalo            MN  65   20 31:24  2:23  4:45   17 1:10:57 18.6  5:20   17 1:01:15 10:13 2:53:38 
   19  510 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52   21 33:14  2:32  2:40   15 1:07:48 19.5  3:51   19 1:06:23 11:04 2:53:55 
   20  488 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53   16 25:35  1:57  2:08   19 1:14:53 17.6  1:03   20 1:10:27 11:45 2:54:03 
   21  489 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  42    8 21:29  1:38  5:22   22 1:18:21 16.8  6:18   21 1:19:49 13:19 3:11:16 
       494 Jarrett Hubbard         Prior Lake         MN  35   18 26:59  2:03  3:14   13 1:06:37 19.8                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  487 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35    2 19:31  1:29  1:32    2 1:00:56 21.7  1:18    1   45:27  7:35 2:08:43 
    2  506 Andrea Myers            Plymouth           MN  41    1 17:27  1:20  1:13    1 1:00:53 21.7  1:10    5   54:22  9:04 2:15:02 
    3  518 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  52    3 21:36  1:39  1:56    3 1:03:14 20.9  1:33    4   52:58  8:50 2:21:14 
    4  486 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  36    5 22:23  1:42  1:29    8 1:07:38 19.5  1:35    2   49:38  8:17 2:22:41 
    5  513 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38    6 22:46  1:44  1:15    7 1:06:12 19.9  1:38    3   52:38  8:47 2:24:27 
    6  496 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  58    8 23:44  1:48  2:30    6 1:03:59 20.6  2:02    6   57:52  9:39 2:30:04 
    7  515 Pam Stevens             Sartell            MN  64    4 21:56  1:40  1:41    4 1:03:19 20.8  1:51    9 1:01:39 10:17 2:30:24 
    8  508 Chris Nehring           Kimball            MN  48   10 25:19  1:56  2:24    5 1:03:35 20.8  1:37    7 1:00:09 10:02 2:33:02 
    9  500 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  33   13 29:03  2:13  2:37   15 1:16:41 17.2  1:35    8 1:00:30 10:05 2:50:24 
   10  502 Cathleen McGinnity      Luck               WI  51    9 25:17  1:55  2:22   10 1:11:46 18.4  2:49   11 1:08:41 11:27 2:50:53 
   11  509 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51   11 26:11  1:59  3:47   11 1:12:39 18.2  3:16   12 1:08:55 11:30 2:54:46 
   12  514 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48   15 30:58  2:21  3:06   14 1:15:10 17.6  2:48   10 1:03:24 10:34 2:55:25 
   13  710 Laurie Ayala            Harrisburg         SD  47   12 28:01  2:08  2:13    9 1:07:48 19.5  2:36   14 1:18:27 13:05 2:59:03 
   14  504 Allie Mortenson         Shakopee           MN  27   17 36:58  2:48  2:46   13 1:14:17 17.8  2:16   13 1:12:56 12:10 3:09:11 
   15  495 Karen Janssen           Richmond           MN  27   14 30:06  2:17  2:00   16 1:19:44 16.6  1:41   16 1:23:22 13:54 3:16:50 
   16  493 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  55   16 35:03  2:40  3:55   12 1:13:17 18.0  4:49   15 1:20:21 13:24 3:17:24 
   17  481 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53   18 38:07  2:54  5:43   17 1:28:50 14.9  2:38   17 1:46:01 17:41 4:01:17 
       482 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39    7 23:00  1:45  1:24                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  501 Eamonn McCullough       Waverly            IA  17    1 14:59  1:09  1:30    1 1:03:22 20.8  1:00    1   43:40  7:17 2:04:30 
    2  499 Mateo Marin-Mera        Willmar            MN  16    2 19:08  1:27  2:12    2 1:06:04 20.0  0:45    2   46:56  7:50 2:15:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  705 Jordan Roby             St. Louis Park     MN  27    1 18:00  1:22  0:50    1   52:55 24.9  0:45    2   39:55  6:40 1:52:23 
    2  706 Jake Braam              Elysian            MN  26    2 18:52  1:26  1:04    2   57:03 23.1  0:52    1   39:17  6:33 1:57:06 
    3  709 Kirby Johnson           Spicer             MN  29    3 24:18  1:51  3:12    3 1:03:31 20.8  2:53    3   48:51  8:09 2:22:44 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  504 Allie Mortenson         Shakopee           MN  27    2 36:58  2:48  2:46    1 1:14:17 17.8  2:16    1 1:12:56 12:10 3:09:11 
    2  495 Karen Janssen           Richmond           MN  27    1 30:06  2:17  2:00    2 1:19:44 16.6  1:41    2 1:23:22 13:54 3:16:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  500 Lindsay Mason           Hutchinson         MN  33    1 29:03  2:13  2:37    1 1:16:41 17.2  1:35    1 1:00:30 10:05 2:50:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  483 Ben Bahr                Columbus           MN  36    1 23:00  1:45  2:13    1 1:05:54 20.0  1:32    1   48:59  8:10 2:21:36 
    2  498 Brad Koch               Blaine             MN  36    3 26:43  2:02  2:11    3 1:09:24 19.0  1:46    2   57:39  9:37 2:37:41 
    3  492 Nicholas Gillen         Shakopee           MN  36    2 24:25  1:51  6:41    4 1:17:32 17.0  3:04    3 1:00:11 10:02 2:51:52 
       494 Jarrett Hubbard         Prior Lake         MN  35    4 26:59  2:03  3:14    2 1:06:37 19.8                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  487 Sheena Dauer            Montevideo         MN  35    1 19:31  1:29  1:32    1 1:00:56 21.7  1:18    1   45:27  7:35 2:08:43 
    2  486 Ginny Clark             St. Louis Park     MN  36    2 22:23  1:42  1:29    3 1:07:38 19.5  1:35    2   49:38  8:17 2:22:41 
    3  513 Lindsay Schwab          Saint Paul         MN  38    3 22:46  1:44  1:15    2 1:06:12 19.9  1:38    3   52:38  8:47 2:24:27 
       482 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  39    4 23:00  1:45  1:24                                                    

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  507 Scott Myers             Plymouth           MN  42    1 16:46  1:17  1:10    1   54:57 24.0  1:05    2   45:30  7:35 1:59:25 
    2  511 Mick Quinn              Willmar            MN  43    3 21:59  1:40  1:22    2   57:25 23.0  1:17    1   44:02  7:21 2:06:02 
    3  489 Jason Elk               Clarendon Hills    IL  42    2 21:29  1:38  5:22    3 1:18:21 16.8  6:18    3 1:19:49 13:19 3:11:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  506 Andrea Myers            Plymouth           MN  41    1 17:27  1:20  1:13    1 1:00:53 21.7  1:10    1   54:22  9:04 2:15:02 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  508 Chris Nehring           Kimball            MN  48    1 25:19  1:56  2:24    1 1:03:35 20.8  1:37    1 1:00:09 10:02 2:33:02 
    2  514 Jill Silvernail         St. Cloud          MN  48    3 30:58  2:21  3:06    3 1:15:10 17.6  2:48    2 1:03:24 10:34 2:55:25 
    3  710 Laurie Ayala            Harrisburg         SD  47    2 28:01  2:08  2:13    2 1:07:48 19.5  2:36    3 1:18:27 13:05 2:59:03 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  484 Tim Bode                Buffalo            MN  50    1 16:11  1:14  1:02    1   53:01 24.9  1:13    1   49:54  8:19 2:01:19 
    2  497 Whitney Johnson         Cold Spring        MN  52    2 18:08  1:23  2:26    2 1:03:55 20.7  2:09    2   52:44  8:48 2:19:20 
    3  503 Michael Miller          Minneapolis        MN  51    3 22:11  1:41  3:40    4 1:14:30 17.7  4:12    3 1:04:36 10:46 2:49:08 
    4  510 Paul Pasko              Minnetonka         MN  52    5 33:14  2:32  2:40    3 1:07:48 19.5  3:51    4 1:06:23 11:04 2:53:55 
    5  488 Jack Dhamer             Wayzata            MN  53    4 25:35  1:57  2:08    5 1:14:53 17.6  1:03    5 1:10:27 11:45 2:54:03 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  518 Amy Woolsey             Sauk Rapids        MN  52    1 21:36  1:39  1:56    1 1:03:14 20.9  1:33    1   52:58  8:50 2:21:14 
    2  502 Cathleen McGinnity      Luck               WI  51    2 25:17  1:55  2:22    2 1:11:46 18.4  2:49    2 1:08:41 11:27 2:50:53 
    3  509 Michele Pasko           Minnetonka         MN  51    3 26:11  1:59  3:47    3 1:12:39 18.2  3:16    3 1:08:55 11:30 2:54:46 
    4  481 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  53    4 38:07  2:54  5:43    4 1:28:50 14.9  2:38    4 1:46:01 17:41 4:01:17 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  505 Mike Murray             Sartell            MN  58    1 22:17  1:42  1:17    1   59:22 22.2  1:23    1   54:09  9:02 2:18:26 
    2  516 Glenn Voss              Sioux Falls        SD  58    3 30:15  2:18  2:30    2 1:01:09 21.6  1:55    3   59:46  9:58 2:35:33 
    3  490 Dan Enderson            Benson             MN  58    2 23:51  1:49  3:34    4 1:15:21 17.5  1:01    4 1:00:21 10:04 2:44:06 
    4  485 Jonathan Bratt          Amery              WI  56    4 39:00  2:58  2:10    3 1:07:35 19.5  2:44    2   58:26  9:45 2:49:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  496 Judy Januschka Murray   Sartell            MN  58    1 23:44  1:48  2:30    1 1:03:59 20.6  2:02    1   57:52  9:39 2:30:04 
    2  493 Debra Grandgenett       Alexandria         MN  55    2 35:03  2:40  3:55    2 1:13:17 18.0  4:49    2 1:20:21 13:24 3:17:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  515 Pam Stevens             Sartell            MN  64    1 21:56  1:40  1:41    1 1:03:19 20.8  1:51    1 1:01:39 10:17 2:30:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  491 George Fantauzza        Buffalo            MN  65    1 31:24  2:23  4:45    1 1:10:57 18.6  5:20    1 1:01:15 10:13 2:53:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         46
Total Number of Team Finishers:            3
Total Number of Individual Finishers:     38
Number of Male   Finishers:               21
Number of Female Finishers:               17
Did not Finish Race or Did Not Start:      5