Northwoods Triathlon -
Nevis, MN
8/12/2017

race logo










                                                          NORTHWOODS TRIATHLON
                                            Lake Belle Taine  -  Nevis, MN - August 12, 2017
                                               1/4 Mile Swim - 14 Mile Bike - 5K Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/18      1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M     3  6:54  1:35  1:08    1   32:11 26.1  0:45    1   17:46  5:44   58:43 
    2   2/18    142 David Lewis             Nevis              MN  43 M    10  7:52  1:48  1:13    3   34:32 24.3  0:58    2   17:58  5:48 1:02:31 
    3   1/12     83 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  23 M    11  8:00  1:49  1:11    2   34:23 24.4  0:58    4   19:16  6:13 1:03:47 
    4   1/22     23 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46 M    29  8:42  1:59  1:08   10   36:31 23.0  0:53    7   20:13  6:32 1:07:25 
    5   3/18    282 Eric Young              Newnan             GA  44 M    12  8:02  1:50  1:17    5   35:54 23.4  1:13   15   21:34  6:58 1:07:58 
    6   1/20     91 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38 M    25  8:33  1:57  1:30    9   36:25 23.1  0:58   13   21:02  6:47 1:08:26 
    7   1/7     124 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  54 M    14  8:03  1:50  0:57    8   36:24 23.1  1:22   31   22:31  7:16 1:09:16 
    8   2/20     93 Jared Hall              Fargo              ND  36 M     8  7:48  1:47  2:21    7   36:22 23.1  1:00   18   21:47  7:02 1:09:16 
    9   2/12    187 Charlie O'Brien         Rice               MN  21 M     2  6:35  1:30  1:27   13   37:04 22.7  1:22   36   23:10  7:29 1:09:36 
   10   3/20     44 Jason Davis             Park Rapids        MN  36 M    42  8:56  2:02  1:58   11   36:46 22.8  1:15   11   20:43  6:41 1:09:37 
   11   4/20    223 Craig Eric Rypkema      Nevis              MN  39 M     7  7:47  1:47  1:18    6   36:11 23.2  1:16   42   23:23  7:33 1:09:53 
   12   4/18     27 Blake Butler            Waconia            MN  43 M    19  8:17  1:53  1:40   26   39:30 21.3  1:04    9   20:26  6:36 1:10:56 
   13   5/18     88 Bryce Gytri             Shakopee           MN  40 M    22  8:25  1:55  1:19   22   38:59 21.5  1:19   14   21:14  6:51 1:11:14 
   14   3/12    129 Ben Kollaja             Stillwater         MN  24 M   103 10:14  2:20  1:18   20   38:35 21.8  1:23    6   19:51  6:24 1:11:17 
   15   6/18    116 John Jechorek           Blaine             MN  41 M    39  8:52  2:01  1:30   17   38:03 22.1  1:09   21   21:58  7:05 1:11:30 
   16   4/12    221 Robert Rutscher         Stillwater         MN  24 M    52  9:07  2:05  2:15    4   34:57 24.0  1:13   71   24:53  8:02 1:12:22 
   17   2/22     25 David Breznay           Fargo              ND  47 M    35  8:45  2:00  1:45   23   39:02 21.5  1:15   20   21:53  7:04 1:12:39 
   18   1/11     37 Tom Clow                Fargo              ND  56 M    56  9:11  2:06  1:38   18   38:20 21.9  1:20   26   22:12  7:10 1:12:39 
   19   2/11     65 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  55 M    51  9:07  2:05  1:37   19   38:32 21.8  1:12   27   22:15  7:11 1:12:41 
   20   5/20     51 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  36 M    32  8:43  1:59  1:43   44   41:04 20.5  0:55   10   20:38  6:40 1:13:00 
   21   1/9      81 Cloid Green             Richfield          MN  31 M     6  7:39  1:45  1:55   14   37:35 22.4  1:32   67   24:36  7:56 1:13:15 
   22   7/18     53 James Dougherty         Saint Paul         CA  41 M    40  8:54  2:02  2:26   51   41:34 20.2  1:06    5   19:43  6:22 1:13:41 
   23   6/20    217 Ryan Rogers             Bemidji            MN  37 M    20  8:20  1:54  1:18   42   40:47 20.6  1:00   34   22:47  7:21 1:14:10 
   24   2/9       5 David Armstrong         Moorhead           MN  30 M    37  8:46  2:00  2:01   37   40:18 20.8  0:58   29   22:21  7:13 1:14:22 
   25   1/7       3 Mata Agre               Corcoran           MN  24 F    26  8:34  1:57  1:25   72   42:59 19.5  1:12    8   20:16  6:33 1:14:24 
   26   1/12    204 Elias Petri             Saint Charles      MN  15 M     1  5:56  1:21  1:52   63   42:18 19.9  0:42   52   24:03  7:46 1:14:50 
   27   7/20     21 Shane Bowe              Bemidji            MN  39 M    74  9:43  2:13  1:51   38   40:19 20.8  1:26   22   21:58  7:05 1:15:15 
   28   8/18     20 Stephen Bona            Shoreview          MN  41 M    33  8:44  1:59  2:11   29   39:46 21.1  1:36   35   23:04  7:27 1:15:20 
   29   2/7     331 Greg McNamara           Little Falls       MN  54 M    38  8:51  2:01  2:32   12   36:54 22.8  1:38   81   25:31  8:14 1:15:25 
   30   9/18     67 Brett Furber            Prior Lake         MN  40 M    21  8:23  1:55  2:02   47   41:12 20.4  1:29   30   22:27  7:15 1:15:30 
   31   3/22    173 John Mitchell           Maple Grove        MN  49 M    53  9:08  2:05  1:49   35   40:09 20.9  1:19   37   23:16  7:31 1:15:39 
   32   3/9     153 Michael Maier           Bismarck           ND  33 M    78  9:49  2:14  1:29   25   39:21 21.3  1:05   55   24:11  7:49 1:15:54 
   33   1/16    172 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  48 F    34  8:44  1:59  1:39   58   42:09 19.9  1:03   32   22:41  7:19 1:16:14 
   34   4/9     249 Phillip Strohm          Plymouth           MN  33 M    49  9:06  2:04  2:00   45   41:05 20.4  1:26   33   22:42  7:20 1:16:17 
   35   1/9      79 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61 M    27  8:35  1:57  2:13   21   38:59 21.5  1:47   69   24:47  8:00 1:16:18 
   36   8/20    150 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  37 M   114 10:27  2:23  1:32   32   40:00 21.0  0:55   44   23:28  7:35 1:16:20 
   37   9/20    110 Brian Hobson            Nevis              MN  37 M    76  9:44  2:13  1:26   53   42:04 20.0  1:10   24   22:03  7:07 1:16:26 
   38   4/22    240 Brad Spry               Walker             MN  48 M    85  9:59  2:16  1:26   33   40:01 21.0  1:12   62   24:31  7:55 1:17:06 
   39   1/5     115 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  25 M   145 11:23  2:36  1:51   41   40:30 20.7  1:52   19   21:51  7:03 1:17:25 
   40   5/9     210 Nathan Rausch           Jamestown          ND  32 M    73  9:42  2:13  1:37   84   43:35 19.3  0:58   16   21:37  6:59 1:17:28 
   41   1/8     159 Nerissa Marzolf         Independence       MN  42 F    50  9:07  2:05  1:21   48   41:15 20.4  1:18   61   24:30  7:55 1:17:29 
   42   5/12    265 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  22 M     4  7:04  1:37  2:39   81   43:27 19.3  1:02   40   23:19  7:32 1:17:30 
   43   5/22    158 Michael Marzolf         Independence       MN  47 M    18  8:15  1:53  2:00   27   39:40 21.2  1:46   88   25:52  8:21 1:17:30 
   44   3/11    334 Mike Maiers             Plymouth           MN  55 M   121 10:37  2:25  2:55   40   40:27 20.8  1:34   23   22:01  7:06 1:17:31 
   45   1/5     254 Robin Tedlund           Duluth             MN  58 F    60  9:18  2:07  2:02   34   40:02 21.0  1:30   72   24:53  8:02 1:17:43 
   46   6/12     55 Peter Downie            Stillwater         MN  24 M    64  9:26  2:09  1:37   46   41:10 20.4  2:03   50   24:00  7:45 1:18:14 
   47   7/12    207 Dan Pike                Park Rapids        MN  24 M   143 11:19  2:35  2:18   60   42:15 19.9  1:11   17   21:38  6:59 1:18:39 
   48   1/5     147 Kate Ludwig             Moorhead           MN  17 F    79  9:53  2:15  2:34   73   43:01 19.5  1:11   25   22:04  7:07 1:18:40 
   49   8/12     39 Mitchell Cramer         Maple Grove        MN  20 M   116 10:29  2:23  1:58  124   46:23 18.1  0:49    3   19:05  6:10 1:18:42 
   50   2/5      47 Jacki Devine            Little Falls       MN  55 F   108 10:19  2:21  2:27   59   42:10 19.9  1:46   28   22:15  7:11 1:18:55 
   51   9/12    193 Michael O'Neil          Edina              MN  20 M    69  9:40  2:12  2:31  102   44:39 18.8  1:50   12   20:50  6:43 1:19:27 
   52   6/22      9 William Barth           Saint Paul         MN  47 M    41  8:55  2:02  1:50   69   42:44 19.7  1:30   60   24:30  7:54 1:19:27 
   53   2/12    205 Joey Pidde              Stillwater         MN  17 M    59  9:16  2:07  1:55   83   43:31 19.3  1:18   49   24:00  7:45 1:19:58 
   54   4/11     38 Tom Coles               Apple Valley       MN  56 M    58  9:14  2:06  2:34   36   40:10 20.9  2:03   93   26:14  8:28 1:20:12 
   55   1/6     198 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  50 F   130 10:51  2:28  2:01   52   41:59 20.0  1:19   58   24:18  7:51 1:20:25 
   56   1/20    141 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35 F    68  9:34  2:11  2:51   75   43:10 19.5  1:43   38   23:16  7:31 1:20:32 
   57   3/12     73 Ben Giles               Chanhassen         MN  14 M    44  8:59  2:03  2:52   80   43:25 19.3  1:07   54   24:11  7:48 1:20:33 
   58   7/22    120 Richard Johnson         Nevis              MN  47 M    67  9:31  2:10  1:42   57   42:07 19.9  1:42   85   25:44  8:18 1:20:45 
   59   8/22     97 Steven Hanson           Bloomington        MN  47 M    92 10:03  2:17  1:33   74   43:07 19.5  1:40   59   24:26  7:53 1:20:47 
   60   2/20    102 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37 F    97 10:06  2:18  2:14   43   40:49 20.6  1:53   87   25:51  8:21 1:20:51 
   61   1/8     151 John Mahowald           Saint Cloud        MN  66 M   142 11:18  2:34  2:13   39   40:21 20.8  1:21   86   25:48  8:20 1:20:59 
   62  10/18    213 Scott Remiger           Lakeville          MN  44 M    94 10:04  2:18  2:10   61   42:16 19.9  1:17   79   25:16  8:10 1:21:01 
   63   3/20    103 Kelly Heinen            Greenfield         MN  39 F   146 11:26  2:36  2:00   55   42:05 20.0  1:03   63   24:31  7:55 1:21:04 
   64  11/18    335 Ryan Schellpfeffer      Sioux Falls        SD  41 M    89 10:02  2:17  3:02   66   42:36 19.7  2:04   43   23:28  7:35 1:21:10 
   65   4/20    246 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  35 F    91 10:03  2:17  2:06   97   44:28 18.9  1:17   41   23:21  7:32 1:21:14 
   66   2/6     138 Linda Langkos           Minnetonka         MN  53 F    57  9:12  2:06  1:52   49   41:17 20.3  1:37  115   27:23  8:50 1:21:20 
   67   9/22    181 Matt Nelson             Minneapolis        MN  47 M    66  9:30  2:10  2:05   65   42:33 19.7  1:27   95   26:23  8:31 1:21:56 
   68  10/22     69 Luis Garcia             Fargo              ND  47 M    71  9:42  2:13  2:38   87   43:49 19.2  2:09   46   23:48  7:41 1:22:04 
   69   1/8     262 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  28 F   100 10:09  2:19  2:00   54   42:05 20.0  1:31  103   26:41  8:37 1:22:24 
   70   5/11    152 David Maier             Bismarck           ND  58 M   110 10:20  2:21  1:36   24   39:19 21.4  2:27  135   28:48  9:18 1:22:28 
   71   6/11    107 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  55 M    80  9:53  2:15  2:23   79   43:24 19.4  2:05   70   24:50  8:01 1:22:34 
   72  10/20    245 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  37 M   156 11:49  2:41  2:17   28   39:43 21.1  1:44  112   27:07  8:45 1:22:38 
   73   2/9     255 Tom Tedlund             Duluth             MN  60 M   216 16:07  3:40  2:26   15   37:38 22.3  1:43   68   24:47  8:00 1:22:39 
   74   3/9     179 Dennis Nelson           Henderson          NV  62 M   123 10:39  2:26  1:52   16   37:42 22.3  2:12  163   30:33  9:52 1:22:56 
   75   2/16    216 Gretchen Rockstad       Ada                MN  48 F   105 10:16  2:20  1:52   71   42:54 19.6  1:31   98   26:36  8:35 1:23:07 
   76   1/10    248 Maiken Strohm           Plymouth           MN  34 F   141 11:13  2:33  2:17   78   43:20 19.4  2:13   53   24:06  7:47 1:23:07 
   77  10/12    144 Erik Lindquist          Edina              MN  20 M   147 11:29  2:37  2:04   98   44:31 18.9  1:13   56   24:15  7:50 1:23:30 
   78   2/8      24 Kelly Brekke            Fargo              ND  44 F   106 10:17  2:21  1:53  103   44:41 18.8  1:39   75   25:07  8:06 1:23:34 
   79   4/12    256 Keegan Terrell          Chanhassen         MN  14 M    45  8:59  2:03  2:53  129   46:45 18.0  1:00   51   24:01  7:45 1:23:36 
   80  11/12     70 Kyle Gausman            Andover            MN  23 M    48  9:04  2:04  2:21  122   46:18 18.1  1:03   83   25:39  8:17 1:24:24 
   81   2/8     132 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  29 F    82  9:55  2:16  1:44  105   44:48 18.8  1:05  108   26:55  8:41 1:24:25 
   82  11/22     74 Chris Giles             Chanhassen         MN  46 M   117 10:31  2:24  2:46   76   43:11 19.5  2:08   89   25:53  8:21 1:24:27 
   83   4/9     177 Edgar Mullon            Ripley             OK  61 M    13  8:03  1:50  2:51   89   44:06 19.0  1:53  118   27:38  8:55 1:24:28 
   84   2/10     12 Olivia Berg             Maplewood          MN  31 F   149 11:32  2:38  3:37   93   44:21 18.9  2:07   39   23:18  7:31 1:24:53 
   85   3/16     42 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46 F    99 10:08  2:19  1:52   68   42:43 19.7  1:32  136   28:50  9:18 1:25:03 
   86   7/11     57 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56 M   120 10:36  2:25  2:30   56   42:06 20.0  2:59  109   26:58  8:42 1:25:06 
   87   2/8      90 Mark Hagen              Fargo              ND  65 M    96 10:05  2:18  2:48   82   43:28 19.3  1:48  111   27:05  8:45 1:25:13 
   88   6/9     215 Nicholas Richter        Nevis              MN  32 M    30  8:42  1:59  2:02  111   45:09 18.6  2:44  101   26:40  8:37 1:25:15 
   89   5/12    242 Will Staunton           Edina              MN  18 M   172 12:14  2:47  2:38  110   45:06 18.6  0:55   64   24:31  7:55 1:25:22 
   90   6/12    203 Tripp Peterson          Edina              MN  19 M    77  9:45  2:13  3:25  114   45:28 18.5  0:58   91   26:07  8:26 1:25:42 
   91   4/16    125 Angela Walther          Park Rapids        MN  49 F   102 10:14  2:20  2:17   94   44:21 18.9  1:45  113   27:08  8:45 1:25:43 
   92   3/10    220 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31 F   118 10:31  2:24  2:07   91   44:19 19.0  1:32  117   27:32  8:53 1:25:59 
   93   2/5      29 Zoe Butler              Waconia            MN  14 F   139 11:10  2:33  2:19  138   47:00 17.9  1:18   57   24:15  7:50 1:26:00 
   94  11/20    135 Jon Krog                Maplewood          MN  35 M   137 11:09  2:32  2:45  126   46:35 18.0  2:07   47   23:49  7:41 1:26:24 
   95   5/9     247 Richard Stevens         Mound              MN  62 M    36  8:46  2:00  3:53   62   42:17 19.9  1:50  154   29:48  9:37 1:26:31 
   96  12/20    209 Nick Randall            Park Rapids        MN  37 M   126 10:42  2:26  3:32   96   44:26 18.9  2:02   90   25:55  8:22 1:26:35 
   97  13/20    228 Mark Schulte            Nevis              MN  39 M   163 12:00  2:44  3:33  106   44:56 18.7  2:43   45   23:30  7:35 1:26:40 
   98  14/20     64 David Enkelaar          Fargo              ND  36 M   158 11:51  2:42  3:03  104   44:42 18.8  1:42   82   25:38  8:17 1:26:53 
   99   3/8     170 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42 F   161 11:54  2:43  2:09   86   43:49 19.2  2:03  114   27:19  8:49 1:27:12 
  100   5/20    253 Angela Tangen           Fargo              ND  38 F    62  9:20  2:08  1:35  119   46:06 18.2  1:13  140   29:03  9:23 1:27:15 
  101   7/12    146 Jordan Loy              Minneapolis        MN  19 M    28  8:39  1:58  2:09  157   48:56 17.2  0:58   99   26:37  8:36 1:27:18 
  102   3/5     208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  59 F    47  9:04  2:04  1:56  121   46:08 18.2  1:34  139   29:02  9:22 1:27:43 
  103  12/12     48 Benjamin Doda           Minneapolis        MN  24 M   115 10:28  2:23  3:10  151   48:20 17.4  1:18   66   24:33  7:55 1:27:46 
  104  15/20    117 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  38 M   160 11:52  2:42  2:59  113   45:26 18.5  1:03  107   26:52  8:40 1:28:10 
  105  12/18    218 Aaron Romaine           Fargo              ND  44 M   219 16:59  3:52  3:09   31   39:51 21.1  1:48   97   26:32  8:34 1:28:18 
  106   8/11    230 Warren Schulze          Bemidji            MN  57 M    54  9:10  2:05  2:49  128   46:43 18.0  2:41  110   26:59  8:43 1:28:21 
  107  16/20     87 Nate Gustafson          Nevis              MN  37 M   129 10:46  2:27  3:25  136   46:58 17.9  2:11   76   25:08  8:07 1:28:26 
  108   7/9      80 Eric Gough              St. Paul           MN  30 M   133 11:02  2:31  2:48  120   46:08 18.2  3:19   77   25:14  8:09 1:28:28 
  109  12/22     76 David Goeddertz         Park Rapids        MN  48 M   200 14:16  3:15  3:41   30   39:47 21.1  2:23  132   28:25  9:10 1:28:30 
  110   2/7     154 Lindsey Main            Stillwater         MN  23 F   159 11:52  2:42  2:13   95   44:26 18.9  1:59  127   28:10  9:06 1:28:38 
  111  13/18     72 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  41 M    61  9:20  2:08  3:10   67   42:39 19.7  2:20  171   31:30 10:10 1:28:57 
  112   5/16     61 Jill Emery              Foley              MN  46 F   127 10:43  2:27  3:08  101   44:38 18.8  1:19  153   29:44  9:36 1:29:30 
  113   6/20     19 Jenni Bona              Shoreview          MN  39 F   164 12:00  2:44  2:02  118   45:59 18.3  1:18  129   28:13  9:06 1:29:30 
  114   3/8     268 Gary Walworth           Walker             MN  67 M   125 10:42  2:26  3:53   92   44:21 18.9  1:37  141   29:07  9:24 1:29:38 
  115  13/22    273 Robb Willgohs           West Fargo         ND  46 M   119 10:33  2:24  3:07  125   46:28 18.1  1:16  131   28:23  9:10 1:29:45 
  116   2/5     194 Patrick O'Neil          Edina              MN  26 M   107 10:17  2:21  2:54  174   50:31 16.6  2:14   48   23:56  7:44 1:29:50 
  117   7/20    175 Dawn Moen               Sartell            MN  38 F    75  9:44  2:13  1:57  112   45:10 18.6  1:58  166   31:02 10:01 1:29:50 
  118   3/7      98 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53 M   185 12:59  2:57  3:00   70   42:51 19.6  3:05  125   27:58  9:02 1:29:52 
  119   8/12    199 Jonathan Peterson       Edina              MN  19 M   162 11:57  2:43  2:59  140   47:04 17.8  1:13  106   26:43  8:37 1:29:54 
  120   4/7      26 David Burd              Annandale          MN  52 M   135 11:07  2:32  3:39  150   48:20 17.4  1:54   74   25:05  8:06 1:30:04 
  121   4/8     169 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  40 F   144 11:23  2:36  2:54  116   45:46 18.4  1:12  137   28:55  9:20 1:30:09 
  122  14/22    148 Mark Lundstrom          Arlington          MN  47 M    84  9:58  2:16  3:01  175   50:38 16.6  1:42   73   24:54  8:02 1:30:11 
  123  17/20    178 Oliver Mullon           Portland           OR  35 M    15  8:07  1:51  2:51  162   49:18 17.0  1:51  130   28:20  9:09 1:30:25 
  124   4/10    109 Jacqueline Hingeveld    Hopkins            MN  33 F    43  8:57  2:02  2:31  155   48:38 17.3  1:43  138   29:00  9:21 1:30:47 
  125   3/5     133 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  29 M   195 13:40  3:07  1:43  142   47:10 17.8  0:57  116   27:25  8:51 1:30:54 
  126   3/8     161 Whitney Massee          Appleton           MN  29 F   171 12:12  2:47  2:33  169   49:52 16.8  1:00   80   25:18  8:10 1:30:54 
  127   5/7      36 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54 M   190 13:23  3:03  2:21   50   41:27 20.3  3:28  162   30:25  9:49 1:31:02 
  128   3/5     189 Julia Ondracek          Savage             MN  15 F     9  7:49  1:47  1:49  149   48:10 17.4  1:16  181   32:06 10:22 1:31:08 
  129   3/7     260 Katie Traffie           Ham Lake           MN  23 F   177 12:32  2:51  2:20  160   49:10 17.1  1:04   96   26:30  8:33 1:31:34 
  130   9/11     49 Mark Doda               Moorhead           MN  55 M   174 12:24  2:50  3:40  147   47:58 17.5  1:01  100   26:40  8:36 1:31:42 
  131  15/22    271 Jon Willgohs            Staples            MN  49 M   201 14:17  3:15  3:45   88   43:50 19.2  1:23  133   28:37  9:14 1:31:51 
  132  16/22     28 Bradley Butler          Duluth             MN  49 M   183 12:56  2:57  6:48   64   42:25 19.8  2:12  121   27:48  8:58 1:32:06 
  133   4/7      16 Leah Boldt              Richfield          MN  20 F    23  8:26  1:55  1:57  192   52:39 16.0  1:02  128   28:13  9:06 1:32:14 
  134  17/22     78 Robert Gottsch          Edina              MN  48 M    88 10:00  2:17  2:52  134   46:55 17.9  1:18  170   31:11 10:04 1:32:15 
  135   6/9     108 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  64 M    63  9:25  2:09  3:38  117   45:47 18.3  1:54  173   31:36 10:12 1:32:18 
  136   5/10    241 Janine Staples          Moorhead           MN  30 F    31  8:43  1:59  2:47  161   49:17 17.0  1:43  155   29:55  9:39 1:32:23 
  137   6/16     77 Kate Gottsch            Edina              MN  46 F    93 10:04  2:18  1:55  158   48:58 17.2  1:48  158   30:04  9:42 1:32:46 
  138   4/8     275 Mark Winholtz           Andover            MN  65 M   132 11:01  2:31  2:23   77   43:18 19.4  1:39  197   34:29 11:08 1:32:48 
  139   8/20    166 Ann Miller              Fargo              ND  35 F   148 11:31  2:37  2:30  135   46:56 17.9  1:45  160   30:10  9:44 1:32:49 
  140  18/20      4 Ben Anderson            Moorhead           MN  37 M   170 12:10  2:46  3:11  130   46:45 18.0  1:23  147   29:24  9:29 1:32:51 
  141   5/8      59 Jackie Edwards          Hector             MN  41 F   152 11:39  2:39  1:40   85   43:44 19.2  1:49  194   34:05 11:00 1:32:55 
  142  19/20    269 Dustin Wetzel           Saint Paul         MN  39 M   193 13:37  3:06  4:47   99   44:35 18.8  1:36  134   28:48  9:18 1:33:21 
  143   7/16    206 Sheila Pidde            Stillwater         MN  47 F   188 13:18  3:02  4:28  144   47:35 17.7  1:29  104   26:41  8:37 1:33:29 
  144   6/10    183 Sarah Nelson            Fargo              ND  32 F   165 12:01  2:44  2:47  132   46:47 18.0  2:04  159   30:09  9:44 1:33:46 
  145   4/8     176 Danielle Mullon         Portland           OR  29 F    65  9:28  2:09  2:40  178   50:50 16.5  1:15  149   29:38  9:34 1:33:49 
  146  18/22    112 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  48 M    81  9:54  2:15  2:07  148   48:09 17.4  1:42  182   32:08 10:22 1:33:59 
  147   9/12    202 Patrick Peterson        Edina              MN  17 M    83  9:56  2:16  3:31  167   49:44 16.9  1:33  145   29:18  9:27 1:33:59 
  148   9/20    155 Greta Markuson          Fargo              MN  36 F    70  9:42  2:13  3:56  182   51:02 16.5  2:44  105   26:42  8:37 1:34:03 
  149   6/8     280 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  40 F   157 11:50  2:42  1:59  123   46:18 18.1  2:02  183   32:16 10:25 1:34:24 
  150   5/8      30 Erica Byars             Minneapolis        MN  29 F    16  8:13  1:52  3:20  156   48:54 17.2  2:35  176   31:46 10:15 1:34:47 
  151   8/16    229 Kimberly Schultz        Walker             MN  46 F   197 13:56  3:10  3:08  154   48:33 17.3  1:20  124   27:58  9:02 1:34:54 
  152  10/20     50 Katie Dodd              Edina              MN  38 F    87 10:00  2:17  3:00  152   48:23 17.4  1:34  178   32:01 10:20 1:34:57 
  153  19/22     82 Mike Grendzinski        Park Rapids        MN  49 M   140 11:12  2:33  2:45  190   51:56 16.2  1:16  122   27:50  8:59 1:34:58 
  154  11/20     15 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  36 F   104 10:16  2:20  2:44  153   48:30 17.3  1:30  179   32:01 10:20 1:34:58 
  155   1/6     251 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  62 F    95 10:05  2:18  2:22  109   45:03 18.6  2:09  205   35:42 11:31 1:35:19 
  156   9/16    278 Janet Winter            Buffalo            MN  45 F   128 10:45  2:27  3:16  206   55:16 15.2  0:51   78   25:16  8:09 1:35:23 
  157   8/9     127 Dan Kingston            Glyndon            MN  34 M   131 10:53  2:29  2:35  185   51:20 16.4  1:08  148   29:31  9:32 1:35:25 
  158   7/8     136 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  42 F   168 12:08  2:46  2:36  131   46:46 18.0  2:00  180   32:01 10:20 1:35:28 
  159   5/8     121 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69 M   199 14:09  3:13  3:53  115   45:36 18.4  2:50  144   29:16  9:27 1:35:43 
  160  20/22     43 Mike Daniels            Sauk Rapids        MN  48 M    55  9:11  2:06  4:05  168   49:46 16.9  1:46  169   31:04 10:02 1:35:50 
  161   7/9     162 Michael McGrail         Mosinee            WI  61 M   221 17:12  3:55  4:18   90   44:16 19.0  2:40  119   27:46  8:58 1:36:09 
  162  14/18     58 Chad Edwards            Hector             MN  42 M   189 13:19  3:02  3:22  143   47:32 17.7  1:20  168   31:04 10:01 1:36:35 
  163  10/16    244 Susan Stendahl          Buffalo            MN  48 F   150 11:33  2:38  3:16  213   56:20 14.9  1:00   65   24:33  7:55 1:36:41 
  164   7/10    101 Jolene Harris           Nevis              MN  34 F   169 12:08  2:46  2:24  177   50:45 16.6  2:22  146   29:22  9:29 1:36:58 
  165  15/18    164 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  40 M   109 10:19  2:21  2:43  193   52:45 15.9  1:19  156   30:01  9:41 1:37:06 
  166  11/16     40 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47 F   180 12:53  2:56  3:31  159   48:58 17.2  1:51  157   30:04  9:42 1:37:14 
  167   1/1      96 Elaine Hanson           Nevis              MN  65 F   194 13:40  3:07  2:11  100   44:35 18.8  1:56  200   34:58 11:17 1:37:19 
  168  12/20    130 Shannon Kral            Sartell            MN  37 F   179 12:43  2:54  3:19  180   51:01 16.5  1:08  142   29:11  9:25 1:37:20 
  169   9/9     237 Shawn Slovick           Nevis              MN  30 M   166 12:01  2:44  4:09  194   53:17 15.8  1:20  102   26:40  8:37 1:37:25 
  170   1/2     131 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70 M   202 14:20  3:16  3:21  139   47:01 17.9  2:20  165   30:53  9:58 1:37:53 
  171   5/7     264 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  23 F    17  8:14  1:53  3:59  198   53:46 15.6  1:56  161   30:21  9:48 1:38:14 
  172  16/18    118 David Johnson           Eden Prairie       MN  41 M    90 10:03  2:17  4:22  191   52:38 16.0  1:47  150   29:39  9:34 1:38:26 
  173   8/9     225 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  61 M   113 10:25  2:22  3:21  127   46:39 18.0  1:43  210   36:20 11:44 1:38:27 
  174  17/18    106 Luke Helm               Fargo              ND  41 M    24  8:32  1:57  4:15  170   50:07 16.8  2:30  188   33:10 10:42 1:38:31 
  175   6/8     123 Whitney Kath            St Paul            MN  28 F   178 12:39  2:53  2:42  181   51:02 16.5  1:26  167   31:02 10:01 1:38:49 
  176   6/8     182 Mike Nelson             Walker             MN  65 M   138 11:09  2:33  4:04  108   45:01 18.7  1:39  215   37:15 12:01 1:39:07 
  177   6/7      86 Joe Groves              Pierz              MN  51 M   184 12:58  2:57  2:10  107   45:00 18.7  1:49  216   37:22 12:04 1:39:16 
  178   7/8      94 Robert Hall             Harlan             IA  66 M   211 15:11  3:27  3:46  163   49:31 17.0  3:08  120   27:48  8:58 1:39:22 
  179  13/20    212 Kelly Readel            West Fargo         ND  36 F   210 15:10  3:27  2:39  141   47:06 17.8  2:16  187   32:44 10:34 1:39:53 
  180  14/20    149 Corinne Lyon            Becker             MN  35 F   151 11:34  2:38  3:08  216   58:00 14.5  1:42   84   25:44  8:18 1:40:05 
  181   3/6     283 Lois Zak                Andover            MN  52 F   134 11:03  2:31  3:26  166   49:38 16.9  1:25  199   34:55 11:16 1:40:25 
  182   8/8      52 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  41 F   111 10:20  2:21  3:33  172   50:12 16.7  2:02  196   34:24 11:06 1:40:29 
  183  10/12     56 James Doyel             West Fargo         ND  18 M     5  7:11  1:38  2:37  225 1:01:57 13.6  0:59  123   27:56  9:01 1:40:39 
  184  12/16    134 Malynda Krieg           Moorhead           MN  45 F   207 14:41  3:21  3:48  186   51:23 16.3  2:43  126   28:10  9:05 1:40:42 
  185  15/20    222 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  38 F   124 10:40  2:26  3:00  202   54:17 15.5  1:19  172   31:35 10:12 1:40:50 
  186   4/5      32 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55 F   122 10:37  2:25  4:14  176   50:42 16.6  3:09  185   32:25 10:28 1:41:05 
  187   2/6     163 Rene McKercher          Wilton             MN  60 F   191 13:36  3:06  3:35  171   50:11 16.7  2:40  174   31:41 10:14 1:41:41 
  188  21/22    272 Nat Willgohs            Cloquet            MN  47 M   204 14:24  3:17  3:47  165   49:36 16.9  2:05  184   32:19 10:26 1:42:09 
  189   7/8     261 Sarah Turner            Crystal            MN  29 F   209 14:59  3:25  4:50  201   54:04 15.5  2:06   94   26:14  8:28 1:42:12 
  190   3/6     145 Mia Long                Park Rapids        MN  63 F   154 11:47  2:41  4:06  187   51:23 16.3  2:05  190   33:12 10:43 1:42:32 
  191   8/10    336 Laurel Springer         Fargo              ND  34 F   176 12:26  2:50  2:32  145   47:48 17.6  3:54  208   35:59 11:37 1:42:36 
  192  10/11     17 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  55 M   198 14:05  3:12  3:47  164   49:33 17.0  2:57  186   32:34 10:31 1:42:53 
  193   4/6     276 Deborah Winn            Backus             MN  64 F   203 14:20  3:16  2:57  199   53:51 15.6  1:15  164   30:45  9:55 1:43:05 
  194  16/20      6 Dustie Bakke            Menahga            MN  39 F   218 16:26  3:45  2:39  133   46:49 17.9  2:11  201   35:06 11:20 1:43:10 
  195  22/22     60 Clark Emery             Moorhead           MN  49 M   223 19:09  4:22  2:51  137   47:00 17.9  1:33  192   33:20 10:46 1:43:52 
  196  17/20    236 Melissa Slovick         Nevis              MN  36 F   213 15:36  3:33  3:48  200   53:56 15.6  1:28  143   29:13  9:26 1:43:59 
  197   5/5     195 Patty O'Neil            Edina              MN  59 F   155 11:48  2:41  3:01  179   50:55 16.5  2:49  204   35:30 11:28 1:44:00 
  198  18/20    224 Emily Schiffler         Freeport           MN  35 F   175 12:25  2:50  2:46  210   55:57 15.0  1:21  191   33:18 10:45 1:45:45 
  199   4/5      41 Maddie Czajkowski       Little Falls       MN  16 F   112 10:24  2:22  3:20  209   55:56 15.0  1:19  198   34:50 11:14 1:45:47 
  200  13/16    190 Sandra Ondracek         Savage             MN  46 F   205 14:28  3:18  2:54  183   51:09 16.4  2:12  202   35:10 11:21 1:45:51 
  201  14/16     45 Sonja Day               Menahga            MN  45 F   212 15:35  3:33  4:02  205   54:28 15.4  2:39  152   29:43  9:35 1:46:25 
  202   8/8     238 John Smith              Nevis              MN  66 M   136 11:08  2:32  2:56  188   51:34 16.3  1:24  221   40:02 12:55 1:47:01 
  203  15/16      8 Nicole Barth            Saint Paul         MN  45 F   214 15:40  3:34  3:18  146   47:56 17.5  3:12  214   37:07 11:59 1:47:12 
  204  19/20    168 Jennifer Miller         Fargo              ND  38 F   215 15:43  3:35  5:25  184   51:11 16.4  3:29  175   31:46 10:15 1:47:32 
  205   5/6      10 Mari Bell               Fargo              ND  63 F   192 13:37  3:06  3:02  189   51:48 16.2  3:37  203   35:29 11:27 1:47:32 
  206   6/7     174 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  23 F    46  9:03  2:04  2:36  214   57:07 14.7  2:40  209   36:11 11:41 1:47:34 
  207   9/10    128 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  34 F   167 12:05  2:45  3:15  203   54:22 15.5  2:24  207   35:54 11:35 1:47:57 
  208  11/12    156 Leo Marzolf             Independence       MN  13 M   101 10:13  2:20  2:34  223 1:01:14 13.7  1:17  189   33:11 10:43 1:48:26 
  209   8/8     111 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  26 F   217 16:21  3:43  3:36  196   53:31 15.7  1:41  193   33:29 10:49 1:48:37 
  210  11/11    259 Nathan Thompson         Somerville         MA  55 M   173 12:18  2:48  4:11  215   57:21 14.6  2:03  206   35:51 11:34 1:51:42 
  211   2/2     333 Edward Botton           Nevis              MN  79 M   220 16:59  3:52  6:23  173   50:27 16.7  1:37  212   36:40 11:50 1:52:04 
  212  12/12     54 Seamus Dougherty        Saint Paul         MN  13 M    98 10:07  2:18  3:56  208   55:53 15.0  1:27  223   41:30 13:24 1:52:50 
  213   5/5     157 Megan Marzolf           Independence       MN  15 F    72  9:42  2:13  2:07  226 1:02:52 13.4  0:52  218   38:04 12:17 1:53:35 
  214   4/6     235 Cindy Slovick           Nevis              MN  54 F   208 14:52  3:23  5:06  217   58:33 14.3  3:10  177   32:00 10:20 1:53:39 
  215  10/10    211 Amanda Readel           West Fargo         ND  31 F   182 12:55  2:56  4:04  207   55:21 15.2  2:52  222   40:02 12:55 1:55:12 
  216  18/18    186 Jon Notch               Champlin           MN  44 M   227 24:47  5:38  4:04  204   54:25 15.4  2:41  151   29:42  9:35 1:55:37 
  217   4/5     160 Eddie Massee            Appleton           MN  29 M   196 13:47  3:08  5:53  222 1:00:07 14.0  1:47  195   34:13 11:03 1:55:46 
  218  20/20     66 Rachel Flenner          Minneapolis        MN  38 F   153 11:44  2:40  5:15  219   59:34 14.1  2:48  211   36:30 11:47 1:55:50 
  219   7/7      63 Annmarie Engebretson    Savage             MN  20 F   187 13:14  3:01  5:18  212   56:06 15.0  1:24  220   39:59 12:54 1:55:58 
  220   9/9      33 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62 M   222 17:35  4:00  4:04  195   53:31 15.7  2:46  219   38:22 12:23 1:56:16 
  221   6/6      11 Ann Bemboom             Sauk Rapids        MN  60 F    86  9:59  2:17  3:40  227 1:03:44 13.2  1:32  217   37:57 12:15 1:56:50 
  222   5/5      84 Matt Grounds            Minneapolis        MN  25 M   226 22:14  5:03  5:13  224 1:01:54 13.6  2:06   92   26:10  8:27 1:57:36 
  223  20/20    337 Shawn Kral              Sartell            MN  39 M   224 21:55  4:59  4:23  197   53:46 15.6  1:30  213   36:58 11:56 1:58:29 
  224   7/7     184 Javier Nevares          Sartell            MN  51 M   186 13:09  3:00  3:51  211   55:57 15.0  3:14  225   42:46 13:48 1:58:55 
  225  16/16    188 Kathy O'Brien           Rice               MN  48 F   181 12:54  2:56  5:02  218   59:11 14.2  2:08  224   41:35 13:25 2:00:48 
  226   5/6     263 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  51 F   206 14:37  3:20  3:46  221   59:56 14.0  1:29  226   43:32 14:03 2:03:17 
  227   6/6     214 Mary Resnikoff          Burnsville         MN  54 F   225 22:08  5:02  3:52  220   59:42 14.1  2:28  227   47:21 15:17 2:15:29 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  314 Nice Tri Guys                                    2  8:03  1:50  1:10    2   41:12 20.4  0:46    2   22:08  7:09 1:13:17 
           Jack Alger , Maxwell Marckel , Otto Marckel            
    2  322 Terrell Team 1                                   3 10:03  2:18  2:14    1   39:47 21.1  1:03    3   25:20  8:11 1:18:25 
           Pete Terrell , Pete Terrell , Carson Terrell           
    3  302 Goldie Gophers                                   1  7:52  1:48  1:12    3   47:19 17.8  2:04    1   22:03  7:07 1:20:28 
           Logan Manlove , Jeff Skeels , Jeff Skeels              
    4  324 The Clydesdales                                  6 11:32  2:38  1:01    4   50:00 16.8  0:54    4   29:19  9:28 1:32:44 
           Tony Agre , Kyle Agre , Troy Peterson                  
    5  312 Old and Restless                                 5 11:11  2:33  3:14    5   50:46 16.5  1:13    6   30:34  9:52 1:36:56 
           Mike Wentz , Mike Wente , Tess Wentz                   
    6  293 Blue Lake Extras                                 4 10:06  2:18  4:10    6 1:01:45 13.6  1:18    5   30:32  9:51 1:47:50 
           Eric Barth , Eric Barth , Bob Fandevoorde              


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  292 Blonde ambition trio                             3  8:15  1:53  1:14    1   42:03 20.0  1:04    1   19:02  6:09 1:11:36 
           Kathy Stenberg , Dawn Pappas , Andrea Kaster           
    2  300 Giles Storm                                      5  9:57  2:16  2:14    3   45:26 18.5  1:04    4   26:22  8:31 1:25:02 
           Paige Giles , Paige Giles , Elena Giles                
    3  323 Terrell Team 2                                   6 10:39  2:26  2:09    2   45:10 18.6  1:40    3   25:25  8:12 1:25:02 
           Kristin Terrell , Kristin Terrell , McKenna Terrell    
    4  316 Schneeman Girls                                  1  8:03  1:50  1:20    4   47:51 17.6  1:02    5   28:00  9:02 1:26:15 
           Katrina Schneeman , Greta Waldvogel , Lizzie Schneeman 
    5  330 Tri n' Catch Us                                  4  9:53  2:15  1:31    7   53:01 15.8  1:05    6   30:11  9:45 1:35:39 
           Jenna Carlson , Katie Johnson , Ann Reichel            
    6  287 3-Girls Tri-ing                                  8 14:49  3:22  1:22    5   48:03 17.5  1:10    7   30:25  9:49 1:35:46 
           Kay Netteberg , Linda Hanson , Liz Stone               
    7  311 Metro Moms                                       7 11:18  2:35  3:35    8   58:39 14.3  0:59    2   24:18  7:51 1:38:47 
           Carey Dzierzak , Carey Dzierzak , Peggy Kirkpatrick    
    8  309 Long Lake Ski Team                               2  8:12  1:52  1:08    6   50:20 16.7  1:09    8   38:26 12:24 1:39:12 
           Claire Manlove , Diane Manlove , Erica Weigel          


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  290 Bell/Devine                                      7  9:11  2:06  1:18    1   36:20 23.1  1:16    1   20:03  6:28 1:08:06 
           Julie Bell , Kurt Devine , Kurt Devine                 
    2  328 Misfit Duo                                       1  6:35  1:30  0:46    3   40:23 20.8  1:09    5   22:40  7:19 1:11:30 
           Matt Benson , Tom Juberian , Tom Juberian              
    3  325 The Fishhook Lakers                              5  8:44  2:00  1:10    4   42:01 20.0  1:24   11   25:29  8:13 1:18:46 
           Sarah Kaufenberg , Rodney Helm , Matthew Kaufenberg    
    4  294 C Team                                          15 11:46  2:41  1:08    7   43:54 19.1  0:47    8   23:34  7:36 1:21:06 
           Amy Hauck , Tim Matsuura , Michael Matsuurd            
    5  291 Berg                                             9  9:55  2:16  1:09    5   42:05 20.0  0:59   16   28:00  9:02 1:22:05 
           Heather Klever , Brent Schulte , Nancy Berg            
    6  284 2 Hunks & a Hottie                               8  9:52  2:15  1:30    6   43:36 19.3  0:51   14   27:11  8:46 1:22:57 
           Dan Carlson , Mike Fabel , Kristy Fabel                
    7  303 Granddad, Dad, and Daught                        2  6:44  1:32  1:00   20   53:12 15.8  1:28    2   21:09  6:50 1:23:33 
           Kip Kirkpatrick , George Kline , Grace Kirkpatrick     
    8  308 Lame Ducks                                      14 11:38  2:39  0:53    2   38:33 21.8  0:51   19   32:28 10:29 1:24:21 
           Miles Becker , Ken Gabriel , Amber Gabriel             
    9  329 The Petri Posse                                  3  7:41  1:45  1:18   18   52:45 15.9  0:49    4   22:26  7:15 1:24:58 
           Maria Petri , Konstantin Petri , John Petri            
   10  321 Team Wieber                                     11 11:03  2:31  1:11   12   49:52 16.8  1:08    6   22:41  7:19 1:25:53 
           David Wieber , Michelle Wieber , Brant Wieber          
   11  298 EELS                                             6  9:03  2:04  1:03   16   51:52 16.2  1:15    7   23:05  7:27 1:26:16 
           Emily Dzierzak , Louis Dzierzak , Betsy Kirkpatrick    
   12  297 De Groot                                        10 10:15  2:20  2:32   13   50:47 16.5  1:09    9   23:41  7:39 1:28:22 
           Ryan De Groot , Ryan De Groot , Elizabeth De Groot     
   13  289 aunty & 2 cousins                               16 11:58  2:44  1:21   17   52:30 16.0  1:03   13   26:22  8:31 1:33:12 
           Claire Eng Engebretson-Gillman , Sandy Emmons , Jonathan  
   14  315 organized chaos                                 17 12:03  2:45  2:02    9   45:54 18.3  1:01   20   32:52 10:37 1:33:51 
           Steven Cota , Steven Cota , Melanie Cota               
   15  313 Mosner- Jarvie                                  22 14:18  3:15  1:17   24   55:19 15.2  1:08    3   21:52  7:03 1:33:52 
           Michelle Jarvie , Jeff Mosner , Charles Mosner         
   16  318 Team Foreman                                    12 11:19  2:35  1:57   15   51:33 16.3  1:26   15   27:42  8:56 1:33:55 
           Dan Foreman , Dan Foreman , Brittany Foreman           
   17  301 Girls Rule                                      18 12:04  2:45  1:19   11   48:24 17.4  0:56   21   33:30 10:49 1:36:11 
           Andrea Agre , Rachael Agre , John Agre                 
   18  286 3 Things                                        21 14:14  3:14  1:26   22   54:24 15.4  0:57   12   26:00  8:23 1:36:58 
           Andy Forseman , Heidi Thole , Heather Zacher           
   19  304 Hamalot                                          4  8:18  1:54  1:31   14   51:32 16.3  1:07   24   35:46 11:33 1:38:14 
           Viergina Jackson , Julie Marckel , Doug Alger          
   20  326 the gausman's                                   25 21:10  4:49  2:20    8   45:18 18.5  0:59   17   28:52  9:19 1:38:37 
           Andrea Gausman , Jacob Gausman , Wayne Carlson         
   21  310 mantrap                                         20 14:10  3:14  1:45   10   48:12 17.4  1:07   22   34:18 11:04 1:39:31 
           Kristi Gorman , Robert Gorman , Robert Gorman          
   22  317 Stacy's Crew                                    24 16:15  3:42  1:31   25   57:39 14.6  0:51   10   24:42  7:59 1:40:56 
           Stacy Groves , Zach Fedie , Rachel Groves              
   23  306 JoPa                                            19 14:07  3:13  1:16   21   53:59 15.6  1:21   18   30:21  9:48 1:41:02 
           Amy Engebretson , Paul Engebretson , Johanna Engebrets 
   24  295 Cuz We Tri                                      23 15:00  3:25  2:21   19   52:46 15.9  1:04   23   35:30 11:27 1:46:39 
           Peder Engebretson , Mark Vandermeiden , Rachel Grounds 
   25  327 The In Laws                                     13 11:27  2:37  1:30   23   54:25 15.4  1:05   25   38:43 12:30 1:47:09 
           Kristen Ostendorf , John Engebretson , Alison Engebret 

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 320 Matthew Vanderlinden    St. Cloud          MN  19 M                             2   43:42 19.2  1:01    1   34:58 11:17 1:29:00 
 288 Hannah Emery            Moorhead           MN  21 F      6 18:34  4:14  1:56    6   53:57 15.6  0:49                            
 143 Anne Linder             Andover            MN  35 F      3  9:54  2:15  2:30    4   46:01 18.3  1:18                            
 201 Katie Peterson          Edina              MN  50 F      5 11:14  2:34  3:31    5   53:16 15.8  3:24                            
 192 Erica O'Neil            Edina              MN  31 F      2  9:39  2:12  2:42    1   42:53 19.6                                  
 270 John Weum               Eden Prairie       MN  56 M      1  7:37  1:44  2:53    3   45:32 18.4                                  
 191 Charlie O'Neil          Edina              MN  29 M      4 10:50  2:28                                                          
 227 Blake Schnobrich        Sartell            MN  20 M      7 21:33  4:54                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL MALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ELITE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Elias Petri             Saint Charles      MN  15 M    5:56  1:21 
    2 Charlie O'Brien         Rice               MN  21 M    6:35  1:30 
    3 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M    6:54  1:35 
    4 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  22 M    7:04  1:37 
    5 James Doyel             West Fargo         ND  18 M    7:11  1:38 
    6 John Weum               Eden Prairie       MN  56 M    7:37  1:44 
    7 Cloid Green             Richfield          MN  31 M    7:39  1:45 
    8 Craig Eric Rypkema      Nevis              MN  39 M    7:47  1:47 
    9 Jared Hall              Fargo              ND  36 M    7:48  1:47 
   10 Julia Ondracek          Savage             MN  15 F    7:49  1:47 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   32:11 26.1 
    2 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  23 M   34:23 24.4 
    3 David Lewis             Nevis              MN  43 M   34:32 24.3 
    4 Robert Rutscher         Stillwater         MN  24 M   34:57 24.0 
    5 Eric Young              Newnan             GA  44 M   35:54 23.4 
    6 Craig Eric Rypkema      Nevis              MN  39 M   36:11 23.2 
    7 Jared Hall              Fargo              ND  36 M   36:22 23.1 
    8 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  54 M   36:24 23.1 
    9 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38 M   36:25 23.1 
   10 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46 M   36:31 23.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40 M   17:46  5:44 
    2 David Lewis             Nevis              MN  43 M   17:58  5:48 
    3 Mitchell Cramer         Maple Grove        MN  20 M   19:05  6:10 
    4 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  23 M   19:16  6:13 
    5 James Dougherty         Saint Paul         CA  41 M   19:43  6:22 
    6 Ben Kollaja             Stillwater         MN  24 M   19:51  6:24 
    7 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46 M   20:13  6:32 
    8 Mata Agre               Corcoran           MN  24 F   20:16  6:33 
    9 Blake Butler            Waconia            MN  43 M   20:26  6:36 
   10 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  36 M   20:38  6:40 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40    3  6:54  1:35  1:08    1   32:11 26.1  0:45    1   17:46  5:44   58:43 
    2  142 David Lewis             Nevis              MN  43   10  7:52  1:48  1:13    3   34:32 24.3  0:58    2   17:58  5:48 1:02:31 
    3   83 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  23   11  8:00  1:49  1:11    2   34:23 24.4  0:58    4   19:16  6:13 1:03:47 
    4   23 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46   25  8:42  1:59  1:08   10   36:31 23.0  0:53    7   20:13  6:32 1:07:25 
    5  282 Eric Young              Newnan             GA  44   12  8:02  1:50  1:17    5   35:54 23.4  1:13   14   21:34  6:58 1:07:58 
    6   91 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38   22  8:33  1:57  1:30    9   36:25 23.1  0:58   12   21:02  6:47 1:08:26 
    7  124 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  54   14  8:03  1:50  0:57    8   36:24 23.1  1:22   28   22:31  7:16 1:09:16 
    8   93 Jared Hall              Fargo              ND  36    9  7:48  1:47  2:21    7   36:22 23.1  1:00   17   21:47  7:02 1:09:16 
    9  187 Charlie O'Brien         Rice               MN  21    2  6:35  1:30  1:27   13   37:04 22.7  1:22   32   23:10  7:29 1:09:36 
   10   44 Jason Davis             Park Rapids        MN  36   36  8:56  2:02  1:58   11   36:46 22.8  1:15   10   20:43  6:41 1:09:37 
   11  223 Craig Eric Rypkema      Nevis              MN  39    8  7:47  1:47  1:18    6   36:11 23.2  1:16   35   23:23  7:33 1:09:53 
   12   27 Blake Butler            Waconia            MN  43   17  8:17  1:53  1:40   26   39:30 21.3  1:04    8   20:26  6:36 1:10:56 
   13   88 Bryce Gytri             Shakopee           MN  40   20  8:25  1:55  1:19   22   38:59 21.5  1:19   13   21:14  6:51 1:11:14 
   14  129 Ben Kollaja             Stillwater         MN  24   74 10:14  2:20  1:18   20   38:35 21.8  1:23    6   19:51  6:24 1:11:17 
   15  116 John Jechorek           Blaine             MN  41   33  8:52  2:01  1:30   17   38:03 22.1  1:09   20   21:58  7:05 1:11:30 
   16  221 Robert Rutscher         Stillwater         MN  24   42  9:07  2:05  2:15    4   34:57 24.0  1:13   58   24:53  8:02 1:12:22 
   17   25 David Breznay           Fargo              ND  47   29  8:45  2:00  1:45   23   39:02 21.5  1:15   19   21:53  7:04 1:12:39 
   18   37 Tom Clow                Fargo              ND  56   46  9:11  2:06  1:38   18   38:20 21.9  1:20   24   22:12  7:10 1:12:39 
   19   65 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  55   41  9:07  2:05  1:37   19   38:32 21.8  1:12   25   22:15  7:11 1:12:41 
   20   51 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  36   27  8:43  1:59  1:43   42   41:04 20.5  0:55    9   20:38  6:40 1:13:00 
   21   81 Cloid Green             Richfield          MN  31    7  7:39  1:45  1:55   14   37:35 22.4  1:32   54   24:36  7:56 1:13:15 
   22   53 James Dougherty         Saint Paul         CA  41   34  8:54  2:02  2:26   47   41:34 20.2  1:06    5   19:43  6:22 1:13:41 
   23  217 Ryan Rogers             Bemidji            MN  37   18  8:20  1:54  1:18   41   40:47 20.6  1:00   30   22:47  7:21 1:14:10 
   24    5 David Armstrong         Moorhead           MN  30   31  8:46  2:00  2:01   36   40:18 20.8  0:58   26   22:21  7:13 1:14:22 
   25  204 Elias Petri             Saint Charles      MN  15    1  5:56  1:21  1:52   54   42:18 19.9  0:42   45   24:03  7:46 1:14:50 
   26   21 Shane Bowe              Bemidji            MN  39   57  9:43  2:13  1:51   37   40:19 20.8  1:26   21   21:58  7:05 1:15:15 
   27   20 Stephen Bona            Shoreview          MN  41   28  8:44  1:59  2:11   29   39:46 21.1  1:36   31   23:04  7:27 1:15:20 
   28  331 Greg McNamara           Little Falls       MN  54   32  8:51  2:01  2:32   12   36:54 22.8  1:38   64   25:31  8:14 1:15:25 
   29   67 Brett Furber            Prior Lake         MN  40   19  8:23  1:55  2:02   45   41:12 20.4  1:29   27   22:27  7:15 1:15:30 
   30  173 John Mitchell           Maple Grove        MN  49   43  9:08  2:05  1:49   34   40:09 20.9  1:19   33   23:16  7:31 1:15:39 
   31  153 Michael Maier           Bismarck           ND  33   60  9:49  2:14  1:29   25   39:21 21.3  1:05   47   24:11  7:49 1:15:54 
   32  249 Phillip Strohm          Plymouth           MN  33   40  9:06  2:04  2:00   43   41:05 20.4  1:26   29   22:42  7:20 1:16:17 
   33   79 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61   23  8:35  1:57  2:13   21   38:59 21.5  1:47   56   24:47  8:00 1:16:18 
   34  150 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  37   79 10:27  2:23  1:32   32   40:00 21.0  0:55   37   23:28  7:35 1:16:20 
   35  110 Brian Hobson            Nevis              MN  37   58  9:44  2:13  1:26   48   42:04 20.0  1:10   23   22:03  7:07 1:16:26 
   36  240 Brad Spry               Walker             MN  48   65  9:59  2:16  1:26   33   40:01 21.0  1:12   51   24:31  7:55 1:17:06 
   37  115 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  25  101 11:23  2:36  1:51   40   40:30 20.7  1:52   18   21:51  7:03 1:17:25 
   38  210 Nathan Rausch           Jamestown          ND  32   56  9:42  2:13  1:37   69   43:35 19.3  0:58   15   21:37  6:59 1:17:28 
   39  265 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  22    4  7:04  1:37  2:39   66   43:27 19.3  1:02   34   23:19  7:32 1:17:30 
   40  158 Michael Marzolf         Independence       MN  47   16  8:15  1:53  2:00   27   39:40 21.2  1:46   69   25:52  8:21 1:17:30 
   41  334 Mike Maiers             Plymouth           MN  55   85 10:37  2:25  2:55   39   40:27 20.8  1:34   22   22:01  7:06 1:17:31 
   42   55 Peter Downie            Stillwater         MN  24   51  9:26  2:09  1:37   44   41:10 20.4  2:03   43   24:00  7:45 1:18:14 
   43  207 Dan Pike                Park Rapids        MN  24  100 11:19  2:35  2:18   51   42:15 19.9  1:11   16   21:38  6:59 1:18:39 
   44   39 Mitchell Cramer         Maple Grove        MN  20   81 10:29  2:23  1:58   92   46:23 18.1  0:49    3   19:05  6:10 1:18:42 
   45  193 Michael O'Neil          Edina              MN  20   54  9:40  2:12  2:31   78   44:39 18.8  1:50   11   20:50  6:43 1:19:27 
   46    9 William Barth           Saint Paul         MN  47   35  8:55  2:02  1:50   59   42:44 19.7  1:30   50   24:30  7:54 1:19:27 
   47  205 Joey Pidde              Stillwater         MN  17   48  9:16  2:07  1:55   68   43:31 19.3  1:18   42   24:00  7:45 1:19:58 
   48   38 Tom Coles               Apple Valley       MN  56   47  9:14  2:06  2:34   35   40:10 20.9  2:03   74   26:14  8:28 1:20:12 
   49   73 Ben Giles               Chanhassen         MN  14   37  8:59  2:03  2:52   65   43:25 19.3  1:07   46   24:11  7:48 1:20:33 
   50  120 Richard Johnson         Nevis              MN  47   53  9:31  2:10  1:42   50   42:07 19.9  1:42   67   25:44  8:18 1:20:45 
   51   97 Steven Hanson           Bloomington        MN  47   69 10:03  2:17  1:33   61   43:07 19.5  1:40   49   24:26  7:53 1:20:47 
   52  151 John Mahowald           Saint Cloud        MN  66   99 11:18  2:34  2:13   38   40:21 20.8  1:21   68   25:48  8:20 1:20:59 
   53  213 Scott Remiger           Lakeville          MN  44   70 10:04  2:18  2:10   52   42:16 19.9  1:17   63   25:16  8:10 1:21:01 
   54  335 Ryan Schellpfeffer      Sioux Falls        SD  41   67 10:02  2:17  3:02   57   42:36 19.7  2:04   36   23:28  7:35 1:21:10 
   55  181 Matt Nelson             Minneapolis        MN  47   52  9:30  2:10  2:05   56   42:33 19.7  1:27   75   26:23  8:31 1:21:56 
   56   69 Luis Garcia             Fargo              ND  47   55  9:42  2:13  2:38   70   43:49 19.2  2:09   39   23:48  7:41 1:22:04 
   57  152 David Maier             Bismarck           ND  58   77 10:20  2:21  1:36   24   39:19 21.4  2:27  100   28:48  9:18 1:22:28 
   58  107 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  55   61  9:53  2:15  2:23   64   43:24 19.4  2:05   57   24:50  8:01 1:22:34 
   59  245 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  37  103 11:49  2:41  2:17   28   39:43 21.1  1:44   86   27:07  8:45 1:22:38 
   60  255 Tom Tedlund             Duluth             MN  60  129 16:07  3:40  2:26   15   37:38 22.3  1:43   55   24:47  8:00 1:22:39 
   61  179 Dennis Nelson           Henderson          NV  62   86 10:39  2:26  1:52   16   37:42 22.3  2:12  111   30:33  9:52 1:22:56 
   62  144 Erik Lindquist          Edina              MN  20  102 11:29  2:37  2:04   76   44:31 18.9  1:13   48   24:15  7:50 1:23:30 
   63  256 Keegan Terrell          Chanhassen         MN  14   38  8:59  2:03  2:53   97   46:45 18.0  1:00   44   24:01  7:45 1:23:36 
   64   70 Kyle Gausman            Andover            MN  23   39  9:04  2:04  2:21   91   46:18 18.1  1:03   66   25:39  8:17 1:24:24 
   65   74 Chris Giles             Chanhassen         MN  46   82 10:31  2:24  2:46   62   43:11 19.5  2:08   70   25:53  8:21 1:24:27 
   66  177 Edgar Mullon            Ripley             OK  61   13  8:03  1:50  2:51   72   44:06 19.0  1:53   88   27:38  8:55 1:24:28 
   67   57 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56   84 10:36  2:25  2:30   49   42:06 20.0  2:59   83   26:58  8:42 1:25:06 
   68   90 Mark Hagen              Fargo              ND  65   71 10:05  2:18  2:48   67   43:28 19.3  1:48   85   27:05  8:45 1:25:13 
   69  215 Nicholas Richter        Nevis              MN  32   26  8:42  1:59  2:02   84   45:09 18.6  2:44   79   26:40  8:37 1:25:15 
   70  242 Will Staunton           Edina              MN  18  110 12:14  2:47  2:38   83   45:06 18.6  0:55   52   24:31  7:55 1:25:22 
   71  203 Tripp Peterson          Edina              MN  19   59  9:45  2:13  3:25   86   45:28 18.5  0:58   72   26:07  8:26 1:25:42 
   72  135 Jon Krog                Maplewood          MN  35   96 11:09  2:32  2:45   94   46:35 18.0  2:07   40   23:49  7:41 1:26:24 
   73  247 Richard Stevens         Mound              MN  62   30  8:46  2:00  3:53   53   42:17 19.9  1:50  108   29:48  9:37 1:26:31 
   74  209 Nick Randall            Park Rapids        MN  37   88 10:42  2:26  3:32   75   44:26 18.9  2:02   71   25:55  8:22 1:26:35 
   75  228 Mark Schulte            Nevis              MN  39  107 12:00  2:44  3:33   80   44:56 18.7  2:43   38   23:30  7:35 1:26:40 
   76   64 David Enkelaar          Fargo              ND  36  104 11:51  2:42  3:03   79   44:42 18.8  1:42   65   25:38  8:17 1:26:53 
   77  146 Jordan Loy              Minneapolis        MN  19   24  8:39  1:58  2:09  110   48:56 17.2  0:58   77   26:37  8:36 1:27:18 
   78   48 Benjamin Doda           Minneapolis        MN  24   80 10:28  2:23  3:10  109   48:20 17.4  1:18   53   24:33  7:55 1:27:46 
   79  117 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  38  105 11:52  2:42  2:59   85   45:26 18.5  1:03   82   26:52  8:40 1:28:10 
   80  218 Aaron Romaine           Fargo              ND  44  130 16:59  3:52  3:09   31   39:51 21.1  1:48   76   26:32  8:34 1:28:18 
   81  230 Warren Schulze          Bemidji            MN  57   44  9:10  2:05  2:49   96   46:43 18.0  2:41   84   26:59  8:43 1:28:21 
   82   87 Nate Gustafson          Nevis              MN  37   89 10:46  2:27  3:25  100   46:58 17.9  2:11   61   25:08  8:07 1:28:26 
   83   80 Eric Gough              St. Paul           MN  30   93 11:02  2:31  2:48   90   46:08 18.2  3:19   62   25:14  8:09 1:28:28 
   84   76 David Goeddertz         Park Rapids        MN  48  124 14:16  3:15  3:41   30   39:47 21.1  2:23   97   28:25  9:10 1:28:30 
   85   72 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  41   49  9:20  2:08  3:10   58   42:39 19.7  2:20  116   31:30 10:10 1:28:57 
   86  268 Gary Walworth           Walker             MN  67   87 10:42  2:26  3:53   74   44:21 18.9  1:37  101   29:07  9:24 1:29:38 
   87  273 Robb Willgohs           West Fargo         ND  46   83 10:33  2:24  3:07   93   46:28 18.1  1:16   96   28:23  9:10 1:29:45 
   88  194 Patrick O'Neil          Edina              MN  26   75 10:17  2:21  2:54  119   50:31 16.6  2:14   41   23:56  7:44 1:29:50 
   89   98 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53  115 12:59  2:57  3:00   60   42:51 19.6  3:05   94   27:58  9:02 1:29:52 
   90  199 Jonathan Peterson       Edina              MN  19  106 11:57  2:43  2:59  103   47:04 17.8  1:13   81   26:43  8:37 1:29:54 
   91   26 David Burd              Annandale          MN  52   94 11:07  2:32  3:39  108   48:20 17.4  1:54   60   25:05  8:06 1:30:04 
   92  148 Mark Lundstrom          Arlington          MN  47   64  9:58  2:16  3:01  120   50:38 16.6  1:42   59   24:54  8:02 1:30:11 
   93  178 Oliver Mullon           Portland           OR  35   15  8:07  1:51  2:51  111   49:18 17.0  1:51   95   28:20  9:09 1:30:25 
   94  133 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  29  120 13:40  3:07  1:43  104   47:10 17.8  0:57   87   27:25  8:51 1:30:54 
   95   36 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54  118 13:23  3:03  2:21   46   41:27 20.3  3:28  110   30:25  9:49 1:31:02 
   96   49 Mark Doda               Moorhead           MN  55  112 12:24  2:50  3:40  106   47:58 17.5  1:01   78   26:40  8:36 1:31:42 
   97  271 Jon Willgohs            Staples            MN  49  125 14:17  3:15  3:45   71   43:50 19.2  1:23   98   28:37  9:14 1:31:51 
   98   28 Bradley Butler          Duluth             MN  49  113 12:56  2:57  6:48   55   42:25 19.8  2:12   91   27:48  8:58 1:32:06 
   99   78 Robert Gottsch          Edina              MN  48   66 10:00  2:17  2:52   99   46:55 17.9  1:18  115   31:11 10:04 1:32:15 
  100  108 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  64   50  9:25  2:09  3:38   89   45:47 18.3  1:54  117   31:36 10:12 1:32:18 
  101  275 Mark Winholtz           Andover            MN  65   92 11:01  2:31  2:23   63   43:18 19.4  1:39  125   34:29 11:08 1:32:48 
  102    4 Ben Anderson            Moorhead           MN  37  109 12:10  2:46  3:11   98   46:45 18.0  1:23  104   29:24  9:29 1:32:51 
  103  269 Dustin Wetzel           Saint Paul         MN  39  119 13:37  3:06  4:47   77   44:35 18.8  1:36   99   28:48  9:18 1:33:21 
  104  112 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  48   62  9:54  2:15  2:07  107   48:09 17.4  1:42  118   32:08 10:22 1:33:59 
  105  202 Patrick Peterson        Edina              MN  17   63  9:56  2:16  3:31  115   49:44 16.9  1:33  103   29:18  9:27 1:33:59 
  106   82 Mike Grendzinski        Park Rapids        MN  49   98 11:12  2:33  2:45  123   51:56 16.2  1:16   92   27:50  8:59 1:34:58 
  107  127 Dan Kingston            Glyndon            MN  34   91 10:53  2:29  2:35  121   51:20 16.4  1:08  105   29:31  9:32 1:35:25 
  108  121 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69  123 14:09  3:13  3:53   88   45:36 18.4  2:50  102   29:16  9:27 1:35:43 
  109   43 Mike Daniels            Sauk Rapids        MN  48   45  9:11  2:06  4:05  116   49:46 16.9  1:46  114   31:04 10:02 1:35:50 
  110  162 Michael McGrail         Mosinee            WI  61  132 17:12  3:55  4:18   73   44:16 19.0  2:40   89   27:46  8:58 1:36:09 
  111   58 Chad Edwards            Hector             MN  42  117 13:19  3:02  3:22  105   47:32 17.7  1:20  113   31:04 10:01 1:36:35 
  112  164 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  40   76 10:19  2:21  2:43  125   52:45 15.9  1:19  109   30:01  9:41 1:37:06 
  113  237 Shawn Slovick           Nevis              MN  30  108 12:01  2:44  4:09  126   53:17 15.8  1:20   80   26:40  8:37 1:37:25 
  114  131 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70  126 14:20  3:16  3:21  102   47:01 17.9  2:20  112   30:53  9:58 1:37:53 
  115  118 David Johnson           Eden Prairie       MN  41   68 10:03  2:17  4:22  124   52:38 16.0  1:47  106   29:39  9:34 1:38:26 
  116  225 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  61   78 10:25  2:22  3:21   95   46:39 18.0  1:43  127   36:20 11:44 1:38:27 
  117  106 Luke Helm               Fargo              ND  41   21  8:32  1:57  4:15  117   50:07 16.8  2:30  121   33:10 10:42 1:38:31 
  118  182 Mike Nelson             Walker             MN  65   97 11:09  2:33  4:04   82   45:01 18.7  1:39  130   37:15 12:01 1:39:07 
  119   86 Joe Groves              Pierz              MN  51  114 12:58  2:57  2:10   81   45:00 18.7  1:49  131   37:22 12:04 1:39:16 
  120   94 Robert Hall             Harlan             IA  66  128 15:11  3:27  3:46  112   49:31 17.0  3:08   90   27:48  8:58 1:39:22 
  121   56 James Doyel             West Fargo         ND  18    5  7:11  1:38  2:37  136 1:01:57 13.6  0:59   93   27:56  9:01 1:40:39 
  122  272 Nat Willgohs            Cloquet            MN  47  127 14:24  3:17  3:47  114   49:36 16.9  2:05  119   32:19 10:26 1:42:09 
  123   17 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  55  122 14:05  3:12  3:47  113   49:33 17.0  2:57  120   32:34 10:31 1:42:53 
  124   60 Clark Emery             Moorhead           MN  49  134 19:09  4:22  2:51  101   47:00 17.9  1:33  123   33:20 10:46 1:43:52 
  125  238 John Smith              Nevis              MN  66   95 11:08  2:32  2:56  122   51:34 16.3  1:24  133   40:02 12:55 1:47:01 
  126  156 Leo Marzolf             Independence       MN  13   73 10:13  2:20  2:34  134 1:01:14 13.7  1:17  122   33:11 10:43 1:48:26 
  127  259 Nathan Thompson         Somerville         MA  55  111 12:18  2:48  4:11  132   57:21 14.6  2:03  126   35:51 11:34 1:51:42 
  128  333 Edward Botton           Nevis              MN  79  131 16:59  3:52  6:23  118   50:27 16.7  1:37  128   36:40 11:50 1:52:04 
  129   54 Seamus Dougherty        Saint Paul         MN  13   72 10:07  2:18  3:56  130   55:53 15.0  1:27  134   41:30 13:24 1:52:50 
  130  186 Jon Notch               Champlin           MN  44  138 24:47  5:38  4:04  129   54:25 15.4  2:41  107   29:42  9:35 1:55:37 
  131  160 Eddie Massee            Appleton           MN  29  121 13:47  3:08  5:53  133 1:00:07 14.0  1:47  124   34:13 11:03 1:55:46 
  132   33 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62  133 17:35  4:00  4:04  127   53:31 15.7  2:46  132   38:22 12:23 1:56:16 
  133   84 Matt Grounds            Minneapolis        MN  25  137 22:14  5:03  5:13  135 1:01:54 13.6  2:06   73   26:10  8:27 1:57:36 
  134  337 Shawn Kral              Sartell            MN  39  136 21:55  4:59  4:23  128   53:46 15.6  1:30  129   36:58 11:56 1:58:29 
  135  184 Javier Nevares          Sartell            MN  51  116 13:09  3:00  3:51  131   55:57 15.0  3:14  135   42:46 13:48 1:58:55 
       270 John Weum               Eden Prairie       MN  56    6  7:37  1:44  2:53   87   45:32 18.4                                  
       191 Charlie O'Neil          Edina              MN  29   90 10:50  2:28                                                          
       227 Blake Schnobrich        Sartell            MN  20  135 21:33  4:54                                                          

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 Mata Agre               Corcoran           MN  24    5  8:34  1:57  1:25   13   42:59 19.5  1:12    1   20:16  6:33 1:14:24 
    2  172 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  48    7  8:44  1:59  1:39    8   42:09 19.9  1:03    4   22:41  7:19 1:16:14 
    3  159 Nerissa Marzolf         Independence       MN  42   11  9:07  2:05  1:21    3   41:15 20.4  1:18   11   24:30  7:55 1:17:29 
    4  254 Robin Tedlund           Duluth             MN  58   13  9:18  2:07  2:02    1   40:02 21.0  1:30   14   24:53  8:02 1:17:43 
    5  147 Kate Ludwig             Moorhead           MN  17   21  9:53  2:15  2:34   14   43:01 19.5  1:11    2   22:04  7:07 1:18:40 
    6   47 Jacki Devine            Little Falls       MN  55   36 10:19  2:21  2:27    9   42:10 19.9  1:46    3   22:15  7:11 1:18:55 
    7  198 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  50   44 10:51  2:28  2:01    5   41:59 20.0  1:19   10   24:18  7:51 1:20:25 
    8  141 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35   16  9:34  2:11  2:51   15   43:10 19.5  1:43    5   23:16  7:31 1:20:32 
    9  102 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37   29 10:06  2:18  2:14    2   40:49 20.6  1:53   19   25:51  8:21 1:20:51 
   10  103 Kelly Heinen            Greenfield         MN  39   50 11:26  2:36  2:00    7   42:05 20.0  1:03   12   24:31  7:55 1:21:04 
   11  246 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  35   26 10:03  2:17  2:06   23   44:28 18.9  1:17    7   23:21  7:32 1:21:14 
   12  138 Linda Langkos           Minnetonka         MN  53   12  9:12  2:06  1:52    4   41:17 20.3  1:37   29   27:23  8:50 1:21:20 
   13  262 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  28   31 10:09  2:19  2:00    6   42:05 20.0  1:31   23   26:41  8:37 1:22:24 
   14  216 Gretchen Rockstad       Ada                MN  48   34 10:16  2:20  1:52   12   42:54 19.6  1:31   22   26:36  8:35 1:23:07 
   15  248 Maiken Strohm           Plymouth           MN  34   47 11:13  2:33  2:17   16   43:20 19.4  2:13    8   24:06  7:47 1:23:07 
   16   24 Kelly Brekke            Fargo              ND  44   35 10:17  2:21  1:53   26   44:41 18.8  1:39   15   25:07  8:06 1:23:34 
   17  132 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  29   23  9:55  2:16  1:44   27   44:48 18.8  1:05   26   26:55  8:41 1:24:25 
   18   12 Olivia Berg             Maplewood          MN  31   52 11:32  2:38  3:37   20   44:21 18.9  2:07    6   23:18  7:31 1:24:53 
   19   42 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46   30 10:08  2:19  1:52   10   42:43 19.7  1:32   36   28:50  9:18 1:25:03 
   20  125 Angela Walther          Park Rapids        MN  49   32 10:14  2:20  2:17   21   44:21 18.9  1:45   27   27:08  8:45 1:25:43 
   21  220 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31   39 10:31  2:24  2:07   19   44:19 19.0  1:32   30   27:32  8:53 1:25:59 
   22   29 Zoe Butler              Waconia            MN  14   46 11:10  2:33  2:19   40   47:00 17.9  1:18    9   24:15  7:50 1:26:00 
   23  170 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42   61 11:54  2:43  2:09   18   43:49 19.2  2:03   28   27:19  8:49 1:27:12 
   24  253 Angela Tangen           Fargo              ND  38   14  9:20  2:08  1:35   33   46:06 18.2  1:13   40   29:03  9:23 1:27:15 
   25  208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  59   10  9:04  2:04  1:56   34   46:08 18.2  1:34   39   29:02  9:22 1:27:43 
   26  154 Lindsey Main            Stillwater         MN  23   60 11:52  2:42  2:13   22   44:26 18.9  1:59   33   28:10  9:06 1:28:38 
   27   61 Jill Emery              Foley              MN  46   42 10:43  2:27  3:08   25   44:38 18.8  1:19   46   29:44  9:36 1:29:30 
   28   19 Jenni Bona              Shoreview          MN  39   62 12:00  2:44  2:02   31   45:59 18.3  1:18   35   28:13  9:06 1:29:30 
   29  175 Dawn Moen               Sartell            MN  38   20  9:44  2:13  1:57   29   45:10 18.6  1:58   54   31:02 10:01 1:29:50 
   30  169 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  40   49 11:23  2:36  2:54   30   45:46 18.4  1:12   37   28:55  9:20 1:30:09 
   31  109 Jacqueline Hingeveld    Hopkins            MN  33    8  8:57  2:02  2:31   49   48:38 17.3  1:43   38   29:00  9:21 1:30:47 
   32  161 Whitney Massee          Appleton           MN  29   67 12:12  2:47  2:33   56   49:52 16.8  1:00   17   25:18  8:10 1:30:54 
   33  189 Julia Ondracek          Savage             MN  15    1  7:49  1:47  1:49   45   48:10 17.4  1:16   64   32:06 10:22 1:31:08 
   34  260 Katie Traffie           Ham Lake           MN  23   70 12:32  2:51  2:20   53   49:10 17.1  1:04   21   26:30  8:33 1:31:34 
   35   16 Leah Boldt              Richfield          MN  20    4  8:26  1:55  1:57   71   52:39 16.0  1:02   34   28:13  9:06 1:32:14 
   36  241 Janine Staples          Moorhead           MN  30    6  8:43  1:59  2:47   54   49:17 17.0  1:43   47   29:55  9:39 1:32:23 
   37   77 Kate Gottsch            Edina              MN  46   27 10:04  2:18  1:55   51   48:58 17.2  1:48   49   30:04  9:42 1:32:46 
   38  166 Ann Miller              Fargo              ND  35   51 11:31  2:37  2:30   39   46:56 17.9  1:45   51   30:10  9:44 1:32:49 
   39   59 Jackie Edwards          Hector             MN  41   55 11:39  2:39  1:40   17   43:44 19.2  1:49   71   34:05 11:00 1:32:55 
   40  206 Sheila Pidde            Stillwater         MN  47   77 13:18  3:02  4:28   42   47:35 17.7  1:29   24   26:41  8:37 1:33:29 
   41  183 Sarah Nelson            Fargo              ND  32   63 12:01  2:44  2:47   37   46:47 18.0  2:04   50   30:09  9:44 1:33:46 
   42  176 Danielle Mullon         Portland           OR  29   15  9:28  2:09  2:40   61   50:50 16.5  1:15   44   29:38  9:34 1:33:49 
   43  155 Greta Markuson          Fargo              MN  36   18  9:42  2:13  3:56   65   51:02 16.5  2:44   25   26:42  8:37 1:34:03 
   44  280 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  40   59 11:50  2:42  1:59   35   46:18 18.1  2:02   65   32:16 10:25 1:34:24 
   45   30 Erica Byars             Minneapolis        MN  29    2  8:13  1:52  3:20   50   48:54 17.2  2:35   59   31:46 10:15 1:34:47 
   46  229 Kimberly Schultz        Walker             MN  46   81 13:56  3:10  3:08   48   48:33 17.3  1:20   31   27:58  9:02 1:34:54 
   47   50 Katie Dodd              Edina              MN  38   25 10:00  2:17  3:00   46   48:23 17.4  1:34   61   32:01 10:20 1:34:57 
   48   15 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  36   33 10:16  2:20  2:44   47   48:30 17.3  1:30   62   32:01 10:20 1:34:58 
   49  251 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  62   28 10:05  2:18  2:22   28   45:03 18.6  2:09   80   35:42 11:31 1:35:19 
   50  278 Janet Winter            Buffalo            MN  45   43 10:45  2:27  3:16   81   55:16 15.2  0:51   16   25:16  8:09 1:35:23 
   51  136 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  42   65 12:08  2:46  2:36   36   46:46 18.0  2:00   63   32:01 10:20 1:35:28 
   52  244 Susan Stendahl          Buffalo            MN  48   53 11:33  2:38  3:16   86   56:20 14.9  1:00   13   24:33  7:55 1:36:41 
   53  101 Jolene Harris           Nevis              MN  34   66 12:08  2:46  2:24   60   50:45 16.6  2:22   43   29:22  9:29 1:36:58 
   54   40 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47   73 12:53  2:56  3:31   52   48:58 17.2  1:51   48   30:04  9:42 1:37:14 
   55   96 Elaine Hanson           Nevis              MN  65   80 13:40  3:07  2:11   24   44:35 18.8  1:56   75   34:58 11:17 1:37:19 
   56  130 Shannon Kral            Sartell            MN  37   72 12:43  2:54  3:19   63   51:01 16.5  1:08   41   29:11  9:25 1:37:20 
   57  264 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  23    3  8:14  1:53  3:59   74   53:46 15.6  1:56   52   30:21  9:48 1:38:14 
   58  123 Whitney Kath            St Paul            MN  28   71 12:39  2:53  2:42   64   51:02 16.5  1:26   55   31:02 10:01 1:38:49 
   59  212 Kelly Readel            West Fargo         ND  36   88 15:10  3:27  2:39   41   47:06 17.8  2:16   67   32:44 10:34 1:39:53 
   60  149 Corinne Lyon            Becker             MN  35   54 11:34  2:38  3:08   88   58:00 14.5  1:42   18   25:44  8:18 1:40:05 
   61  283 Lois Zak                Andover            MN  52   45 11:03  2:31  3:26   55   49:38 16.9  1:25   74   34:55 11:16 1:40:25 
   62   52 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  41   37 10:20  2:21  3:33   58   50:12 16.7  2:02   72   34:24 11:06 1:40:29 
   63  134 Malynda Krieg           Moorhead           MN  45   85 14:41  3:21  3:48   68   51:23 16.3  2:43   32   28:10  9:05 1:40:42 
   64  222 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  38   41 10:40  2:26  3:00   78   54:17 15.5  1:19   56   31:35 10:12 1:40:50 
   65   32 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55   40 10:37  2:25  4:14   59   50:42 16.6  3:09   66   32:25 10:28 1:41:05 
   66  163 Rene McKercher          Wilton             MN  60   78 13:36  3:06  3:35   57   50:11 16.7  2:40   57   31:41 10:14 1:41:41 
   67  261 Sarah Turner            Crystal            MN  29   87 14:59  3:25  4:50   77   54:04 15.5  2:06   20   26:14  8:28 1:42:12 
   68  145 Mia Long                Park Rapids        MN  63   57 11:47  2:41  4:06   69   51:23 16.3  2:05   68   33:12 10:43 1:42:32 
   69  336 Laurel Springer         Fargo              ND  34   69 12:26  2:50  2:32   43   47:48 17.6  3:54   82   35:59 11:37 1:42:36 
   70  276 Deborah Winn            Backus             MN  64   82 14:20  3:16  2:57   75   53:51 15.6  1:15   53   30:45  9:55 1:43:05 
   71    6 Dustie Bakke            Menahga            MN  39   94 16:26  3:45  2:39   38   46:49 17.9  2:11   76   35:06 11:20 1:43:10 
   72  236 Melissa Slovick         Nevis              MN  36   90 15:36  3:33  3:48   76   53:56 15.6  1:28   42   29:13  9:26 1:43:59 
   73  195 Patty O'Neil            Edina              MN  59   58 11:48  2:41  3:01   62   50:55 16.5  2:49   79   35:30 11:28 1:44:00 
   74  224 Emily Schiffler         Freeport           MN  35   68 12:25  2:50  2:46   84   55:57 15.0  1:21   69   33:18 10:45 1:45:45 
   75   41 Maddie Czajkowski       Little Falls       MN  16   38 10:24  2:22  3:20   83   55:56 15.0  1:19   73   34:50 11:14 1:45:47 
   76  190 Sandra Ondracek         Savage             MN  46   83 14:28  3:18  2:54   66   51:09 16.4  2:12   77   35:10 11:21 1:45:51 
   77   45 Sonja Day               Menahga            MN  45   89 15:35  3:33  4:02   80   54:28 15.4  2:39   45   29:43  9:35 1:46:25 
   78    8 Nicole Barth            Saint Paul         MN  45   91 15:40  3:34  3:18   44   47:56 17.5  3:12   85   37:07 11:59 1:47:12 
   79  168 Jennifer Miller         Fargo              ND  38   92 15:43  3:35  5:25   67   51:11 16.4  3:29   58   31:46 10:15 1:47:32 
   80   10 Mari Bell               Fargo              ND  63   79 13:37  3:06  3:02   70   51:48 16.2  3:37   78   35:29 11:27 1:47:32 
   81  174 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  23    9  9:03  2:04  2:36   87   57:07 14.7  2:40   83   36:11 11:41 1:47:34 
   82  128 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  34   64 12:05  2:45  3:15   79   54:22 15.5  2:24   81   35:54 11:35 1:47:57 
   83  111 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  26   93 16:21  3:43  3:36   73   53:31 15.7  1:41   70   33:29 10:49 1:48:37 
   84  157 Megan Marzolf           Independence       MN  15   19  9:42  2:13  2:07   94 1:02:52 13.4  0:52   87   38:04 12:17 1:53:35 
   85  235 Cindy Slovick           Nevis              MN  54   86 14:52  3:23  5:06   89   58:33 14.3  3:10   60   32:00 10:20 1:53:39 
   86  211 Amanda Readel           West Fargo         ND  31   75 12:55  2:56  4:04   82   55:21 15.2  2:52   89   40:02 12:55 1:55:12 
   87   66 Rachel Flenner          Minneapolis        MN  38   56 11:44  2:40  5:15   91   59:34 14.1  2:48   84   36:30 11:47 1:55:50 
   88   63 Annmarie Engebretson    Savage             MN  20   76 13:14  3:01  5:18   85   56:06 15.0  1:24   88   39:59 12:54 1:55:58 
   89   11 Ann Bemboom             Sauk Rapids        MN  60   24  9:59  2:17  3:40   95 1:03:44 13.2  1:32   86   37:57 12:15 1:56:50 
   90  188 Kathy O'Brien           Rice               MN  48   74 12:54  2:56  5:02   90   59:11 14.2  2:08   90   41:35 13:25 2:00:48 
   91  263 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  51   84 14:37  3:20  3:46   93   59:56 14.0  1:29   91   43:32 14:03 2:03:17 
   92  214 Mary Resnikoff          Burnsville         MN  54   95 22:08  5:02  3:52   92   59:42 14.1  2:28   92   47:21 15:17 2:15:29 
       143 Anne Linder             Andover            MN  35   22  9:54  2:15  2:30   32   46:01 18.3  1:18                            
       201 Katie Peterson          Edina              MN  50   48 11:14  2:34  3:31   72   53:16 15.8  3:24                            
       192 Erica O'Neil            Edina              MN  31   17  9:39  2:12  2:42   11   42:53 19.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  204 Elias Petri             Saint Charles      MN  15    1  5:56  1:21  1:52    1   42:18 19.9  0:42    3   24:03  7:46 1:14:50 
    2  205 Joey Pidde              Stillwater         MN  17    6  9:16  2:07  1:55    3   43:31 19.3  1:18    1   24:00  7:45 1:19:58 
    3   73 Ben Giles               Chanhassen         MN  14    4  8:59  2:03  2:52    2   43:25 19.3  1:07    4   24:11  7:48 1:20:33 
    4  256 Keegan Terrell          Chanhassen         MN  14    5  8:59  2:03  2:53    6   46:45 18.0  1:00    2   24:01  7:45 1:23:36 
    5  242 Will Staunton           Edina              MN  18   12 12:14  2:47  2:38    4   45:06 18.6  0:55    5   24:31  7:55 1:25:22 
    6  203 Tripp Peterson          Edina              MN  19    7  9:45  2:13  3:25    5   45:28 18.5  0:58    6   26:07  8:26 1:25:42 
    7  146 Jordan Loy              Minneapolis        MN  19    3  8:39  1:58  2:09    8   48:56 17.2  0:58    7   26:37  8:36 1:27:18 
    8  199 Jonathan Peterson       Edina              MN  19   11 11:57  2:43  2:59    7   47:04 17.8  1:13    8   26:43  8:37 1:29:54 
    9  202 Patrick Peterson        Edina              MN  17    8  9:56  2:16  3:31    9   49:44 16.9  1:33   10   29:18  9:27 1:33:59 
   10   56 James Doyel             West Fargo         ND  18    2  7:11  1:38  2:37   12 1:01:57 13.6  0:59    9   27:56  9:01 1:40:39 
   11  156 Leo Marzolf             Independence       MN  13   10 10:13  2:20  2:34   11 1:01:14 13.7  1:17   11   33:11 10:43 1:48:26 
   12   54 Seamus Dougherty        Saint Paul         MN  13    9 10:07  2:18  3:56   10   55:53 15.0  1:27   12   41:30 13:24 1:52:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  147 Kate Ludwig             Moorhead           MN  17    3  9:53  2:15  2:34    1   43:01 19.5  1:11    1   22:04  7:07 1:18:40 
    2   29 Zoe Butler              Waconia            MN  14    5 11:10  2:33  2:19    2   47:00 17.9  1:18    2   24:15  7:50 1:26:00 
    3  189 Julia Ondracek          Savage             MN  15    1  7:49  1:47  1:49    3   48:10 17.4  1:16    3   32:06 10:22 1:31:08 
    4   41 Maddie Czajkowski       Little Falls       MN  16    4 10:24  2:22  3:20    4   55:56 15.0  1:19    4   34:50 11:14 1:45:47 
    5  157 Megan Marzolf           Independence       MN  15    2  9:42  2:13  2:07    5 1:02:52 13.4  0:52    5   38:04 12:17 1:53:35 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   83 Patrick Griffith        Maple Grove        MN  23    3  8:00  1:49  1:11    1   34:23 24.4  0:58    2   19:16  6:13 1:03:47 
    2  187 Charlie O'Brien         Rice               MN  21    1  6:35  1:30  1:27    3   37:04 22.7  1:22    6   23:10  7:29 1:09:36 
    3  129 Ben Kollaja             Stillwater         MN  24    8 10:14  2:20  1:18    4   38:35 21.8  1:23    3   19:51  6:24 1:11:17 
    4  221 Robert Rutscher         Stillwater         MN  24    5  9:07  2:05  2:15    2   34:57 24.0  1:13   11   24:53  8:02 1:12:22 
    5  265 Michael Vandevoorde     Rochester          MN  22    2  7:04  1:37  2:39    7   43:27 19.3  1:02    7   23:19  7:32 1:17:30 
    6   55 Peter Downie            Stillwater         MN  24    6  9:26  2:09  1:37    5   41:10 20.4  2:03    8   24:00  7:45 1:18:14 
    7  207 Dan Pike                Park Rapids        MN  24   11 11:19  2:35  2:18    6   42:15 19.9  1:11    5   21:38  6:59 1:18:39 
    8   39 Mitchell Cramer         Maple Grove        MN  20   10 10:29  2:23  1:58   11   46:23 18.1  0:49    1   19:05  6:10 1:18:42 
    9  193 Michael O'Neil          Edina              MN  20    7  9:40  2:12  2:31    9   44:39 18.8  1:50    4   20:50  6:43 1:19:27 
   10  144 Erik Lindquist          Edina              MN  20   12 11:29  2:37  2:04    8   44:31 18.9  1:13    9   24:15  7:50 1:23:30 
   11   70 Kyle Gausman            Andover            MN  23    4  9:04  2:04  2:21   10   46:18 18.1  1:03   12   25:39  8:17 1:24:24 
   12   48 Benjamin Doda           Minneapolis        MN  24    9 10:28  2:23  3:10   12   48:20 17.4  1:18   10   24:33  7:55 1:27:46 
       227 Blake Schnobrich        Sartell            MN  20   13 21:33  4:54                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    3 Mata Agre               Corcoran           MN  24    3  8:34  1:57  1:25    1   42:59 19.5  1:12    1   20:16  6:33 1:14:24 
    2  154 Lindsey Main            Stillwater         MN  23    5 11:52  2:42  2:13    2   44:26 18.9  1:59    3   28:10  9:06 1:28:38 
    3  260 Katie Traffie           Ham Lake           MN  23    6 12:32  2:51  2:20    3   49:10 17.1  1:04    2   26:30  8:33 1:31:34 
    4   16 Leah Boldt              Richfield          MN  20    2  8:26  1:55  1:57    4   52:39 16.0  1:02    4   28:13  9:06 1:32:14 
    5  264 Megan Vandevoorde       Rochester          MN  23    1  8:14  1:53  3:59    5   53:46 15.6  1:56    5   30:21  9:48 1:38:14 
    6  174 Marissa Mitchell        Maple Grove        MN  23    4  9:03  2:04  2:36    7   57:07 14.7  2:40    6   36:11 11:41 1:47:34 
    7   63 Annmarie Engebretson    Savage             MN  20    7 13:14  3:01  5:18    6   56:06 15.0  1:24    7   39:59 12:54 1:55:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  115 Nicholas Jasmer         Menahga            MN  25    3 11:23  2:36  1:51    1   40:30 20.7  1:52    1   21:51  7:03 1:17:25 
    2  194 Patrick O'Neil          Edina              MN  26    1 10:17  2:21  2:54    3   50:31 16.6  2:14    2   23:56  7:44 1:29:50 
    3  133 Gregory Kremer          Saint Cloud        MN  29    4 13:40  3:07  1:43    2   47:10 17.8  0:57    4   27:25  8:51 1:30:54 
    4  160 Eddie Massee            Appleton           MN  29    5 13:47  3:08  5:53    4 1:00:07 14.0  1:47    5   34:13 11:03 1:55:46 
    5   84 Matt Grounds            Minneapolis        MN  25    6 22:14  5:03  5:13    5 1:01:54 13.6  2:06    3   26:10  8:27 1:57:36 
       191 Charlie O'Neil          Edina              MN  29    2 10:50  2:28                                                          

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  262 Ashley Van Vleet        Beaver Dam         WI  28    4 10:09  2:19  2:00    1   42:05 20.0  1:31    3   26:41  8:37 1:22:24 
    2  132 Alexis Kremer           Saint Cloud        MN  29    3  9:55  2:16  1:44    2   44:48 18.8  1:05    4   26:55  8:41 1:24:25 
    3  161 Whitney Massee          Appleton           MN  29    5 12:12  2:47  2:33    4   49:52 16.8  1:00    1   25:18  8:10 1:30:54 
    4  176 Danielle Mullon         Portland           OR  29    2  9:28  2:09  2:40    5   50:50 16.5  1:15    5   29:38  9:34 1:33:49 
    5   30 Erica Byars             Minneapolis        MN  29    1  8:13  1:52  3:20    3   48:54 17.2  2:35    7   31:46 10:15 1:34:47 
    6  123 Whitney Kath            St Paul            MN  28    6 12:39  2:53  2:42    6   51:02 16.5  1:26    6   31:02 10:01 1:38:49 
    7  261 Sarah Turner            Crystal            MN  29    7 14:59  3:25  4:50    8   54:04 15.5  2:06    2   26:14  8:28 1:42:12 
    8  111 Cassie Hoversten        Dilworth           MN  26    8 16:21  3:43  3:36    7   53:31 15.7  1:41    8   33:29 10:49 1:48:37 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   81 Cloid Green             Richfield          MN  31    1  7:39  1:45  1:55    1   37:35 22.4  1:32    5   24:36  7:56 1:13:15 
    2    5 David Armstrong         Moorhead           MN  30    3  8:46  2:00  2:01    3   40:18 20.8  0:58    2   22:21  7:13 1:14:22 
    3  153 Michael Maier           Bismarck           ND  33    6  9:49  2:14  1:29    2   39:21 21.3  1:05    4   24:11  7:49 1:15:54 
    4  249 Phillip Strohm          Plymouth           MN  33    4  9:06  2:04  2:00    4   41:05 20.4  1:26    3   22:42  7:20 1:16:17 
    5  210 Nathan Rausch           Jamestown          ND  32    5  9:42  2:13  1:37    5   43:35 19.3  0:58    1   21:37  6:59 1:17:28 
    6  215 Nicholas Richter        Nevis              MN  32    2  8:42  1:59  2:02    6   45:09 18.6  2:44    7   26:40  8:37 1:25:15 
    7   80 Eric Gough              St. Paul           MN  30    8 11:02  2:31  2:48    7   46:08 18.2  3:19    6   25:14  8:09 1:28:28 
    8  127 Dan Kingston            Glyndon            MN  34    7 10:53  2:29  2:35    8   51:20 16.4  1:08    9   29:31  9:32 1:35:25 
    9  237 Shawn Slovick           Nevis              MN  30    9 12:01  2:44  4:09    9   53:17 15.8  1:20    8   26:40  8:37 1:37:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  248 Maiken Strohm           Plymouth           MN  34    5 11:13  2:33  2:17    2   43:20 19.4  2:13    2   24:06  7:47 1:23:07 
    2   12 Olivia Berg             Maplewood          MN  31    6 11:32  2:38  3:37    4   44:21 18.9  2:07    1   23:18  7:31 1:24:53 
    3  220 Jenna Rudy              Holdingford        MN  31    4 10:31  2:24  2:07    3   44:19 19.0  1:32    3   27:32  8:53 1:25:59 
    4  109 Jacqueline Hingeveld    Hopkins            MN  33    2  8:57  2:02  2:31    7   48:38 17.3  1:43    4   29:00  9:21 1:30:47 
    5  241 Janine Staples          Moorhead           MN  30    1  8:43  1:59  2:47    8   49:17 17.0  1:43    6   29:55  9:39 1:32:23 
    6  183 Sarah Nelson            Fargo              ND  32    7 12:01  2:44  2:47    5   46:47 18.0  2:04    7   30:09  9:44 1:33:46 
    7  101 Jolene Harris           Nevis              MN  34    9 12:08  2:46  2:24    9   50:45 16.6  2:22    5   29:22  9:29 1:36:58 
    8  336 Laurel Springer         Fargo              ND  34   10 12:26  2:50  2:32    6   47:48 17.6  3:54    9   35:59 11:37 1:42:36 
    9  128 Kathy Kluthe            Brainerd           MN  34    8 12:05  2:45  3:15   10   54:22 15.5  2:24    8   35:54 11:35 1:47:57 
   10  211 Amanda Readel           West Fargo         ND  31   11 12:55  2:56  4:04   11   55:21 15.2  2:52   10   40:02 12:55 1:55:12 
       192 Erica O'Neil            Edina              MN  31    3  9:39  2:12  2:42    1   42:53 19.6                                  

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   91 Ammon Hall              Coon Rapids        MN  38    5  8:33  1:57  1:30    3   36:25 23.1  0:58    3   21:02  6:47 1:08:26 
    2   93 Jared Hall              Fargo              ND  36    2  7:48  1:47  2:21    2   36:22 23.1  1:00    4   21:47  7:02 1:09:16 
    3   44 Jason Davis             Park Rapids        MN  36    7  8:56  2:02  1:58    4   36:46 22.8  1:15    2   20:43  6:41 1:09:37 
    4  223 Craig Eric Rypkema      Nevis              MN  39    1  7:47  1:47  1:18    1   36:11 23.2  1:16    8   23:23  7:33 1:09:53 
    5   51 Justin Domogalla        Park Rapids        MN  36    6  8:43  1:59  1:43    9   41:04 20.5  0:55    1   20:38  6:40 1:13:00 
    6  217 Ryan Rogers             Bemidji            MN  37    4  8:20  1:54  1:18    8   40:47 20.6  1:00    7   22:47  7:21 1:14:10 
    7   21 Shane Bowe              Bemidji            MN  39    8  9:43  2:13  1:51    7   40:19 20.8  1:26    5   21:58  7:05 1:15:15 
    8  150 Adam Mahowald           Saint Cloud        MN  37   10 10:27  2:23  1:32    6   40:00 21.0  0:55    9   23:28  7:35 1:16:20 
    9  110 Brian Hobson            Nevis              MN  37    9  9:44  2:13  1:26   10   42:04 20.0  1:10    6   22:03  7:07 1:16:26 
   10  245 Elliot Stephenson       Minneapolis        MN  37   14 11:49  2:41  2:17    5   39:43 21.1  1:44   16   27:07  8:45 1:22:38 
   11  135 Jon Krog                Maplewood          MN  35   13 11:09  2:32  2:45   16   46:35 18.0  2:07   11   23:49  7:41 1:26:24 
   12  209 Nick Randall            Park Rapids        MN  37   11 10:42  2:26  3:32   11   44:26 18.9  2:02   14   25:55  8:22 1:26:35 
   13  228 Mark Schulte            Nevis              MN  39   17 12:00  2:44  3:33   14   44:56 18.7  2:43   10   23:30  7:35 1:26:40 
   14   64 David Enkelaar          Fargo              ND  36   15 11:51  2:42  3:03   13   44:42 18.8  1:42   13   25:38  8:17 1:26:53 
   15  117 Daniel Johnsen          North Liberty      IA  38   16 11:52  2:42  2:59   15   45:26 18.5  1:03   15   26:52  8:40 1:28:10 
   16   87 Nate Gustafson          Nevis              MN  37   12 10:46  2:27  3:25   18   46:58 17.9  2:11   12   25:08  8:07 1:28:26 
   17  178 Oliver Mullon           Portland           OR  35    3  8:07  1:51  2:51   19   49:18 17.0  1:51   17   28:20  9:09 1:30:25 
   18    4 Ben Anderson            Moorhead           MN  37   18 12:10  2:46  3:11   17   46:45 18.0  1:23   19   29:24  9:29 1:32:51 
   19  269 Dustin Wetzel           Saint Paul         MN  39   19 13:37  3:06  4:47   12   44:35 18.8  1:36   18   28:48  9:18 1:33:21 
   20  337 Shawn Kral              Sartell            MN  39   20 21:55  4:59  4:23   20   53:46 15.6  1:30   20   36:58 11:56 1:58:29 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  141 Lindsey Leker           West Fargo         ND  35    2  9:34  2:11  2:51    3   43:10 19.5  1:43    1   23:16  7:31 1:20:32 
    2  102 Erin Haugen             Grand Forks        ND  37    8 10:06  2:18  2:14    1   40:49 20.6  1:53    5   25:51  8:21 1:20:51 
    3  103 Kelly Heinen            Greenfield         MN  39   11 11:26  2:36  2:00    2   42:05 20.0  1:03    3   24:31  7:55 1:21:04 
    4  246 Laurel Stephenson       Minneapolis        MN  35    7 10:03  2:17  2:06    4   44:28 18.9  1:17    2   23:21  7:32 1:21:14 
    5  253 Angela Tangen           Fargo              ND  38    1  9:20  2:08  1:35    8   46:06 18.2  1:13    8   29:03  9:23 1:27:15 
    6   19 Jenni Bona              Shoreview          MN  39   15 12:00  2:44  2:02    6   45:59 18.3  1:18    7   28:13  9:06 1:29:30 
    7  175 Dawn Moen               Sartell            MN  38    4  9:44  2:13  1:57    5   45:10 18.6  1:58   12   31:02 10:01 1:29:50 
    8  166 Ann Miller              Fargo              ND  35   12 11:31  2:37  2:30   10   46:56 17.9  1:45   11   30:10  9:44 1:32:49 
    9  155 Greta Markuson          Fargo              MN  36    3  9:42  2:13  3:56   15   51:02 16.5  2:44    6   26:42  8:37 1:34:03 
   10   50 Katie Dodd              Edina              MN  38    6 10:00  2:17  3:00   12   48:23 17.4  1:34   15   32:01 10:20 1:34:57 
   11   15 Kristy Bishop           St. Louis Park     MN  36    9 10:16  2:20  2:44   13   48:30 17.3  1:30   16   32:01 10:20 1:34:58 
   12  130 Shannon Kral            Sartell            MN  37   17 12:43  2:54  3:19   14   51:01 16.5  1:08    9   29:11  9:25 1:37:20 
   13  212 Kelly Readel            West Fargo         ND  36   18 15:10  3:27  2:39   11   47:06 17.8  2:16   17   32:44 10:34 1:39:53 
   14  149 Corinne Lyon            Becker             MN  35   13 11:34  2:38  3:08   20   58:00 14.5  1:42    4   25:44  8:18 1:40:05 
   15  222 Meaghan Ryan            Maple Grove        MN  38   10 10:40  2:26  3:00   18   54:17 15.5  1:19   13   31:35 10:12 1:40:50 
   16    6 Dustie Bakke            Menahga            MN  39   21 16:26  3:45  2:39    9   46:49 17.9  2:11   19   35:06 11:20 1:43:10 
   17  236 Melissa Slovick         Nevis              MN  36   19 15:36  3:33  3:48   17   53:56 15.6  1:28   10   29:13  9:26 1:43:59 
   18  224 Emily Schiffler         Freeport           MN  35   16 12:25  2:50  2:46   19   55:57 15.0  1:21   18   33:18 10:45 1:45:45 
   19  168 Jennifer Miller         Fargo              ND  38   20 15:43  3:35  5:25   16   51:11 16.4  3:29   14   31:46 10:15 1:47:32 
   20   66 Rachel Flenner          Minneapolis        MN  38   14 11:44  2:40  5:15   21   59:34 14.1  2:48   20   36:30 11:47 1:55:50 
       143 Anne Linder             Andover            MN  35    5  9:54  2:15  2:30    7   46:01 18.3  1:18                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Brooks Grossinger       Mayer              MN  40    1  6:54  1:35  1:08    1   32:11 26.1  0:45    1   17:46  5:44   58:43 
    2  142 David Lewis             Nevis              MN  43    2  7:52  1:48  1:13    2   34:32 24.3  0:58    2   17:58  5:48 1:02:31 
    3  282 Eric Young              Newnan             GA  44    3  8:02  1:50  1:17    3   35:54 23.4  1:13    6   21:34  6:58 1:07:58 
    4   27 Blake Butler            Waconia            MN  43    4  8:17  1:53  1:40    6   39:30 21.3  1:04    4   20:26  6:36 1:10:56 
    5   88 Bryce Gytri             Shakopee           MN  40    6  8:25  1:55  1:19    5   38:59 21.5  1:19    5   21:14  6:51 1:11:14 
    6  116 John Jechorek           Blaine             MN  41    9  8:52  2:01  1:30    4   38:03 22.1  1:09    7   21:58  7:05 1:11:30 
    7   53 James Dougherty         Saint Paul         CA  41   10  8:54  2:02  2:26   10   41:34 20.2  1:06    3   19:43  6:22 1:13:41 
    8   20 Stephen Bona            Shoreview          MN  41    8  8:44  1:59  2:11    7   39:46 21.1  1:36    9   23:04  7:27 1:15:20 
    9   67 Brett Furber            Prior Lake         MN  40    5  8:23  1:55  2:02    9   41:12 20.4  1:29    8   22:27  7:15 1:15:30 
   10  213 Scott Remiger           Lakeville          MN  44   14 10:04  2:18  2:10   11   42:16 19.9  1:17   11   25:16  8:10 1:21:01 
   11  335 Ryan Schellpfeffer      Sioux Falls        SD  41   12 10:02  2:17  3:02   12   42:36 19.7  2:04   10   23:28  7:35 1:21:10 
   12  218 Aaron Romaine           Fargo              ND  44   17 16:59  3:52  3:09    8   39:51 21.1  1:48   12   26:32  8:34 1:28:18 
   13   72 Brendan Giese           Beaver Dam         WI  41   11  9:20  2:08  3:10   13   42:39 19.7  2:20   17   31:30 10:10 1:28:57 
   14   58 Chad Edwards            Hector             MN  42   16 13:19  3:02  3:22   14   47:32 17.7  1:20   16   31:04 10:01 1:36:35 
   15  164 Jason McNerney          Inver Grove Hts.   MN  40   15 10:19  2:21  2:43   17   52:45 15.9  1:19   15   30:01  9:41 1:37:06 
   16  118 David Johnson           Eden Prairie       MN  41   13 10:03  2:17  4:22   16   52:38 16.0  1:47   13   29:39  9:34 1:38:26 
   17  106 Luke Helm               Fargo              ND  41    7  8:32  1:57  4:15   15   50:07 16.8  2:30   18   33:10 10:42 1:38:31 
   18  186 Jon Notch               Champlin           MN  44   18 24:47  5:38  4:04   18   54:25 15.4  2:41   14   29:42  9:35 1:55:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  159 Nerissa Marzolf         Independence       MN  42    1  9:07  2:05  1:21    1   41:15 20.4  1:18    1   24:30  7:55 1:17:29 
    2   24 Kelly Brekke            Fargo              ND  44    2 10:17  2:21  1:53    4   44:41 18.8  1:39    2   25:07  8:06 1:23:34 
    3  170 Rachel Miller           Minneapolis        MN  42    7 11:54  2:43  2:09    3   43:49 19.2  2:03    3   27:19  8:49 1:27:12 
    4  169 Nissa Miller            St. Louis Park     MN  40    4 11:23  2:36  2:54    5   45:46 18.4  1:12    4   28:55  9:20 1:30:09 
    5   59 Jackie Edwards          Hector             MN  41    5 11:39  2:39  1:40    2   43:44 19.2  1:49    7   34:05 11:00 1:32:55 
    6  280 Alicia Wojchik          Eden Prairie       MN  40    6 11:50  2:42  1:59    6   46:18 18.1  2:02    6   32:16 10:25 1:34:24 
    7  136 Noelle Kuitunen Johnson Nevis              MN  42    8 12:08  2:46  2:36    7   46:46 18.0  2:00    5   32:01 10:20 1:35:28 
    8   52 Anne Dougherty          Saint Paul         MN  41    3 10:20  2:21  3:33    8   50:12 16.7  2:02    8   34:24 11:06 1:40:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   23 Jeremy Brekke           Fargo              ND  46    2  8:42  1:59  1:08    1   36:31 23.0  0:53    1   20:13  6:32 1:07:25 
    2   25 David Breznay           Fargo              ND  47    3  8:45  2:00  1:45    2   39:02 21.5  1:15    2   21:53  7:04 1:12:39 
    3  173 John Mitchell           Maple Grove        MN  49    5  9:08  2:05  1:49    6   40:09 20.9  1:19    3   23:16  7:31 1:15:39 
    4  240 Brad Spry               Walker             MN  48   12  9:59  2:16  1:26    5   40:01 21.0  1:12    7   24:31  7:55 1:17:06 
    5  158 Michael Marzolf         Independence       MN  47    1  8:15  1:53  2:00    3   39:40 21.2  1:46   10   25:52  8:21 1:17:30 
    6    9 William Barth           Saint Paul         MN  47    4  8:55  2:02  1:50   10   42:44 19.7  1:30    6   24:30  7:54 1:19:27 
    7  120 Richard Johnson         Nevis              MN  47    8  9:31  2:10  1:42    7   42:07 19.9  1:42    9   25:44  8:18 1:20:45 
    8   97 Steven Hanson           Bloomington        MN  47   14 10:03  2:17  1:33   11   43:07 19.5  1:40    5   24:26  7:53 1:20:47 
    9  181 Matt Nelson             Minneapolis        MN  47    7  9:30  2:10  2:05    9   42:33 19.7  1:27   12   26:23  8:31 1:21:56 
   10   69 Luis Garcia             Fargo              ND  47    9  9:42  2:13  2:38   13   43:49 19.2  2:09    4   23:48  7:41 1:22:04 
   11   74 Chris Giles             Chanhassen         MN  46   15 10:31  2:24  2:46   12   43:11 19.5  2:08   11   25:53  8:21 1:24:27 
   12   76 David Goeddertz         Park Rapids        MN  48   19 14:16  3:15  3:41    4   39:47 21.1  2:23   16   28:25  9:10 1:28:30 
   13  273 Robb Willgohs           West Fargo         ND  46   16 10:33  2:24  3:07   15   46:28 18.1  1:16   15   28:23  9:10 1:29:45 
   14  148 Mark Lundstrom          Arlington          MN  47   11  9:58  2:16  3:01   21   50:38 16.6  1:42    8   24:54  8:02 1:30:11 
   15  271 Jon Willgohs            Staples            MN  49   20 14:17  3:15  3:45   14   43:50 19.2  1:23   17   28:37  9:14 1:31:51 
   16   28 Bradley Butler          Duluth             MN  49   18 12:56  2:57  6:48    8   42:25 19.8  2:12   13   27:48  8:58 1:32:06 
   17   78 Robert Gottsch          Edina              MN  48   13 10:00  2:17  2:52   16   46:55 17.9  1:18   19   31:11 10:04 1:32:15 
   18  112 Jason Hunter            West Lake Hills    TX  48   10  9:54  2:15  2:07   18   48:09 17.4  1:42   20   32:08 10:22 1:33:59 
   19   82 Mike Grendzinski        Park Rapids        MN  49   17 11:12  2:33  2:45   22   51:56 16.2  1:16   14   27:50  8:59 1:34:58 
   20   43 Mike Daniels            Sauk Rapids        MN  48    6  9:11  2:06  4:05   20   49:46 16.9  1:46   18   31:04 10:02 1:35:50 
   21  272 Nat Willgohs            Cloquet            MN  47   21 14:24  3:17  3:47   19   49:36 16.9  2:05   21   32:19 10:26 1:42:09 
   22   60 Clark Emery             Moorhead           MN  49   22 19:09  4:22  2:51   17   47:00 17.9  1:33   22   33:20 10:46 1:43:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  172 Christine Mitchell      Maple Grove        MN  48    1  8:44  1:59  1:39    1   42:09 19.9  1:03    1   22:41  7:19 1:16:14 
    2  216 Gretchen Rockstad       Ada                MN  48    5 10:16  2:20  1:52    3   42:54 19.6  1:31    4   26:36  8:35 1:23:07 
    3   42 Michelle Dahlberg       Little Falls       MN  46    3 10:08  2:19  1:52    2   42:43 19.7  1:32    9   28:50  9:18 1:25:03 
    4  125 Angela Walther          Park Rapids        MN  49    4 10:14  2:20  2:17    4   44:21 18.9  1:45    6   27:08  8:45 1:25:43 
    5   61 Jill Emery              Foley              MN  46    6 10:43  2:27  3:08    5   44:38 18.8  1:19   11   29:44  9:36 1:29:30 
    6   77 Kate Gottsch            Edina              MN  46    2 10:04  2:18  1:55    9   48:58 17.2  1:48   13   30:04  9:42 1:32:46 
    7  206 Sheila Pidde            Stillwater         MN  47   11 13:18  3:02  4:28    6   47:35 17.7  1:29    5   26:41  8:37 1:33:29 
    8  229 Kimberly Schultz        Walker             MN  46   12 13:56  3:10  3:08    8   48:33 17.3  1:20    7   27:58  9:02 1:34:54 
    9  278 Janet Winter            Buffalo            MN  45    7 10:45  2:27  3:16   14   55:16 15.2  0:51    3   25:16  8:09 1:35:23 
   10  244 Susan Stendahl          Buffalo            MN  48    8 11:33  2:38  3:16   15   56:20 14.9  1:00    2   24:33  7:55 1:36:41 
   11   40 Allison Czajkowski      Little Falls       MN  47    9 12:53  2:56  3:31   10   48:58 17.2  1:51   12   30:04  9:42 1:37:14 
   12  134 Malynda Krieg           Moorhead           MN  45   14 14:41  3:21  3:48   12   51:23 16.3  2:43    8   28:10  9:05 1:40:42 
   13  190 Sandra Ondracek         Savage             MN  46   13 14:28  3:18  2:54   11   51:09 16.4  2:12   14   35:10 11:21 1:45:51 
   14   45 Sonja Day               Menahga            MN  45   15 15:35  3:33  4:02   13   54:28 15.4  2:39   10   29:43  9:35 1:46:25 
   15    8 Nicole Barth            Saint Paul         MN  45   16 15:40  3:34  3:18    7   47:56 17.5  3:12   15   37:07 11:59 1:47:12 
   16  188 Kathy O'Brien           Rice               MN  48   10 12:54  2:56  5:02   16   59:11 14.2  2:08   16   41:35 13:25 2:00:48 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  54    1  8:03  1:50  0:57    1   36:24 23.1  1:22    1   22:31  7:16 1:09:16 
    2  331 Greg McNamara           Little Falls       MN  54    2  8:51  2:01  2:32    2   36:54 22.8  1:38    3   25:31  8:14 1:15:25 
    3   98 Keith Hargis            Clear Lake         IA  53    5 12:59  2:57  3:00    4   42:51 19.6  3:05    4   27:58  9:02 1:29:52 
    4   26 David Burd              Annandale          MN  52    3 11:07  2:32  3:39    6   48:20 17.4  1:54    2   25:05  8:06 1:30:04 
    5   36 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  54    7 13:23  3:03  2:21    3   41:27 20.3  3:28    5   30:25  9:49 1:31:02 
    6   86 Joe Groves              Pierz              MN  51    4 12:58  2:57  2:10    5   45:00 18.7  1:49    6   37:22 12:04 1:39:16 
    7  184 Javier Nevares          Sartell            MN  51    6 13:09  3:00  3:51    7   55:57 15.0  3:14    7   42:46 13:48 1:58:55 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  198 Pam Osmundson           Wahpeton           ND  50    2 10:51  2:28  2:01    2   41:59 20.0  1:19    1   24:18  7:51 1:20:25 
    2  138 Linda Langkos           Minnetonka         MN  53    1  9:12  2:06  1:52    1   41:17 20.3  1:37    2   27:23  8:50 1:21:20 
    3  283 Lois Zak                Andover            MN  52    3 11:03  2:31  3:26    3   49:38 16.9  1:25    4   34:55 11:16 1:40:25 
    4  235 Cindy Slovick           Nevis              MN  54    6 14:52  3:23  5:06    5   58:33 14.3  3:10    3   32:00 10:20 1:53:39 
    5  263 Sarah Vandermeiden      Cloquet            MN  51    5 14:37  3:20  3:46    7   59:56 14.0  1:29    5   43:32 14:03 2:03:17 
    6  214 Mary Resnikoff          Burnsville         MN  54    7 22:08  5:02  3:52    6   59:42 14.1  2:28    6   47:21 15:17 2:15:29 
       201 Katie Peterson          Edina              MN  50    4 11:14  2:34  3:31    4   53:16 15.8  3:24                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   37 Tom Clow                Fargo              ND  56    4  9:11  2:06  1:38    1   38:20 21.9  1:20    2   22:12  7:10 1:12:39 
    2   65 Jp Fahey                Norwood Young Amer MN  55    2  9:07  2:05  1:37    2   38:32 21.8  1:12    3   22:15  7:11 1:12:41 
    3  334 Mike Maiers             Plymouth           MN  55    9 10:37  2:25  2:55    5   40:27 20.8  1:34    1   22:01  7:06 1:17:31 
    4   38 Tom Coles               Apple Valley       MN  56    5  9:14  2:06  2:34    4   40:10 20.9  2:03    5   26:14  8:28 1:20:12 
    5  152 David Maier             Bismarck           ND  58    7 10:20  2:21  1:36    3   39:19 21.4  2:27    9   28:48  9:18 1:22:28 
    6  107 Dennis Hetalnd          Fargo              ND  55    6  9:53  2:15  2:23    7   43:24 19.4  2:05    4   24:50  8:01 1:22:34 
    7   57 Scott Eastman           Sioux Falls        SD  56    8 10:36  2:25  2:30    6   42:06 20.0  2:59    7   26:58  8:42 1:25:06 
    8  230 Warren Schulze          Bemidji            MN  57    3  9:10  2:05  2:49    9   46:43 18.0  2:41    8   26:59  8:43 1:28:21 
    9   49 Mark Doda               Moorhead           MN  55   11 12:24  2:50  3:40   10   47:58 17.5  1:01    6   26:40  8:36 1:31:42 
   10   17 Bruce Bolton            Park Rapids        MN  55   12 14:05  3:12  3:47   11   49:33 17.0  2:57   10   32:34 10:31 1:42:53 
   11  259 Nathan Thompson         Somerville         MA  55   10 12:18  2:48  4:11   12   57:21 14.6  2:03   11   35:51 11:34 1:51:42 
       270 John Weum               Eden Prairie       MN  56    1  7:37  1:44  2:53    8   45:32 18.4                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  254 Robin Tedlund           Duluth             MN  58    2  9:18  2:07  2:02    1   40:02 21.0  1:30    2   24:53  8:02 1:17:43 
    2   47 Jacki Devine            Little Falls       MN  55    3 10:19  2:21  2:27    2   42:10 19.9  1:46    1   22:15  7:11 1:18:55 
    3  208 Lisa Polachek           St. Paul           MN  59    1  9:04  2:04  1:56    3   46:08 18.2  1:34    3   29:02  9:22 1:27:43 
    4   32 Cindy Byers             Stevens Point      WI  55    4 10:37  2:25  4:14    4   50:42 16.6  3:09    4   32:25 10:28 1:41:05 
    5  195 Patty O'Neil            Edina              MN  59    5 11:48  2:41  3:01    5   50:55 16.5  2:49    5   35:30 11:28 1:44:00 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   79 Arnie Gough             Hinsdale           IL  61    2  8:35  1:57  2:13    3   38:59 21.5  1:47    2   24:47  8:00 1:16:18 
    2  255 Tom Tedlund             Duluth             MN  60    7 16:07  3:40  2:26    1   37:38 22.3  1:43    1   24:47  8:00 1:22:39 
    3  179 Dennis Nelson           Henderson          NV  62    6 10:39  2:26  1:52    2   37:42 22.3  2:12    6   30:33  9:52 1:22:56 
    4  177 Edgar Mullon            Ripley             OK  61    1  8:03  1:50  2:51    5   44:06 19.0  1:53    3   27:38  8:55 1:24:28 
    5  247 Richard Stevens         Mound              MN  62    3  8:46  2:00  3:53    4   42:17 19.9  1:50    5   29:48  9:37 1:26:31 
    6  108 Mark Hewitt             Park Rapids        MN  64    4  9:25  2:09  3:38    7   45:47 18.3  1:54    7   31:36 10:12 1:32:18 
    7  162 Michael McGrail         Mosinee            WI  61    8 17:12  3:55  4:18    6   44:16 19.0  2:40    4   27:46  8:58 1:36:09 
    8  225 Christopher Schneeman   Mendota Heights    MN  61    5 10:25  2:22  3:21    8   46:39 18.0  1:43    8   36:20 11:44 1:38:27 
    9   33 Timothy Byers           Stevens Point      WI  62    9 17:35  4:00  4:04    9   53:31 15.7  2:46    9   38:22 12:23 1:56:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  251 Deborah Sutor           Fergus Falls       MN  62    2 10:05  2:18  2:22    1   45:03 18.6  2:09    5   35:42 11:31 1:35:19 
    2  163 Rene McKercher          Wilton             MN  60    4 13:36  3:06  3:35    2   50:11 16.7  2:40    2   31:41 10:14 1:41:41 
    3  145 Mia Long                Park Rapids        MN  63    3 11:47  2:41  4:06    3   51:23 16.3  2:05    3   33:12 10:43 1:42:32 
    4  276 Deborah Winn            Backus             MN  64    6 14:20  3:16  2:57    5   53:51 15.6  1:15    1   30:45  9:55 1:43:05 
    5   10 Mari Bell               Fargo              ND  63    5 13:37  3:06  3:02    4   51:48 16.2  3:37    4   35:29 11:27 1:47:32 
    6   11 Ann Bemboom             Sauk Rapids        MN  60    1  9:59  2:17  3:40    6 1:03:44 13.2  1:32    6   37:57 12:15 1:56:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  151 John Mahowald           Saint Cloud        MN  66    6 11:18  2:34  2:13    1   40:21 20.8  1:21    1   25:48  8:20 1:20:59 
    2   90 Mark Hagen              Fargo              ND  65    1 10:05  2:18  2:48    3   43:28 19.3  1:48    2   27:05  8:45 1:25:13 
    3  268 Gary Walworth           Walker             MN  67    2 10:42  2:26  3:53    4   44:21 18.9  1:37    4   29:07  9:24 1:29:38 
    4  275 Mark Winholtz           Andover            MN  65    3 11:01  2:31  2:23    2   43:18 19.4  1:39    6   34:29 11:08 1:32:48 
    5  121 Danny Kagol             Minnetonka         MN  69    7 14:09  3:13  3:53    6   45:36 18.4  2:50    5   29:16  9:27 1:35:43 
    6  182 Mike Nelson             Walker             MN  65    5 11:09  2:33  4:04    5   45:01 18.7  1:39    7   37:15 12:01 1:39:07 
    7   94 Robert Hall             Harlan             IA  66    8 15:11  3:27  3:46    7   49:31 17.0  3:08    3   27:48  8:58 1:39:22 
    8  238 John Smith              Nevis              MN  66    4 11:08  2:32  2:56    8   51:34 16.3  1:24    8   40:02 12:55 1:47:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   96 Elaine Hanson           Nevis              MN  65    1 13:40  3:07  2:11    1   44:35 18.8  1:56    1   34:58 11:17 1:37:19 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Robert Kranz            Apple Valley       MN  70    1 14:20  3:16  3:21    1   47:01 17.9  2:20    1   30:53  9:58 1:37:53 
    2  333 Edward Botton           Nevis              MN  79    2 16:59  3:52  6:23    2   50:27 16.7  1:37    2   36:40 11:50 1:52:04 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        337
Total Number of Team Finishers:           39
Total Number of Individual Finishers:    227
Number of Male   Finishers:              135
Number of Female Finishers:               92
Did not Finish Race or Did Not Start:     70